Audiohobby.pl

Kenwood KR-A5020

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
05-12-2023, 16:44
Jest to w zasadzie amplituner ale skupiłem się na części wzmacniacza bo nie działa.

Ładne toto jest i warto uruchomić, może się przyda do kuchni pogrywać.
Włączałem go już kiedyś po zakupie i nie dawał znaku życia.
No to rozbieramy go i pod dokładany obgląd....

Z praktyki wiadomo że należy zwrócić uwagę oczywiście na poddymione, przegrzane czy uszkodzone części to na dodatek patrzymy na klej, którym zalewano kondensatory i przy okazji inne elementy.
O ile przez pare lat od nowości nie ma z tym problemu to jeśli sprzęt pracuje z mała cyrkulacja powietrza to nagrzewa się w środku, a klej zaczyna schnąć, i żreć z czasem..

A więc ....trzeba najpierw usunąć wszelki stary klej, sprawdzić części, z którymi miał styczność, sprawdzając ich wartości z serwisówką.
Masakra, aby usunąć klej, nasączałem Ipą i skrobałem teraz przerwa, zostały mi jeszcze 2 punkty do oczyszczenia koło małych elektrolitów.
Elementy odczyszczone już sprawdzone.

Bez tego oczyszczania i sprawdzenia systemu STB nie ma sensu odpalać sprzętu, także ...skrobiemy dalej.
Galeryjka o co chodzi....

https://photos.google.com/share/AF1QipMASbb7TTy22KE_v0ivBjVFYjFrHbyOjkZB331iReTkD3Zs4eDtE1La85KlBMq_wg?key=Z0xfdkxia3NiMWcyN1NVcU9na214cDNPSDQ3elF3

Co ciekawe jeszcze.....
Przy zakupie np takiego wzmacniacza, warto popatrzeć na spód.
Widać tutaj wytłoczoną blachę osłaniającą pola lutownicze.
Tą część blachy można oderwać na wypustkach, obciąć je a potem władając odwrotnie przykręcić śrubkami.
Wzmacniacz nie gmerany nie naprawiany będzie tą blache miał jak widać w oryginale.

Przy okazji jak zresztą widać warto jest wylutować i rozebrać do czyszczenia przełącznik kolumn, już same nogi zew straszą z daleka....

jest troche roboty....

panterka

  • 125 / 5580
  • Aktywny użytkownik
05-12-2023, 17:33
Ja tak usuwam klej. Używam tylko drewnianych patyczków (wykałaczki, po lodach itp.) różnie naostrzonych.

Łukasz

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
05-12-2023, 18:12
aaa no tak na gorące powietrze, zapomniałem o tym kompletnie, tylko jak są bardzo blisko części . no nie zawsze się da.

I taśma kaptonowa do osłony na wysoką temperaturę.....

Jakoś zakręcony byłem od rana,
« Ostatnia zmiana: 05-12-2023, 18:19 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2023, 08:30
Skończyłem skrobanki, do zmiany jeden rezystor i jeden kondensator, na schemacie może był błąd, bo na płytce 4,7 k, a na schemacie 47 k, zostawiłem jak na płytce.
Po tych zabiegach sprzęt zatrybił, lampka od STB zaświeciła i power tez ruszył.
Bezpieczniki miał dobre tranzystory mocy nie miały przebicia więc zagrało.
Część wzmacniacza hula, ale żeby nie było cudownie to po włączeniu Tunera, nie znajduje stacji, a jak mu ręcznie poszukam to bardzo cicho i trzeba coś z tym zrobić, na razie myśle, w międzyczasie wskaźniki do umycia i switche do przeglądu/wymiany.
Jakieś pomysły?

No i trzeba do następnego szpeja klejonego Hota przynieść z cienką dyszą....

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
06-12-2023, 11:47
Na schemacie są opisane miejsca z napięciami, posprawdzaj je. Dobrze jak byś sprawdził płytkę na obecność zimnych lutów. Przychodzi na myśl nieprawidłowe napięcie strojenia, choć jeśli objaw jest w "FM" i w "AM" to raczej wyjście z płytki albo przełączniki.
 A zasilacz sprawdzony dokładnie?

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
06-12-2023, 14:04
Zaraz zaraz bo się spoce.....
wymontuje płytke tunera na reballing  i spa

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-12-2023, 11:29
Zamówiłem w takim sklepiku  https://tomelektron.pl/produkty?search=la1265   tego scalaka od tunera, zobaczymy czy te dziwne efekty na pozycji tuner dalej będą, koszt 6 zł to tam pomijalne, przy okazji worek innych ciekawych szpejów przydatnych.

pień

  • 2239 / 1033
  • Ekspert
07-12-2023, 11:48
Widzę że u ciebie jakiś taki młyn z robotą i wszystko na wczoraj było w planie :)
 

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
07-12-2023, 12:04
Mie pytaj ile tego złomu się nazbierało, a żona stwierdziła że troche przesadziłem..... no ile mozna mieć ........alegoria do jej perfum....

Poza tym trzeba sie uczyć , bo wszystko coraz droższe a dodatkowy zarobek na prostych naprawach może się przydać jak w perspektywie jest emerytura gdzie na precla może starczy .......

Jeszcze dopiszę.
Zrobione pełny switching czołówki, niektóre klikały jakby podwójnie, przelutowano złącza na płycie głównej, oraz wszelkie taśmy/druciki czyścikiem szklanym, posprawdzałem czy nie ma lutów zimnych...chyba już nie, umyłem wyświetlacz, przeleciałem jeszcze miernikiem zasilania niby dobrze to wygląda oprócz scalaka tuner, mamy nadzieje ze to to bruździ, ewentualnie jeszcze ceweczka w pośredniej i może w niej kondziorek pękł, co jest możliwe ale roboczo bardzo delikatne.
Scalak się wymieni to zobaczy się .... oby to on a nie cewka....


/W sprzętach z wystawek z zachodu zdarza się sporo usterek mechanicznych, typu zerwane lutowania, gniazda itp, swego czasu kupiłem 3 wzmacniacze Sony i wszystkie miały do przelutowania gniazda głośnikowe i sporo pkt lutowniczych np przy potencjometrach itd.... no tak sie wozi w busach sprzęt, więc nie zawsze jest że przeciera sie szmatą i gitara gra...../
« Ostatnia zmiana: 07-12-2023, 14:05 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
08-12-2023, 14:16
jechałem dzisiaj z bananem na twarzy.....dlaczego ? bo kupiłem drugi taki sam egzemplarz.........z obciętym kablem sieciowym, będzie zabawa na dwa ......amplitunery, ciekawe czy jeden na 100% zrobi się sprawny....

Kabelek sieciowy już zmieniony, kurzu sporo i kleju , ale to na później.
Włączyłem go i ...działa, pozycja Tuner, chodzi piknie, więc już wiem co w pierwszym nie bangla i szukamy usterki dalej.
Ten drugi egzemplarz też będzie do odczyszczenia, wypucowania.

A jak ktoś nie wierzy dalej co ten francowaty klej robi to na jednej fotce widać jak korozja zjada drucik/zworke .
« Ostatnia zmiana: 08-12-2023, 15:21 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
10-12-2023, 21:37
Dzisiaj dokładnie pomierzyłem  to co jest anomalią, czyli na jednej nodze - 8 jest 5 v a nie powinno tam być.
pomierzyłem wszelakie połączenia i elementy od tej nogi na prawo i lewo i nazad i nic.
Wymieniłem tego scalaka od pośredniej i tuner tak samo działa czyli nie stroi na automacie, a na ręcznym cicho pogrywa.
W końcu sprawdziłem strojenie na 0v cewką, niestety nie reaguje a pełne wkręcenie rdzenia do cewki daje tylko zmianę o pół volta przy ok 5v.

Czyli nie stroi pośrednia prawidłowo cewka i nie daje zmian.
Wylutowałem ją, są dwa zwoje i jeden zmostkowany kondensatorem ceramicznym jak na foto, nogi scalaka 7 i 6.
Znane są przypadki że te kondziorki padały, no ale nie wiem jakie tam pojemności można dać.
Zwój pierwszy z kondziorkiem ma zaledwie 1,6 ohm, zwój drugi ma ok 6 ohm ten co dochodzi do nogi 5 scalaka.
I cała zabawa w tym czy te wartości są poprawne, czy te 1,6 ohm tak ma być czy kondzior padł np w transporcie.

No i jestem w ciemnej d .... 
a i akumulatorek do zmiany przy okazji, ale to pikuś...

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
10-12-2023, 22:48
mam serwisówke przecie robie wg niej ......jest na elektrotanya

Konda do podtrzymania pamięci znalazłem  https://allegro.pl/oferta/0-47f-5-5v-kondensator-podtrzymania-napiecia-13420808520
« Ostatnia zmiana: 10-12-2023, 22:53 wysłana przez Hammer »

ArturP

  • 1303 / 2793
  • Ekspert
11-12-2023, 06:49
O ile dobrze pamiętam, to masz drugi taki sam tuner. Wylutuj ostrożnie ten filterek i zmierz ten kondziorek. On jest zrównoleglony z cewką, więc może tam być 1,6R. +5V na nodze "8" może być spowodowane przepaleniem na zwarcie "R13" 12kR na płytce procka.
W ogóle, masz drugi tuner, to porównaj wszystkie napięcia sprawnego z niesprawnym.

POWO ;).

Hammer

  • 4685 / 2296
  • Ekspert
11-12-2023, 11:20
Ci napisałem sms.
Ogólnie przełożyłem w końcu całą płytke dobrą zamiast tej niesprawnej i działa, czyli płytka tunera 1 nie działa prawidłowo, nie daje sygnału do czegoś tam i blokuje się.
Obydwie płytki przeleciałem na zwarcia i nic, filtr jest ok, nawet na 2 ładnie ustawiłem zero strojenia, i całosć piknie śmiga z wzm1.
Reasumując.
Wzmacniacz 1 z płytką 2 gra piknie, wzmacniacz 2 nie gra z 1 płytką tuner, cały błąd jest na płytce tunera 1.
Eureka........ boli mnie głowa.

Pewnie trzeba tak zrobić, że na płytce T2 zmierzyć napięcia  po całości z serwisówki i pomierzyć to później na płytce T1.