Audiohobby.pl

Kłopot z Thorensem 166 mkII

jpg

  • 159 / 5856
  • Aktywny użytkownik
10-04-2008, 20:00
Witam wszystkich.Od dawna czytam niektóre wątki na AS.Absolutnie nie umniejszając konkurencji, fachowców widzę tutaj teraz)))- i do nich pytanie.Otóż...
Nawet przy zdjęciu ciężarka do antyskatingu-podczas poziomowania ramienia ma ono delikatną tendencję do powrotu na uchwyt( na prawo znad talerza)-powtarzam-bardzo delikatną-nie ma to znaczenia.Uklad jest prawdopodobnie bardziej precyzyjny niż moja poziomica.Ale pojawia sie drugi kłopot,który bezpośrednio wiąże sie z pierwszym.A mianowicie:
Mam ustawiony docisk na 1.5 grama-używam Grado Black,jednoczesnie używając tylko małego ciężarka (jak rozumiem z instrukcji) powinienem mieć ustawiony antyscating na nr 6.Niestety płyta wtedy nie chce zakończyć -względnie kłopoty pojawiają sie zawsze na ostatnim kawalku,raz że spada jakosc ,a dwa ,że igła nie chce skoczyc na kolejne rowki.
Rozumiem w takim razie ze antyscating jest za duży-sprawdzam więc na najmniejszej pozycji/najslabszej-czyli na pierwszej od strony łożyska-oznaczonej w instrukcji jako 1.I ciągle kłopot!
Reasumując:Scating jest za mały a antyscating ciągle za duży(nawet bez cieżarka).Dodam jeszcze,ze wykonywałem bezskuteczne próby ze zwiększeniem nacisku na igłę i że ramię poziomowałem na oko-niestety nie posiadam wagi.
W różnym tez położeniu testowalem glebokosc osadzenia wkladki w headshell'u.Najlepiej jest na maksymalnym wysunieciu.
Problem pojawia sie nie na wszystkich plytach.Wlasciwie nie ma reguły,niezaleznie od stanu plyty czy jej wieku.
To by było na tyle jesli chodzi o sprawę nr 1.
Sprawa nr 2 jeszcze dziwniejsza.
Raz na 10-15 talerz zaczyna kręcić w drugą stronę-czyżby kwesta zasilania?
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Alexander

  • 248 / 5884
  • Aktywny użytkownik
10-04-2008, 23:13
Problem tkwi najprawdopodobniej nie w antyskatingu, ono się po prostu zacina! Sprawdź np: ułożeniu przewodów wychodzących z ramienia do wnętrza obudowy.
Odnośnie startu talerza w złym kierunku: jest tam zdaje się silnik synchroniczny, czyli do wymiany są kondensatory na wejściu zasilania silnika.  

jpg

  • 159 / 5856
  • Aktywny użytkownik
11-04-2008, 02:36
Dzieki bardzo.Uświadom mnie jeszcze co mają te kable wspólnego z zacinaniem.Tak dokładniej.Za kondensatory się nie wezmę pewnikiem.Za wysokie progi...Przynajmniej na razie.Z innej beczki,jeśli dobrze pamiętam pokazywałeś chyba kiedys na AS projekt taki dość śmieszny na visatonach FRS 8.Z tego co wtedy zrozumialem jesteś posiadaczem takowych wynalazków.Akurat urządzam ot takie miejsce do pracy.Chodzi mi o coś zgrabnego i znośnego akustycznie.A przy okazji niewyszukanego finansowo.Warto?czy sztuka dla sztuki?Zakładam że klientela nie będzie zbyt wymagająca akustycznie a bardziej wizualnie-więc jeśli przyzwoicie by to wykonać..Pozdrawiam.

Alexander

  • 248 / 5884
  • Aktywny użytkownik
11-04-2008, 07:53
Akurat wymiana tych kondensatorów nie nastręcz żadnej trudności - są to prawdopodobnie jedyne jakie znajdują się w tym gramofonie - czytasz wartości i wstawiasz nowe ( w TD 150 nie były nawet lutowane tylko wkręcone w kostkę!).
Kable ramienia wewnątrz obudowy potrafią się niewłaściwie ułożyć i hamować obrót ramienia, ale nie koniecznie to musi być przyczyną, może to być czujnik zatrzymania - trzeba sprawdzić.
Needle na FRS8 Visatona to dość wdzięczny projekt dla ludzi mogących zaakceptować brak basu. Może nie taki zupełny, ale na pewno nie będzie efektów jak z kina domowego. Mają nieabsorbujący wyrównany dźwięk, są bardzo proste w konstrukcji (brak jakiejkolwiek zwrotnicy) i mają elegancką i smukłą obudowę. Moje zrobiłem ze sklejki co podniosło czterokrotnie ich wartość ;-)

toptwenty02

  • 6 / 5851
  • Nowy użytkownik
12-04-2008, 16:58


O ile pamiętam, ten Thorens nie posiada czujnika wyłączania. Te kabelki mają wpływ na bezwładność ramienia, mimo że są cienkie. Działają jak małe sprżężynki.

Może warto by sprawdzić wypoziomowanie gramofonu i samego talerza. Dobra poziomica, albo piłka ping-pongowa pomogą wypoziomować gramofon.

Miałem taki gramofon 30 lat temu i byłem zadowolony.
toptwenty02

jpg

  • 159 / 5856
  • Aktywny użytkownik
12-04-2008, 22:47
Dzięki za porady.Cenne.Pozdrawiam

jpg

  • 159 / 5856
  • Aktywny użytkownik
28-04-2008, 10:01
Witam ponownie-zakładając ,że kable wewnatrz ramienia są już tak mocno sprężynujące i trzeba je wymienić-jakie polecacie?Jest jakis sklep we Wrocławiu z takimi  gratami?Pozdrawiam