Audiohobby.pl

Modyfikacja kolumn Tonsil Voyager 200

tmk_pl

  • 2 / 5856
  • Nowy użytkownik
06-04-2008, 16:33
Witam

Chciałbym zabrać się do zmodyfikowania posiadanych kolumn Voyager200 i proszę o Waszą pomoc :)

DANE TECHNICZNE
Moc max 250 W
moc nom.130W
Impedancja 8 ohm
Pasmo częstotl. 35-22000 Hz
Efektywność 89dB
Wymiary 350 x 980 x 310 mm
Masa 8 kg

Schematu zwrotnicy nie mam, Google milczą na jej temat.

Głośniki w kolumnie:
1szt GDWK 10/80/19 8 omów
1szt GDM 16/80/1 8 omów
2szt GDN 20/60/3 15 omów (połączone czyli po 7,5 oma)

2szt bas refleksu z tyłu

Komora jest dosyć dobrze wyklejona pianką, ale bez żadnych przegród. Największą wadą jak dla mnie jest ich "przymulone" i dudniące brzmienie. Obecnie są podpięte pod amlituner yamaha rx-v450 i dvd, mam jeszcze amplituner Grundiga R2000.

Z wygooglowanych pomysłów:

1. wymiana wysokotonowca na Tonsil GDWK 11/100 (ok.90zł/kpl)
2. wytłumienie komory
3. usztywnienie kolumny
4. przegrody oddzielające basowe od reszty i modyfikacja BR
5. modyfikacja zwrotnicy - wg jednej z opinii oryginalnie ma “idiotyczny" podział częstotliwości i lepiej wstawić nową zwrotnicę trójdrożną
6. kolce

Duże pomieszczenie 40m2, kawał kolumn, stan przetworników bardzo dobry. Jak się za nie zabrać?

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
06-04-2008, 20:26
Witam

Z tego co wiem GDN 20/60/3, przynajmniej w wersji 8 ohm jest głośnikiem raczej do obudowy zamkniętej. Owe "dudniące" brzmienie może być właśnie wynikiem nieprawidłowego strojenia BR. Głośniki o parametrach podobnych do GDN 20/60/3 potrzebują dużych skrzynek o nisko strojonych portach. Na początek możesz spróbować zatkać bass reflex np. skarpetą. Basu będzie mniej ale powinien być lepszej jakości, ewentualnie można dołożyć wytłumienia i przerobić obudowę na zamkniętą na stałe, powinno się sprawdzić ale gwarancji nie daję :) Jak policzysz litraż skrzynki, zmierzysz porty BR i znajdziesz parametry basowców możesz sprawdzić w jakimś prostym programie typu WinISD jak są zestrojone te skrzynki i co z tego wyjdzie po przeróbce na obudowę zamkniętą.

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
06-04-2008, 23:12
Właściwie to co możesz z nimi zrobić zależy głównie od Twojego podejścia do tematu :) Audiofil wymieni kable, kondensatory i dołoży kolce. Te zmiany moim zdaniem dadzą znikomy efekt jeśli wogóle coś się zmieni poza autosugestią :) Usztywnienie kolumny to dobry pomysł, choć nie zawsze łatwy do wykonania. Jeśli kolumna nie ma odkręcanej żadnej ścianki raczej ciężko Ci będzie wpakować tam jakieś solidne usztywnienie przez otwór głośnika. Można spróbować wkleić poprzeczki między bocznymi ściankami, powinno pomóc, lecz jeśli fabryczne ścianki mają dużą powierzchnię i są cienkie nie oczekiwał bym cudów. W kwestii wytłumienia to maty bitumiczne są skuteczne w redukcji drgań ścianek w zakresie średnicy. Poza tym warto dołożyć trochę (lub nawet sporo) wytłumienia na spodzie kolumny, najlepsza do tego celu jest wełna owcza chociaż filc też powinien dać radę. Tutaj jest opisane dlaczego (drugi wpis od góry):
http://www.zaphaudio.com/blog.html
Jeśli masz problemy z angielskim to w skrócie mogę powiedzieć, że chodzi o rezonanse powstające między górną a dolną ścianką w wysokiej kolumnie podłogowej bez przegród. Duża wysokość sprawia, że rezonans powstaje na stosunkowo niskiej częstotliwości a te jak wiadomo trudniej wytłumić. Taki rezonans powoduje powstanie górki w wykresie impedancji głośnika oraz górki połączonej z dołkiem w charakterystyce przetwarzania. Po "audiofilsku" powoduje "mulenie na basie" ;) Tyle na początek, w kwestii zwrotki to moim zdaniem sama wymiana elementów jeśli są one chociażby przyzwoite jest bez sensu. Nawet kondensatory elektrolityczne brzmią dobrze, choć niektórym ciężko w to uwieżyć :) Gorzej z cewkami, jeśli Tonsil napchał tam po swojemu dużo cewek na małej powierzchni mogą być problemy z ich wartościami:
Tutaj jest opisane jak ustawiać cewki w zwrotce:
http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

Pozdrawiam

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
06-04-2008, 23:22
--->Mlb
Przepraszam jeśli mój wpis w jakiś sposób Cię zaatakował. Poprostu z punktu widzenia fizyki droga do pozbycia się "mulenia na basie" wygląda trochę inaczej :) Nie mam nic przeciwko porządnym kondensatorom (sam ich używam) chociaż np. John Krutke z Zaph Audio, który zbudował już dziesiątki kolumn i zrobił sporo naprawdę dobrych projektów uważa, że zwykły elektolit trzymający pojemność gra jak Mundorf :)  Ja jestem gdzieś po środku i staram się trzymać balans, do dobrych głośników kupuję niezłe polipropyleny, chociaż mam nadzię że nigdy nie dam więcej niż 20 pln za metr kabla...

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
07-04-2008, 01:43
To co mówisz teraz z grubsza się zgadza, choć z początku proponowałeś wymianę elementów w zwrotnicy, okablowania i dołożenie kolców a właśnie te zabiegi z punktu widzenia fizyki raczej nic by nie dały w kwestii znaczącej porawy przetwarzanai dołu pasma. Wytłumienie i wzmocnienie konstrukcji to jest zdecydowanie lepsza (i przeważnie tańsza) droga i z tą częscią Twojego wpisu się zgadzam :) Nie zmienia to faktu, że jeśli GDN 20/60/3 ma w wersji 15 ohm zblizone parametry do wersji 8 ohm zdecydowanie lepiej sprawdziłby się w obudowie zamkniętej i do takiego eksperymentu (na początek prowizoryczne zatkanie portów bass reflex) autora wątku zachęcam :)

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
07-04-2008, 01:46
powinno być "proponowałeś również" zamiast "proponowałeś" ;)

Krs47

  • 1037 / 5885
  • Ekspert
07-04-2008, 13:49
Masz rację, poniosło mnie jak przeczytałem o kablach oraz kolcach i od razu nie potrzebnie Cie zaszufladkowałem, za co przepraszam :) W każdym razie nie zmienia to faktu, że coś autora wątku w nim nie widać :)

tmk_pl

  • 2 / 5856
  • Nowy użytkownik
07-04-2008, 18:18
Widać, widać autora :)
Niestety, ale mam możliwość odpisywania wyłącznie po pracy, wieczorem. Podsumowując dotychczasowe pomysły, przede wszystkim dziękuje za liczny odzew.

Krs47 – próba ze skarpetą tylko pozornie jest łatwa, tonsil wpadł na genialny pomysł umieszczenia kratek na wylocie BR, czyli skarpeta po rozkręceniu kolumny. Sprawdziłem i na obecnym amplitunerze nie słychać wielkiej różnicy. Kiedyś miałem technicsa saex320 i grał w stereo o niebo lepiej, zresztą dziadek grundig także…
Kolumny nie mają żadnej rozkręcanej ścianki, czyli demolka albo kawałki przez otwór od głosnika :) Z tego co przeczytałem na forum, raczej nie zostanę zakrzyczany za nieaudiofilskie podejście ;) W magię kabli nie wierzę i podzielam Twój pogląd na podmiany poszczególnych elementów w zwrotnicy.

Mlb – co do jakości elementów masz rację, jednak yamaha w kinie sprawuje się bardzo przyzwoicie, poza stereo :( Z prozaicznej przyczyny $ raczej nie wymienię jej. W obecnym stanie kolumn mogę je sprzedać gdzieś za 500 w porywach 600zł, drugie tyle dołożyć, ale alternatywą są inne budżetowe konstrukcje typu:
Koda av702
Tawo 304
Mission m33i
Tannoy f3
Infinity primus 250
Tonsil maestro 130, 180
Tonsil excelence itp. I nad tym się mimo wszystko zastanawiam.

Druga ewentualność, to zebranie drugiego zestawu do stereo z używek np. CD Sony XE700, CDP-790, 990, coś z Denona np. 1015, 890. Do tego obecny GrundigR2000 i jakieś podstawki w stylu eltax libert 1+, wraz z lądowaniem w innym pomieszczeniu ok. 20m2.
Co o tym myślicie? Zbierać drugi komplet, sprzedać voyagery czy kombinować z przeróbkami? Może początkowo nie niesie to za sobą wysokich kosztów, ale szansa na ewentualne odsprzedanie gwałtownie maleje.