Audiohobby.pl

Wzmacniacze Vellemana

  • Gość
01-03-2009, 21:24

Wzmacniacz Velleman K8060

(KIT do samodzielnego montażu) Sklep AVT http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/48887/wzmacniacz+mono+200+w+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Oraz opis montażu KITu
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/illustrated_assembly_manual_k8060.pdf

Czy taki wzmacniacz ma szanse dobrze zagrać? Miał ktoś z tym do czynienia? Ktoś to składał, upgradeował? Może coś powiedzieć na podstawie opisu?
Czym i jak najlepiej to zasilać?

Jakieś małe te kondensatory i rekomendowane moce zasilaczy w porównaniu z podawana mocą. Wysoki współczynnik tłumienia jak we wzmacniaczach estradowych. Sterowanie głośnoscią przez potencjometr (nie ma przedwzmacniacza?). Dość dobry odstęp od szumów ale thd chyba przecietne?

Co o tym sądzicie?

Artuh

  • 39 / 5546
  • Użytkownik
01-03-2009, 21:52
A co o tym sadzic?
:)
Mocna Tosca tudzież WS442 na lepszych częsciach !
Moze to zagrac dość dobrze (mozliwosci tego rozwiazania układowego dobrze znam) zależy na ile perfekcyjnie wykonany jest druk pod wzgledem prowadzenia sciezek masy i pojemnosci miedzyścieżkowych chociażby. Bawic sie dodatkowo w tjuning rezystorowy i kondensatorowy i nnne bajery zawsze mozna i zapewne umozliwi to wyczarowanie z tego prościucha prawie cudu .
Prawie identyko wzmak ale nieco słabszy i z drobnymi zmianami  pod nazwa AKSA 55 zbiera pochlebne opinie wsród konstruktorów jakby to było odkrycie stulecia .

  • Gość
01-03-2009, 22:05
Czyli ze dobrze czy ze źle???

Tosce i WS442 słyszałem dość dawno temu i to bardzo często. Jakoś mnie niczym nie zachwyciły wtedy... Nie miała nawet połowy parametrów tego Vellemana. To były rozwiązania z czasów przed dominacją CD więc i osiągi były także na tamte czasy.

W K8060 widać jednak (przynajmniej po parametrach) że ma to pracować ze źródłami oferującymi znacznie większą dynamikę niż magnetofony kasetowe czy gramofony.
Tylko pytanie jak to brzmi? Velleman ma jeszcze dwa wzmacniacze w postaci gotowych modułów. Są jednak znacznie droższe. Ale czy ten będzie od nich mocno odstawał?

Artuh

  • 39 / 5546
  • Użytkownik
01-03-2009, 22:15
Ten moze zagrac dobrze czy tam przyzwoicie (zalezy kto ma jaki punkt odniesienia) mysle ze po tjuningu na pozimie GC lub zblizonym ale charkter brzmienia bedzie na pewno inny. Na darlingtonach na wyjsciu srednie i niskie z drivem i nieco ciepłym zabarwieniem . Obawiał bym sie ewentualnie troche o wysokie. Opinie odnosze do moich doswiadczen ale dalrlington darlingtonowi nie równy.
Diory nie robiły wrazenia bo:
1. Niezbyt dobre czesci .
2. Okrojony układ.
3. Do d... połaczenia masy i obwody mocy( najwieksza kaszana przez to była )

Artuh

  • 39 / 5546
  • Użytkownik
01-03-2009, 22:56
Tzn tak ,pewnie w gre by wchodził K4004 lub K4005 ale cholera wie co to za konstrukcja . K4004 ma zasilanie +-28V i moc "tylko" 50W ciagłej.
W stosunku do ceny mysle ze K8060 jest dosc korzystny.

  • Gość
02-03-2009, 21:11
Czyli jak powinna być ta masa prowadzona? Jakie lepsze komponenty trzeba dać ? Jedyna propozycja tuningu to wymiana kondensatorów 3300 na 4700 uF
Jakie zasilanie? Trafo 120VA wygląda jakoś tak słabowicie. A regulacja głośności??? Wystarczy jeden potencjometr, tam nie ma przedwzmacniacza?

Artuh

  • 39 / 5546
  • Użytkownik
02-03-2009, 22:10
Mam jakieś takie wrażenie że jaja sobie robisz :)

  • Gość
03-03-2009, 21:33
nie robię jaj tylko się nie znam na elektronice. Wiem tylko z grubsza co wzmacniacz musi mieć. A w tym nie wiem czy tam jest przedwzmacniacz, czy to tylko końcówka mocy i jak będzie grała na samym potencjometrze.
O prowadzeniu masy tez nie mam pojęcia - dużo się o tym wspomina że ma być prawidłowo prowadzona tylko jakoś nie wyjaśnia w jaki sposób.
O jakości elementów dyskretnych też się dużo pisze tylko mało kiedy na temat - jak rozpoznać ten lepszy od tego gorszego (po cenie???)

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
03-03-2009, 23:44
Rezystory metalizowane, kondensatory małe - foliowe, większe z odpowiednim zapasem napięcia, markowe, Elktrolity bypassowane foliowymi. Na wejściu kondensator sprzęgający MKP 4-10uF i potencjometr np. 10-25k.
W zasilaniu zamiast 3300uF czy 4700uF można dać 2x2200 lub 2x2700uF równolegle, ew. 3x1500uF, takie połączenie ma lepsze parametry niż jeden duży kondensator. Do tego może mostek na diodach Schottky\'ego i transformator ze 150VA.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!