Audiohobby.pl

Odtwarzacz Cd z Cdroma/dvd ?

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
25-01-2024, 12:31
Kiedyś taki pomysł był bo tych napędów  jest sporo starych kompów z wystawek nie brakuje.....

I pomysł mi upadł bo chodziło tylko o sterowanie.

I światełko w tunelu się pojawiło, natknąłem się na nie przypadkowo.


Okazuje się że takie sterowniki są dostępne, do tego tylko zasilanie i porządny przetwornik - może byś osobno  i mamy własne CD.

bsw

  • 515 / 4932
  • Ekspert
25-01-2024, 23:09
Popełniłem kiedyś takie coś, ale szału nie ma:

https://e-bsw.blogspot.com/2020/10/retrocd.html

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
25-01-2024, 23:21
Przypominam sobie jak to gdzieś prezentowałeś, ważne że po prostu system działa, teraz prościej o sterownik z pilotem, stówka i jest, a nawet można by to było w kompie zabudować..........
Zwróciłem na to uwage bo ....zwykłe odtwarzacze siadają ze starości zawieszenia a większość tanich gra paskudnie.
Jest większa dostępność przetworników, nawet sam mam Marantza i gra przyzwoicie.
Nie badałem jak Ty jeszcze napędów, ale trafiłem na nówke sztuke Plextora z IDE i pomysł zaświtał.
pewnie jak zbiorę części to coś pomyślę.
Zakładając że będzie to sam napęd ze sterownikiem ciekawe jaki ma pobór prądu na 12 i 5 voltach.
Znalazłem mase zasilaczy u chinoli i jakieś trzeba wybrać.
« Ostatnia zmiana: 25-01-2024, 23:26 wysłana przez Hammer »

bsw

  • 515 / 4932
  • Ekspert
26-01-2024, 10:10
Co do zasilacza wystarczy wtyczkowy 12V 3A a 5V można zrobić z 12V małą przetwornicą.

Więcej problemu ze znalezieniem cichego i responsywnego napędu...

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
26-01-2024, 18:37
Podstawowy problem napędów komputerowych przy odtwarzaniu płyt Audio-CD to hałas podczas pracy. Normalne odtwarzacze CD pracują z pojedynczą prędkością i nie wydają niemal żadnych słyszalnych dźwięków. Napęd komputerowy rozkręca się do dużo większej prędkości i nie zwalania przy odtwarzaniu Audio-CD. Słychać głośny świst, który uniemożliwia spokojne słuchanie muzyki. Nawet w komputerach, trzeba było korzystać ze specjalnych programów ograniczających prędkość napędu, inaczej zwyczajnie się nie dało. Nie sądzę aby taki sterownik jak na filmie ograniczał prędkość napędu, słychać spory hałas podczas pracy.

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
26-01-2024, 19:26
Hałas z napędu CD/DVD jest pomijalny ? Nie no ok, dla mnie nie jest ale jak kto lubi ;)

Standardowej wielkości napęd potrzebuje około 1,5A na liniach 5 i 12V, ten z linku zasili zatem 5 napędów. Spokojnie wystarczyłby 3A i to z zapasem.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-01-2024, 20:50
Ok poszukam na 3A.
Ja mam szum zza okna i hałas, w domu drą sie jak grają na kompach, do południa jeżdże po południu do wieczora praca , większość słuchanej muzyki to albo w robocie albo na strojeniu kaseciaków i sprawdzaniu innych sprzętów.....także mi cisza w napędzie potrzebna ....... przyda się na cmentarzu dopiero.... se walkmana zabiore.

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-01-2024, 22:46
W stacjonarnym oraz laptopie nie za bardzo szumi albo już nie słyszę. Mało słucham muzyki z komputera. Jest wzmacniacz ,odtwarzacz cd i kolumny głośnikowe. Nie mam sąsiadów za ścianą (czerwona niemiecka cegła z lat 1935) którzy by hałasowali głośnym zachowaniem. Czasami słychać wiatr lub ptaki na wiosnę lub w lecie.
"przyda się na cmentarzu dopiero.... se walkmana zabiore."-tam faktycznie jest cicho.
Nie myślałem o zbudowaniu osobnego odtwarzacza cd-audio z komputerowej nagrywarki ale poogladałem filmiki na YT na ten temat tylko,nie mam smykałki do konstruowania.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
26-01-2024, 22:53
Narzędzia i chęć szczera zrobią z ciebie bohatera......

Wojciech7

  • 1498 / 1096
  • Ekspert
26-01-2024, 23:13
Narzędzia i chęć szczera zrobią z ciebie bohatera......

Nie mam takich aspiracji aby zostać bohaterem. Jakieś tam narzędzia by znalazłbym w piwnicy ale na chęciach się
kończy. Taki ze mnie model. Jak trzeba  zrobić w mechanice magnetofonowej (paski, roli,nasmarować wymienić jak są
sprężynki). Jutro muszę wymienić rolkę na nową w magnetofonie kasetowym Pioneer CT-S420 bo jest już niesprawna
i pogieła mi taśmę w jednej kasecie magnetofonowej-:((( Potem sprawdzi się  czy nie trzeba ewentualnej korekcji
prędkości na odpowiednim silniczku.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
27-01-2024, 10:30
Załóż temat i pokazuj jak Ci idzie.

bsw

  • 515 / 4932
  • Ekspert
27-01-2024, 18:31
Hałas z napędu CD/DVD jest pomijalny ?
CD-ROM podczas pracy szumi to fakt (wg. moich obserwacji najcichsze są DVD-RW - ale mało responsywne). Jednak za "prawdziwy" odtwarzacz CD trzeba wydać ponad 1000 pln,  DIY może być sporo tańsze. Alternatywnie można zastosować odtwarzacz DVD ale taki też hałasuje...
« Ostatnia zmiana: 27-01-2024, 18:34 wysłana przez bsw »

RetroTape

  • 454 / 805
  • Zaawansowany użytkownik
28-01-2024, 15:55
Napędy odtwarzaczy DVD działają znacznie ciszej niż komputerowe, bo są z założenia dobierane do cichej pracy. Długi czas używałem DVD Philipsa jako odtwarzacza Audio-CD i nie był on praktycznie słyszalny. Napędy do komputerów od razu ruszają z dużą prędkości i nie zwalniają, mimo że odczyt odbywa się z prędkością 1x. Szum jest nieznośny jak dla mnie.

Odtwarzacz DVD można obecnie kupić za tak śmieszne kwoty, że chyba nie ma sensu się męczyć, mając coś koło 50 zł da się kupić sprzęt w dobrym stanie. Chyba, że ktoś ma potrzebę stworzyć coś swojego od podstaw, wtedy ok.

Hammer

  • 4685 / 2294
  • Ekspert
28-01-2024, 16:54
Mam takich chyba z 6  i dżwięk z nich zły, poza tym wymagają niektóre monitora.
Odtwarzacze dvd także pracuja z bardzo dużą prędkościa .