Audiohobby.pl

Culm GU-29

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
25-10-2023, 21:21
Zgodnie z obietnicą pozwolę sobie na zaprezentowanie mojego najnowszego nabytku jakim jest wzmacniacz lampowy Culm GU-29.

CULM GU 29 - wzmacniacz lampowy.
Urządzenie którego nie powstydziłyby się takie firmy jak McIntosh czy inne znane, produkujące sprzęt lampowy.
 Wizualnie wykonany wzorcowo w najdrobniejszych szczegółach, z precyzją i bez jakichkolwiek niedoróbek. Mimo niewielkich rozmiarów, masa to ok.15 kg. Zero taniego plastiku i pójścia na t.zw. skróty. Wzmacniacz nie tylko przyciąga swoim wykonaniem ale też nietuzinkowym wyglądem. Jest po prostu piękny. Jak na wyrób domowej roboty to świetny klocek audio.Uwagę też zwraca jego funkcjonalność.Brzmienie można regulować i dostosować do własnych upodobań potencjometrami basu,średnicy i tonów wysokich.Do urządzenia można podłączyć dwa urz.zewnętrzne.Dodatkowym atutem to możliwość eksperymentowania z innym zestawem lamp w celu uzyskania innego brzmienia.
Do wzmacniacza podłączyłem pod aux 1 odtwarzacz Atoll CD 100 a pod aux 2 decka Tandberg TCD 440A.Chciałem usłyszeć różnicę dźwięku w tych dwóch systemach CD i CC. I tutaj Culm mnie mile zaskoczył.
Z płyty kompaktowej usłyszałem dźwięk dość chłodny,nieco surowy, analityczny,b.realistyczny, bogaty w szczegóły i w t.zw.smaczki z dużą przestrzenią. Na moją prośbę wzmacniacz został przystosowany specjalnie do podłączenia dwóch par głośników.Okazało się że niepotrzebnie.Dźwięku jest tak dużo że jedna para jest aż nadto wystarczająca. W użytkowanym przeze mnie wzmacniaczu tranzystorowym korzystałem z dwóch zestawów, ponieważ odczuwałem pewien niedosyt tego dźwięku a moje zestawy b.ładnie wzajemnie się też uzupełniały(KEF-y DIY+KS-y Linea B-550).
Rewelacją stało się włączenie do gry taśmy magnetofonowej odtwarzanej na Tandbergu 440A. Deck jest po pełnym recapie z wyrzuceniem wszystkiego co się zestarzało po 40-tu latach.Taśma to kopia z Nakamichi 1000ZXL na TDK SA.Muzyka jaka zaczęła sączyć się z niej, to pełna "micha miodu" z pięknym aksamitnym analogowym polotem.Czysta,krystaliczna i absolutnie lampowa. Nie spodziewałem się że będzie taka różnica w dźwięku.I to właśnie jest walorem tego lampowca,ta jego umiejętność różnicowania brzmienia w różnych konfiguracjach i systemach.Wzmacniacz jest nowy,niewygrzany,surowy i z czasem przy jego użytkowaniu barwa i jakość dźwięku zmieni się,pisząc zwrotem ogrodnika - dojrzeje.Dojrzeje oczywiście na plus.
Jestem po wrażeniem i mile zaskoczony dźwiękiem, urodą i funkcjalnością tej lampy.To jeden z lepszych i trafionych w dziesiątkę moich zakupów sprzętu audio.
St.

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
25-10-2023, 21:24
c.d.opisu.
CULM
Wzmacniacz lampowy GU29
 Wzmacniacz pracuje w klasie AB (Push-Pull) .Wyjście 8 ohm . Moc wzmacniacza to 2 x 20 wat. Lampy mocy GU29, sterujące 6n1p, przedwzmacniacz e88cc. Transformator sieciowy o mocy 200VA, transformator głośnikowy symetryczny 12 warstwowy, wskaźnik mocy wyjściowej, włącznik napięcia anodowego (ok.45 sek.) . Elementy zasilacza zamontowane na płytkach pcb, montaż elementów lamp typu "point-to-point" z wykorzystaniem listew lutowniczych. Zastosowane elementy to wyselekcjonowane rezystory metalizowane kondensatory rubykon, wima. Podświetlanie wskaźnika wychyłowego kolor biały ciepły.
Przedwzmacniacz
Całość elektroniki toru audio jest oparta na lampach elektronowych.
Wyposażony w regulatory: volume , balans, regulatory tonów wysokich, średnich, niskich, selektor wejść (aux1 aux2 ).
Wzmacniacz
Wyposażony jest w automatykę, która umożliwia wykorzystanie lamp sterujących wzmacniacza i przedwzmacniacza o różnych wartościach napięciach i sposobu łączenia żarników. Do pracy wzmacniacza i przedwzmacniacza można zastosować lampy typu: 6n1p, 6n23p, ecc85, ecc88, e88cc, pcc88, ecc81, ecc82, 12au7, 12at7 oraz wiele innych zamienników, które umożliwiają eksperymentowanie z efektem dźwiękowym.
Wszystkie lampy nowe tzw. ( NOS).
Wymiary wzmacniacza: szer. 41cm, dł.22cm, wys. 20 cm . Waga: ok.15 kg.
Wyrób całkowicie polski, nie chiński.
« Ostatnia zmiana: 25-10-2023, 21:28 wysłana przez Destroyer »
St.

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
25-10-2023, 21:52
Ciekawa konstrukcja tego wzmacniacza z wykorzystaniem lampy  GU-29 która kiedyś była w radiostacjach wojskowych-:)))

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
25-10-2023, 22:02
Bardzo miło słyszeć o kolejnej rodzimej konstrukcji.
W dodatku nieszablonowej (ze względu na nietypowe lampy mocy) oraz chwalonej za brzmienie.
Konstruktor nie tylko wyłamał się ze schematu przy doborze lamp, ale również regulacja barwy to nie jest powszechna rzecz w świecie melomanów.
Wizualnie też nie ma się czego powstydzić.
Gratuluję zakupu!

Z chęcią zerknąłbym jeszcze do środka.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
25-10-2023, 22:17
Dziękuję Stanisławie za opis bardzo ciekawego wzmacniacza. Jak zaznaczył Krzysztof GU-29 nie często się widuje tym bardziej rzadka konstrukcja. I ja bym chciał zajrzeć do środka... ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
25-10-2023, 22:24
Dziękuję Stanisławie za opis bardzo ciekawego wzmacniacza. Jak zaznaczył Krzysztof GU-29 nie często się widuje tym bardziej rzadka konstrukcja. I ja bym chciał zajrzeć do środka... ;-)
Jeśli uzyskam od konstruktora zdjęcia wnętrza to chętnie tu zamieszczę.
" regulacja barwy to nie jest powszechna rzecz w świecie melomanów."
 Bas mam ustawiony na godz. 10-tą. Inaczej rozwaliłby mi ściany....))
« Ostatnia zmiana: 25-10-2023, 22:29 wysłana przez Destroyer »
St.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
25-10-2023, 22:26
Dziękuję Stanisławie za opis bardzo ciekawego wzmacniacza. Jak zaznaczył Krzysztof GU-29 nie często się widuje tym bardziej rzadka konstrukcja. I ja bym chciał zajrzeć do środka... ;-)
Jeśli uzyskam od konstruktora zdjęcia wnętrza to chętnie tu zamieszczę.

W takim razie, czekamy na wieści ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Wojciech7

  • 1500 / 1097
  • Ekspert
26-10-2023, 20:13
 Kilka pytań do tego wzmacniacza lampowego:
1.Wzmacniacz(Push-Pull) -?
2.Moc wzmacniacza to 2 x 20 wat- jakie kolumny głośnikowe-?
3.Transformator głośnikowy symetryczny 12 warstwowy- jakie to ma  znaczenie ?
4.Montaż elementów lamp typu "point-to-point" -?

Krzysztof_M

  • 1471 / 5287
  • Ekspert
26-10-2023, 20:28
Kilka pytań do tego wzmacniacza lampowego:
1.Wzmacniacz(Push-Pull) -?
2.Moc wzmacniacza to 2 x 20 wat- jakie kolumny głośnikowe-?
3.Transformator głośnikowy symetryczny 12 warstwowy- jakie to ma  znaczenie ?
4.Montaż elementów lamp typu "point-to-point" -?

Większość pytajników nie ma zupełnie sensu jeśli nie zadasz pytania.

Jedynie w przypadku pytania nr. 3 mogę odpowiedzieć, że generalna zasada mówi, że im więcej sekcji ma transformator tym lepsze ma wskaźniki jakościowe i tym trudniejsza i droższa jest jego konstrukcja.
Ale oczywiście to generalna zasada - coś jak moc silnika w samochodzie - bez podania kolejnych danych niewiele mówi o jakości silnika.
Można założyć, że transformatory głośnikowe w Culm na GU-29 są wyższej jakości.

I tak zawsze gra całość układu a nie jego jeden element, chociaż w przypadku wzmacniaczy lampowych z wyjściem transformatorowym jego jakość w dużym stopniu determinuje jakość brzmienia.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Destroyer

  • 335 / 1314
  • Zaawansowany użytkownik
21-11-2023, 21:18
Informuję zainteresowanych wnętrzem Culma GU-29, że twórca tej maszyny nie wyraził  zgody na opublikowanie tego typu foto. Muszę uszanować jego decyzję. Gdybym zerwał plombę straciłbym gwarancję.
St.

AUDIOTONE

  • 9395 / 5834
  • Ekspert
21-11-2023, 22:28
Informuję zainteresowanych wnętrzem Culma GU-29, że twórca tej maszyny nie wyraził  zgody na opublikowanie tego typu foto. Muszę uszanować jego decyzję. Gdybym zerwał plombę straciłbym gwarancję.
Trudno ;-)
Wypada "tylko" cieszyć się dźwiękiem Stanisławie .
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.