Audiohobby.pl

Sony TC-KA3ES

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
13-05-2022, 09:16
Mechanizm to im się udał trzeba przyznać. Nie jest też tak wybredny co do pasków jak Aiwa czy Nakamichi.

Kilka rzeczy które trzeba mieć na uwadze jakby ktoś zapragnął Sony z serii TC-KA ES.

1. Zdarzają się rozwalające się koła zębate idlera jak w Philipsach, Technics ach czy Grundigach. Są dwie wersje kół: z przezroczystego plastiku i z białego. Ta pierwsza ma ten problem. Na szczęście są do kupienia. Na nieszczęście koszt to ok. 100 PLN.
2. Zdarzają się pękające koła zamachowe. Może jakaś wadliwa seria ze złymi odlewami. No tu już tragedia, potrzebny dawca. Ostatnio widziałem 7ES z czymś takim na TH. A koszt takiego to obecnie ok. 10k.
3. Co do głowic widziałem wpis, że szczeliny w głowicach LA są dość płytkie i jeśli głowica jest wyraźnie wytarta to polerowanie może nic nie pomóc.


« Ostatnia zmiana: 13-05-2022, 10:07 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
13-05-2022, 11:05
Z tymi kołami zamachowymi to tragedia..... kaszana na maxa. ;-(
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
13-05-2022, 13:27
Z tymi kołami zamachowymi to tragedia..... kaszana na maxa. ;-(

No nie wiadomo co z tym zrobić , ale chyba jedyna opcja zostawić jak jest i czekać aż się rozwali.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
13-05-2022, 13:41
Ja bym próbował czymś zalać te szczeliny, co wzmocni strukturę. Klej dwuskładnikowy albo żywica epoksydowa.
Ciekawe jaki W&F będzie przy takich kołach. Albo i wibracje mechanizmu.
Paweł

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
13-05-2022, 15:39
Ja bym próbował czymś zalać te szczeliny, co wzmocni strukturę. Klej dwuskładnikowy albo żywica epoksydowa.
Ciekawe jaki W&F będzie przy takich kołach. Albo i wibracje mechanizmu.
zalejesz i też nie będzie dobrze bo będą różne masy na brzegach nadal będzie wpadać w wibracje. Lepiej zostawić. Jak miał bym coś z tym robić to bym dał to do zwymiarowania , wybicia ośki i do ponownego wytoczenia z ciężkiego metalu.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
14-05-2022, 23:03
Dziś dokończyłem kalibrację magnetofonu.
Udało się wszystko ustawić.
Nagrywa i odtwarza na słuch poprawnie.

Natomiast jest fajny rozjazd w fazie między kanałami nagrywanego sygnału 10kHz przy przełączaniu Tape/Source, tak samo po przewinięciu taśmy i odtworzeniu nagranego sygnału. Nie ważne czy strona A czy B a także sprawdziłem na kilku różnych kasetach. Rozjazd maleje wraz z częstotliwością. Jak dla mnie to chyba mniej dokładne spasowanie względem siebie głowic PB i Rec, fabrycznie. A może jest inna przyczyna?

Do tego po załączeniu Dolby S sygnał ma jakieś zniekształcenia, dla obu kanałów.  Przy Dolby B i C tego nie ma. Akurat na to nie mam na to pomysłu.

« Ostatnia zmiana: 14-05-2022, 23:05 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

AUDIOTONE

  • 9396 / 5835
  • Ekspert
15-05-2022, 19:07
Nie lubię się powtarzać. Proszę trzymać się tematu.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
16-05-2022, 13:10
Do tego po załączeniu Dolby S
Olać. To już wysoko ponad akustyczne (jakieś 100khz) Olałbym to. Prawdopodobnie rezonans własny układu. Daj mu na wyjsciu kondensatorek 47p-100p i się powinien zamknąć
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-05-2022, 13:14
Te zakłócenia są widoczne przy przełączaniu Tape/Source. Sprawdziłem, że jak odtwarzam już wykonane nagranie 10kHz to prawie tego nie ma więc spoko. Pewnie i tak S (jak i reszty Dolby) nie będę używał. Z drugiej strony to dziwne, z Dolby powinno być mniej zakłóceń a nie więcej.
Paweł

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-05-2022, 13:26
Bardziej wkurzają mnie te różnice w fazie. Sprawdziłem jeszcze raz tor przesuwu taśmy, ustawiłem, ale bez zmian.

Zacząłem ustawić ponownie nagrywanie.

Prąd kasowania ok. 110 mV, 160kHz.

Bias Consumption Current, czyli chyba Bias Trap (poprawcie mnie jeśli się mylę), a tu zonk: lewy kanał ok., jakieś 80mV (ma być minimum, mniej niż 120mV), a prawy pokazuje 16V i brak nagrywania na tym kanale. Okazało się że padł rezystor bezpiecznikowy 10 omów w tej okolicy. Nie wiem jak to zrobiłem. Nic po nim nie widać, zero śladów przypalenia. Pokazuje 400 kilo ómow. Podłączyłem nowy i działa, można ustawić Bias trap (ok. 98 mV) , ale jestem znowu w punkcie wyjścia.
Poza tym, że muszę jednak wyjąć płytę główną, żeby ten rezystor wymienić.
« Ostatnia zmiana: 16-05-2022, 13:31 wysłana przez chorazy3 »
Paweł

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
16-05-2022, 13:39
Bardziej wkurzają mnie te różnice w fazie. Sprawdziłem jeszcze raz tor przesuwu taśmy, ustawiłem, ale bez zmian.

Zacząłem ustawić ponownie nagrywanie.

Prąd kasowania ok. 110 mV, 160kHz.

Bias Consumption Current, czyli chyba Bias Trap (poprawcie mnie jeśli się mylę), a tu zonk: lewy kanał ok., jakieś 80mV (ma być minimum, mniej niż 120mV), a prawy pokazuje 16V i brak nagrywania na tym kanale. Okazało się że padł rezystor bezpiecznikowy 10 omów w tej okolicy. Nie wiem jak to zrobiłem. Nic po nim nie widać, zero śladów przypalenia. Pokazuje 400 kilo ómow. Podłączyłem nowy i działa, można ustawić Bias trap (ok. 98 mV) , ale jestem znowu w punkcie wyjścia.
Poza tym, że muszę jednak wyjąć płytę główną, żeby ten rezystor wymienić.


A na odczycie jak ustawiałeś to się pokrywało tak ?

Jeżeli tak to problem jest przesunięcie fazy w torze nagrywającym niekoniecznie w głowicy ale to też możliwe , wyjmij głowicę i zobacz na oko co jest jak przesunięte i zobacz czy można to poprawić ściskając głowicę lub wsadzić śrubokręcik od dołu i trochę je próbować rozsuwać. Chyba ze na boku głowicy masz małą śrubkę korekcyjną.


Zmniejszanie się przesunięcia fazowego wraz spadkiem częstotliwości mamy przy filtrze i przy przesunięciu głowicy. Zaatakuj impulsem dirac'a albo prostokątem zobaczymy przy odpowiedzi impulsowej jak to wygląda. Prostokąt 100hz i przybliż na zbocze narastające ;)
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik

nano

  • 9079 / 4988
  • Ekspert
16-05-2022, 13:41
kola capstan  probowalem kiedys w grundigu   uratowac  zalalem   klejem wszystkie szczeliny  i poznije  na  frezarce fajen wyrownalom powizchnie  i trez zaczely sie schodki
rzucalo takim kolem 
jedynie co mi wpadlo do glowy to wywiercac lekkie dzury  na bokach    tzw przeciwawaga
i znow na frazarke i mierzenie  rzuca znow lekk dziura itd..


wyszlo mi  fatalnie


nigdy wiecej nie chce sie tym zajmowac
trudan sprawa czasochlonne i do tego mi sie nie udalo

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-05-2022, 13:50
Ewentualne ściskanie głowicy chyba nic nie da. Przesunięcie w fazie wynika z nierównoległości szczelin głowic a nie wzajemnego przesunięcia względem siebie na boki. Poza tym bałbym się tego robić.
Paweł

chorazy3

  • 1486 / 1599
  • Ekspert
16-05-2022, 13:53
Dzięki nano za info. Na szczęście moje koła są ok.
Może mogłeś dać swoje do wyważania u oponiarzy:)
Paweł

judasz94

  • 389 / 1108
  • Zaawansowany użytkownik
16-05-2022, 14:01
nierównoległości szczelin głowic a nie wzajemnego przesunięcia względem siebie na boki. Poza tym bałbym się tego robić.
jak nie są równolegle umieszczone w koszyku to właśnie taki efekt to da czyli są krzywo obok siebie. Dlateog trzeba by to zobaczyć. można policzyć na podstawie przesunięcia częstotliwości i tak dalej jaki jest kąt krzywizny.


Wiesz co może to będzie dziwne ale łatwo zweryfikować czy to głowica jest uszkodzona. Weź taśmę do kalibracji, Nie kręcąc niczym zamień kable głowicy odczyt z głowicą zapis . Jeżeli ton 10 khz będzie prosto głowica dobra jeżlei przekoszone i wymaga skorygowania a na odczycie było dobrze idealnie prosto to no to głowica trafiona.
Adam
Pro audio, muzyk, elektronik