Audiohobby.pl

Stereo 2.1

  • Gość
04-12-2008, 10:46
Założenie wątku zainspirował opis wzmacniacza firmy Micromega w ostatnim Audio. Wzmacniacz ma wyjście na suba, a jego specyfikacja zawiera taką informację :

"2.1 Mode .................. Yes"

Jak to działa? Czy taki wzmacniacz odcina dół pasma z sygnału przesyłanego do "frontów" i przysyła go (dół pasma) do suba?
Co się dzieje z dołem pasma, króre jest zróżnicowane dla kanałów R i L. Czy do suba jest przesyłana suma R+L ?

Ktokolwiek używał, ktokolwiek wie ........................
 

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

misiomor

  • 2094 / 5866
  • Ekspert
04-12-2008, 11:20
Nie pozostaje nic innego jak zbadać sprawę w tym konkretnym przypadku. Ja takie rzeczy robiłem oscyloskopem i sygnałami sinusoidalnymi 20Hz, 50Hz, 59.5Hz, 70.7Hz, 84.1Hz, 100Hz, 118.9Hz, 141.4Hz, 168.2Hz, 200Hz i 500Hz nagranymi w jednym kanale.

Wyszło mi że w karcie muzycznej którą badałem podział satelity-sub jest zrobiony na filtrach 2nd LR lowpass @ fc dla suba oraz highpass 1st @ 1.4*fc dla satelitów. Bardzo sensowne rozwiązanie uwzględniające charakterystyki amplitudowo fazowe typowych kolumn.

  • Gość
04-12-2008, 16:08
>> misiomor, 2008-12-04 11:20:44
No tak, tylko szkoda, że autor opisu nie zainteresował się tematem. "Audio" dysponuje odpowiednią aparaturą bo zamieszcza pomiary opisywanych konstrukcji.

A odnośnie twojego pomiaru, co działo się z basem, który z 2 kanałów musi zmieścić się w jednym subie ?

Problem ten chyba wzorcowo rozwiązał Harman Kardon w swoim ostatnim wzmacniaczu stereo (?), który ma wyjścia na 2 suby, czyli może pracować w Trybie 2.2. W tym przypadku nie trzeba nic oszukiwać z dołem pasma.
Tego typu wzmak (pomijając na razie kwestie soniczne), byłby chyba idealnym rozwiązaniem do napędzania kolumn zbudowanych przez forumowicza z AS (monitory z "pochyłą ścianką" postawione na aktywnym subwooferze) ?

Żądam usunięcia Cenzury - poważnie.

misiomor

  • 2094 / 5866
  • Ekspert
04-12-2008, 16:42
>> Jarek, 2008-12-04 16:08

Wygrzebałem tabelkę z wartościami prosto z oscyloskopu. Wyglądało to tak że puściłem na karcie 5.1 sygnały stereo nagrane tylko w jednym (prawym) kanale, w lewym cisza. Podział satelity - sub ustawiem na 100Hz.

Sygnał na wyjściu prawy przód miał w zakresie przepustowym (dla 500Hz) amplitudę 2.8V która zmalała do 2V dla 141.4Hz i dalej do 0.38V dla 20Hz, wartości pośrednie również trzymały się charakterystyki highpass 1st @ 141.4Hz oczywiście w granicach dokładności pomiaru oscyloskopem.

Sub dla odmiany miał 0.5V przy 20Hz - bardzo słusznie, bo gdyby takie sygnały wystąpiły we wszystkich pięciu kanałach, byłoby miejsce na dodawanie do 2.5V - a więc nie ma groźby przesterowania wyjścia karty. Doświadczenia nie zrobiłem, ale uwazam za oczywiste że gdyby dać w lewym kanale taki sygnał jak w prawym, amplituda wzrosłaby do 1V. To oznacza że w przypadku tej karty wzmocnienie elektroakustyczne (wzmak plus głośnik) kanału suba powinno być o 15dB wyższe niż dla surroundów, przy założeniu tej samej odległości od słuchacza.

Sygnał suba zmalał do 0.25V przy 100Hz (ustawiony podział) i dalej do ok. 20mV przy 500Hz. Wartości pośrednie pasowały do charakterystyki lowpassa 2nd LR @ 100Hz.

Przesunięcia fazowe między kanałem prawym przednim a subwoferem były (z błędami odczytu z oscyloskopu rzecz jasna) od 76deg przy 20Hz, poprzez 29deg @ 100Hz, 23deg @ 141.4Hz, do 18deg @ 200Hz. Dla 500Hz nie dało się za dobrze zmierzyć z racji b. niskiego poziomu sygnału suba.

Fazy również pasują do hipotezy o filtrach 2nd / 1st z zastrzeżeniem że faza suba została odwrócona w procesorze i nie należy robić tego drugi raz w torze wzmacniającym czy przy podłączniu głośników.