Audiohobby.pl

Wymina paska w gramofonie.

Slav

  • 545 / 5890
  • Ekspert
19-03-2008, 13:09
Zastanawiam się ile roboczo-godzin może "wypracować" pasek w gramofonie. Po czym poznać, ze jest już czas do wymiany i jakie są tego objawy? Ostatnia sprawa, jaki dobrać odpowiedni pasek do mojego gramofonu (w przypadku potrzeby jej wymiany)?

Gdzieś widziałem stronę, gdzie były podawane wymiary do większości znanych marek, ale jak wiadomo - popłynęła.

Linn Polska

  • 21 / 5883
  • Użytkownik
19-03-2008, 13:59
Pasek co pewnien czas należy przeczyścić z kurzu. Generalnie może on żyć długo i szczęśliwie, jednak warto sprawdzać jego stan i w razie popękanego / uszkodzonego szybko wymienić. Najczęstszym objawem jest tracenie obrotów, do sprawdzenia z stroboskopem i płytą testową. Paski najlepiej wymienić na firmowe, ale w przypadku Aristona może być to niemożliwe. Z tego co widzę paski można kupić tutaj: http://www.turntablebasics.com/belts/ariston.html

Być może będzie pasował pasek od LP12, ale nie dam głowy.
If it sounds better, it is better...

Rafaell

  • 5033 / 5884
  • Ekspert
19-03-2008, 14:06
Najlepiej co jakiś czas przecierać pasek gumowy czystym alkoholem i ściereczką. Żywotność podnosi natarcie czystą gliceryną apteczną a następnie usunięcie po godzinie nadmiaru nie wchłoniętej gliceryny.
W trybie panic można zdejmować na czas nie używania gramofonu pasek z koła zamachowego, unikniemy wtedy deformacji (na małym kółku silnika-zwiększa nierównomierności obrotów) i naciągnięcia paska

Rafaell

Slav

  • 545 / 5890
  • Ekspert
19-03-2008, 22:33
Pasek przetarty spirytusem, widać bylo po szmatce, ze tego mu było potrzeba. ;) Z wyglądu jest w dobrym stanie.
Niestety zauważyłem to o czym wspomniałeś Rafaell, pasek jest lekko uwypuklony w jednym miejscu. Wiadomo co było przyczyna. Wystarczy zostawić "samemu sobie" czy jest jakiś sposób, by pasek wrócił do pierwotnego wyglądu?
Jeszcze jedno, po czym poznać, ze pasek jest odpowiednio napięty?

Dziękuję za zainteresowanie.

Linn Polska

  • 21 / 5883
  • Użytkownik
20-03-2008, 09:07
Może być to wina złego montażu, bądź wieku samego paska. Jeśli talerz trzyma obroty i działa dobrze, nie ma powodów do zmartwień.
If it sounds better, it is better...

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
06-04-2008, 19:38
Gdyby ktoś kupował paski z powyższego linka poprosze o kontakt
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
10-04-2008, 13:03
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

Linn Polska,
ty korzystałeś z tego źródła pasków?
Nie pofatygowali się nawet odpowiedzięc na maila z pytaniem
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein

Slav

  • 545 / 5890
  • Ekspert
11-04-2008, 04:42
StefanB, może trzeba pytać do skutku. Napisz o co dokładnie chodzi to może znajdzie się ktoś, kto w jakiś sposób pomoże.

Mam pytanie, "wskakując" w link podany przez Linn Polska, znalazłem dwie oferty dla mojego gramofonu. Czym z praktycznego/technicznego punktu różnią sie te dwa paski o rożnym przekroju? Co przemawia za użyciem jednego bądź drugiego? W miarę możliwości, który jest lepszy? :)

Pozdrawiam.

Linn Polska

  • 21 / 5883
  • Użytkownik
11-04-2008, 12:57
StefanB
Nie próbowałem. Używam linnowskie pasków, wytrzymują co najmniej 5 lat.

Slav
Jeśli oryginalny pasek był miał kwadratowy przekrój, zamień na taki sam. Być może w trakcie produkcji Ariston zmienił typ paska i stąd ta różnica.
If it sounds better, it is better...

Slav

  • 545 / 5890
  • Ekspert
11-04-2008, 14:15
No właśnie w tym problem, że nie wiem jaki pasek był w oryginalnie zaaplikowany i podejrzewam, że ten co mam raczej nie do końca pasuje. Przede wszystkim (chyba) powinien być szerszy i bardziej napięty.

stefanB

  • 166 / 5888
  • Aktywny użytkownik
21-04-2008, 10:20
odezwali się. Przesyłka lotnicza do polski- 4 dolary.
"Wszystko powinno być zrobione maksymalnie prosto, ale nie prościej"-A. Einstein