Audiohobby.pl

JBL LX300 głośniki

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
18-02-2023, 18:55
SB16PFCR25-4 ma jedną istotną cechę - szybkie opadanie pasma z powodu dwa razy większej indukcyjności cewki dla 1kHz niż GDN_17/50/6F. W efekcie zwrotnica raczej będzie miała małe wartości cewek i uprzywilejowany bas. Z Tonsila będzie odwrotnie - krótszy bas i prawie dwa razy wyższa efektywność- oczywiście w wersji z dodanym magnesem.
Z powodu szerokiego pasma Tonsil może mieć prostsza zwrotnicę - choć niekoniecznie o czym świadczy zwrotnica do Maestro II Sat - ma ze dwie pułapki rezonansowe w obu gałęziach.

Tak wygląda przebieg spl: grubsza linia -SB-A, cieńsza linia - Tonsil. Oba w obudowie BR 16 litrów. SBA strojony na 42 Hz, Tonsil strojony na 46 Hz - dla ilustracji przebiegów średniotonowych rozszerzyłem skalę wykresu do 3000 Hz. To nie znaczy że tak wygląda przebieg SPL ponieważ  indukcyjność cewki maleje ze wzrostem częstotliwości - dla 10kHz będzie znacznie mniejsza.
WinISD służy do symulacji pracy BR w zakresie niskich częstotliwości. Mimo tego sposób filtrowania będzie taki jak opisałem powyżej - SBA mocnej gra dołem pasma, a Tonsil górą.

Hammer

  • 4685 / 2293
  • Ekspert
18-02-2023, 19:07
Zakładając idealny wzmacniacz......

tetejro

  • 2745 / 2985
  • Ekspert
01-03-2023, 15:31
to tylko symulacja.
Zakładając objętość obudowy - czyli 16 litrów - powinny się nadać oba proponowane głośniki.

Dla GDN17/50/6F zwrotnica może być prostsza - jak w Pulse. Bas nie będzie niski - ale to dobrze, bo membrana polipropylenowa raczej nie zachwyca precyzją niskiego basu.
W razie czego można dodać magnes do nabiegunnika i podnieść strojenie BR jeśli bas będzie się przeciągał lub był nieprecyzyjny-dudniący.