Audiohobby.pl

CAL! czyli jak z niezłych sluchawek zrobic najlepsze na swiecie ?;)

lancaster

  • Gość
02-09-2009, 18:08
Kontynuacja dyskusji z wątku o słuchawkach fabrycznych.


"Corvus5
(6/0/11)
Bytom
Avatar: Corvus5
WYŚLIJ PW    
13:50 / 4 godz. temu
Cześć Fallow.

Lancaster, chciałem już wcześniej coś o muszlach w CAL, ale musiałem poczekać, aż miną 3 dni od rejestracji, więc większy post mi przepadł. Zostało mi tylko to w schowku:

"W skrócie: otwarte CALe w ogóle mi nie podchodzą. W ogóle preferuję bardziej zamknięte słuchawki. Rozwiercanie muszli w CAL da spadek najniższego basu. Mi to nie pasuje. Moje oryginalnie zmodowane CAL mają już lekki spadek na 40Hz, dochodzą do ok 10Hz przy spadku rzędu 10-20dB. Oczywiście oryginalne muszle w CAL nie są dobre. Mają pewne wady. Na część wad CALi pomaga markl-mod.

Rozwiercanie CALi to jest ostatnia rzecz, którą bym zrobił. Otwarte grają mało dynamicznie, bez impetu, bez basu, bez precyzji wysokich częstotliwości."

To ostatnie dotyczy słuchania CAL przy ściągniętych muszlach, ale bez padów i jest trochę nieaktualne, bo jeszcze jest możliwość z padami i z niektórymi jest podobny efekt.

W samych muszlach stosuję kilka rozwiązań, z czego może nawet jeden patent, ale że mam więcej różnic niż 15%, to bardziej podpada to pod lustro akustyczne i trochę kombinowania. Wiele znajdziesz w linkowanym dzisiaj temacie o modowaniu CAL. Nie mam tam najnowszego zdjęcia środka i z zewnątrz m.in. przez małą aktywność w wątku. Poza tym w miarę doszedłem do dźwięku CAL, który mi pasuje na dłuższą metę. Zostały tylko kwestie międzykanałowe, a ostatnio robię też odpowiedni profil HRTF dla swojej głowy, bo albo wszystkie, które znalazłem w sieci (ok 50) są nieprawidłowe i mam dziwne uszy, albo to jeszcze nie to.

Jedną z najbardziej podobnych konstrukcji do moich CAL są HD222. Możliwości jest bardzo wiele. W moich po prostu pozbyłem się całego wybrzmiewania, które spowalniało muzykę, pozbyłem się drgania zewnętrznej plastikowej kopułki z muszli, potem dodałem odpowiednie odbicia od podłogi, trochę miejsca na bas z dołu dla podkreślenia obecności odbić. Trochę przetworniki odsunąłem od uszu, choć też były z tym problemy.

Po czasie mózg się przyzwyczaja i nie jest w stanie dokładnie opisać różnic, ale przyzwyczajanie się trwa wiele godzin czy dni. Jest to proces opisany odpowiednimi badaniami.

odpowiedz | zgłoś do moderacji "

Corvus, zanim ocenie jak wplywa na CAL ich otwarcie najpierw postaram sie o dotoczenie kubków ala grado(oby stolarz laskawy wytoczył je 3 klasy lepszymi ;)) na kubki będzie mozliwe założenie zamknięć - co wykonywane będzie moglo być jednym zgrabnym dokręceniem gwintu.
to tyle jeśli chodzi o słuchafony ....teraz tak....jakie bys proponowal mody w samych obudowach ?
Mozliwym jest dla mnie opcja w ktrej zawartosć komory bedzie mocno wytlumiona i jednoczesnie otwarta - cos na wzor otworu stratnego....wiele sie nacyztalem o jasno/ciemno brzmiacych CAL.
W te chwili mo egzemplarz brzmi dosc jaskrawo, srednicy mu nie brakuje....dla niektrych osob moze byc wrecz zbyt jaskrawo(ale na pewno nie dla posiadaczy np. gs1000)
Klopotem dla mnie sa poduszki sluchawek.
Chcialbym aby byly z jakiegoś komfortowego w odbiorze materialu - tzn.zeby z jedne strony byly trwale a z drugiej wygodne/przewiewne.
W tym temacie bardzo mi odpowiada to co proponuje BD DT880. Orientujecie sie akie materiay zostaly tam zastosowane ?
I czym obrabiac piankę(lub inny wypelniacz)miekkiej otuliny ?

Corvus5

  • 2596 / 5363
  • Ekspert
02-09-2009, 21:00
Masz możliwości do kombinowania. Moje CAL po Sonolene dostały nieco góry i szybkości, ale jeszcze brakowało. Do tego z TC-7520 Stage 1 wychodził totalny bezduch. Stąd u mnie musiałem w pierwszej kolejności pójść na wzmocnienie góry i zrobiłem to w okolicy 15kHz. Potem wrócił DAC po strojeniu i już było lepiej i góra nie dusi nie zaczęła się na nim dusić ani trochę. U ciebie widać jest odwrotnie.

Masz wiele możliwości. Możesz zabrać im górę lub średnice przez różne wytłumienie, ale tylko w konwencji 2-komorowej jest to możliwe, bo wtedy jest rozdział na niskie tony i wysokie. Inny sposób, ale trudniejszy, to powiększenie komory. Możesz też próbować wypełnić ją odpowiednim materiałem. Nie sprawdzałem wełny owczej, ale kilka innych wynalazków i łatwiej zabrać objętość i stracić bas niż zrobić odwrotnie. Tak samo jest sposób na uwypuklenie w CALach wysokiej średnicy.

Myślę, że celem powinno być zwiększenie zakresu możliwych do uzyskania ciśnień, ale możesz zrobić też coś zupełnie odwrotnego, co u siebie opisałem to chyba jako mod #33. Daj po płatku higienicznym w CAL. Bardzo ładnie wejdzie pod pad i się będzie trzymał. Spadek góry o ok 6dB. Czas wykonania to tylko 1 minuta. Później można taki płatek stroić pod różne częstotliwości.