Audiohobby.pl

Regulacja wysokości szpul w Sony Tc 378

Woytzek

  • 45 / 2450
  • Użytkownik
17-09-2022, 13:04
Cześć
Przy nawijaniu taśmy po odtworzeniu taśma nawija się nie symetrycznie na szpule.
Dochodzi nawet do tego, że ociera o wewnętrzną jej stronę
Czy można to jakoś wyregulować na bębnach?
Podkładki?…?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 17-09-2022, 13:11 wysłana przez Woytzek »

pień

  • 2214 / 1001
  • Ekspert
17-09-2022, 14:55
Hmmm-  całkiem niedawno grzebałem w soniaczu -znaczy na piwo zarabiałem :)   Z tym że nie był to TC 378   a  377 :)    Fajna machina i myślę że pewnie całkiem podobna do twojej.   Generalnie to tylko czyściłem, kapnąłem oleum bo skrzypiało wszystko jak wóz drabiniasty a i problem z pozycją szpul był.
  Po zdjęciu dekli trochę mnie przytkało bo mechanizm wydał mi się dziełem masochisty który lubi patrzeć na cierpienia serwisanta. 
(wcześniej uważałem że w Akai to szczyt masochizmu)
Jednak samo ustawienie >płaszczyzny<  szpul bardzo łatwe.
       Po zdjęciu tylnego dekla wystarczy zdjąć zawleczkę na końcu osi -  wyjąć ją w całości razem z talerzem z drugiej strony.   Oś posiada gwint pod talerz zabezpieczony klejem.   Klej pewno puścił i trochę zakręciło przestawiając talerz,  dlatego taśma nawija się po jednej stronie.
   Nakręć jak trzeba-  zaklej i po zawodach.
ed:    oryginalnie , pod tymi zawleczkami pewno były jakieś podkładki z bakelitu czy czegoś podobnego.   Ale szlag je trafił i obie osie wylazły na zewnątrz.  Obie szpule od wewnątrz tarły o taśmę.
    Ja kręciłem talerzami bo nie pomyślałem o tym.   Być może wystarczy że wstawisz jakieś ok 1mm  grubości pod zawleczki i niczego więcej nie trzeba będzie robić.
--- weź poprawkę że to może być inny mechanizm niż ten który wpadł w moje łapy.  Serwisówek do Sony nie mam bo nie mam Sony :)
Ale jeżeli mechanika podobna to po zdjęciu dekla z tyłu zobaczysz końce osi z zawleczkami i wykapujesz czy da się wepchnąć oś.
    Sprężyna kasująca luzy stara się wypchać talerz pod szpulę na zewnątrz.
« Ostatnia zmiana: 17-09-2022, 15:16 wysłana przez pień »

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
17-09-2022, 15:29
Temat dotyczy szpulaka, wobec tego przeniosłem go tutaj w dział z magnetofonami szpulowymi.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Woytzek

  • 45 / 2450
  • Użytkownik
06-01-2023, 10:12
Cześć
Po odtworzeniu nagrania taśma nawija się na szpulę bardzo blisko ocierając o wewnętrzną jej ściankę.
Jak wyregulować nawijanie taśmy aby nawijała się centralnie po środku szpuli?

AUDIOTONE

  • 9375 / 5803
  • Ekspert
06-01-2023, 14:08
Już piasaleś o tym problemie tutaj, więc nie ma sensu zakładać kolejnego ... ;-)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

ArturP

  • 1291 / 2761
  • Ekspert
06-01-2023, 15:32
Woytzek, zależy czy taśma nawija się na górnej czy dolnej części szpulki.
Jeśli w dolnej, trzeba obniżyć talerzyk, jeśli w górnej, trzeba podnieść szpulkę. Do obniżenia służą odpowiednie śrubki trzymające ośkę talerzyka, a do podnoszenia takie specjalne podkładki pod szpulkę. Do obniżenia trzeba dostać się do wnętrza magnetofonu, a do podniesienia nie.