Audiohobby.pl

Wydajność prądowa wzmacniaczy w Klasie D

  • Gość
16-01-2009, 12:37
Wydajność prądowa wzmacniaczy w Klasie D - no właśnie.

Pewnie to banalne - ale ponieważ nie znam się zbytnio na prądzie, jest to dla mnie zagadka. Za właściwości motoryczno-dynamicze wzmacniacza odpowiedzialne są moc i wydajność prądowa. O ile w klasycznych wzmacniaczach wydajność prądowa jest proporcjonalna do wydajności transformatora i pojemności "zbiornika" energii w postaci baterii kondensatorów to co w przypadku wzmacniacza w klasie D ?

Przykłady zestwu parametrów zasilania klasycznych wzmacniaczy:
Krell S-300i
moc   2 x 150 W/8ohm         
trafo   750 AV   
kond.   38 000 μF   
Densen Beat 150
moc   2 x 100 W/8ohm         
trafo   750 AV   
kond.   130 000 μF   

Klocek Audiomatusa AM500 oferuje 290W/8ohm przy wadze 5,4 kg. Gdybym chciał go porównać z innym wzmacniaczem w klasie D - i w oparciu o parametry - zweryfikować/przewidzieć potencjalne/realne wydajności prądowe, da radę ? Istnieją jakieś paramerty konstrukcji klasy D pozwalające na takie "wróżby" ?
 

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

macrob

  • 74 / 5888
  • Użytkownik
16-01-2009, 12:58
Pozdrawiam

macrob

  • 74 / 5888
  • Użytkownik
16-01-2009, 13:15
macrob
Nie wiem, link nie działa z poprzedniego posta. Jak ten poniżej nie wprowadza artykułu o D-klasie to skopiuj cały adres i wklej.

http://www.elektronikab2b.pl/content/view/88/108/lang,pl/

http://www.futuretrek.neostrada.pl/Teoria.html
Pozdrawiam

Dudeck

  • 5101 / 5854
  • Ekspert
16-01-2009, 14:58
Wzmacniacze te w przeważającej większości są wzmacniaczami analogowymi ( tak jak i ich wejścia ) i pracującymi w klasie D ( czyli z tranzystorami pracującymi w taki sposób , że raz są całkowicie otwierane a raz całkowicie zamykane ) .
Aby otrzymać prawidłowy przebieg sygnału te otwieranie/zamykanie tranzystorów musi się odbywać z dużą częstotliwością , nawet kilkanaście razy szybciej niż max. częstotliwość impulsów audio i gdzie wskaźnik wypełniania impulsów jest proporcjonalny do chwilowej wartości dostarczanego sygnału audio . Układy sterujące i przerabiające sygnał na wejściu na ciąg impulsów są pokomplikowane i wymagają obróbki cyfrowej .
Zakres poziomu głośności jest uzyskiwany za pomocą regulacji napięcia wyjściowego ze wzmacniacza . Spawność takiego wzmaka jest bardzo wysoka bo nawet dochodzi do 95% - i to właśnie stąd wzmacniacze te są w stanie oddać jej dużo - minusem , jak na razie zniekształcenia nawet powyżej 1% co jak na "cyfrę" - nie do przyjęcia :)

Jest i druga kategoria wzmacniaczy cyfrowych - te jak najbardziej prawdziwie cyfrowe , gdzie sygnał dostarczony ze źródła w postaci cyfrowej nie zostaje zmieniony na analog lecz następuje jego konwersja na sygnał PWM , następnie wzmacnia do określonego poziomu zaś sygnał analogowy powstaje dopiero na samym wyjściu przy pomocy prościutkiego , analogowego dolnoprzepustowego filtra .
Droga sygnałowa jest też prosta bo pozbawiona wszystkich układów związanych ze wzmocnieniem sygnału jak w "tradycyjnym" wzmacniaczu analogowym ( brak też sprzężenia zwrotnego ) . Tak jak w każdym wzmacniaczu klasy D i tu także wzmocnienie sygnału odbywa się za pomocą regulacji napięcia na wyjściu z zasilacza .
Tu też wysoka sprawność decyduje o uzyskanych wysokich mocach wzmacniacza .