Audiohobby.pl

Aiwa CS-W100Z

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
31-12-2021, 17:43
Nie ma tematów osobnych do radiomagnetofonów, więc postanowiłem tutaj zaprezentować jeszcze w starym roku restauracje tego modelu.

Sprzęcik specjalnie kupiłem po to aby pokazać że z byle syfa też się d zrobić księżniczkę.
Brud powszechny, zapchane błotem otwory na wkręty z tyłu, ślady rdzy na stykach baterii, plamy rdzawe w obudowie itd, itp....jakby stał w wodzie i kupie gliny.
Warunkiem reinkarnacji było to żeby wydał dźwięk.... i jakieś wydawał.
« Ostatnia zmiana: 31-12-2021, 18:10 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
31-12-2021, 17:54
W ramach lenistwa noworocznego zabrałem się w końcu za niego, no bo kiedy później, jak zaraz sezon do jazdy rowerem .....

Rozbiórka przebiegła całkiem dobrze, udało się wszystko oddzielić od obudowy przedniej i tylnej.
Zostały same plastyki i posżły na SPA do wanny, pucu, pucu i myju, myju.
Spod unijnego syfu pokazała się ładna szata graficzna i Aiwa zaczęła mieć jako taki wygląd.

Elektronika całe szczęście nie była zalana, trochę odkurzania, regeneracja potencjometrów, przełącznik , test na krótko - gada !
Mechanizm, w sumie 2, odkurzone, odczyszczone no i skucha, trzeba rozbierać.
Wypadły oba piny od pauzy, oraz sprzęgiełko jedno.
Wszystko poszło na cyjanopan, niestety inaczej się nie da robić, bo wcześniej były na wcisk.....no to teraz już nie wypadną z gniazd.
Kaseciaki zagadały, nic już nie obciera i nawet paski, które są już jajowate pociągnęły ten wózek.
Umyte rolki, coś tam pooliwione, ustawione i gra....jakże to cieszy.
Paski trzeba by wymienić, ciągną ładnie ale trzeba będzie to zrobić za jakiś czas, no i jedna rolka była przygnieciona na play i też się wymieni.
Sporo roboty głównie pędzelkowanie, czyszczenie, no i nawijanie na nowo skali  bo przy pracach testowych trzeba było demontować skale co chwile. Zostałem mistrzem tutaj skalowania......

Testy kasetowe odtwarzania, nawet nagrywania..działają, radio odbiera świetnie, normalnie cud.....
Ogólnie fajny retro sprzęcik, na dobrych słuchawkach jeszcze lepiej brzmi.
Na razie pochodzi trochę,a po wymianie pasków na nowe i rolki będę mógł ze spokojnym sumieniem puścić go w świat.
Czasem z gnoju perełka wyjdzie......

dalej się nie bawię, wklejam link do galerii bo znowu wariuje wklejanie zdjęć.

https://photos.google.com/share/AF1QipNlPQUpcoJ_N3GSkM8OsUamVMulijHXj2WPCiivE1dNp70RIPaNBHFgUl5mCiWDdA/photo/AF1QipM3T7p42BiDMcSU5BUW6fiSJShsrKWT6rpfeqpP?key=REdETXc4Q25RVzlGeWJ3WmpScEttd2RwMHpXN1R3
« Ostatnia zmiana: 31-12-2021, 18:33 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
31-12-2021, 18:19
Końcowo tak
« Ostatnia zmiana: 31-12-2021, 19:16 wysłana przez Hammer »

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
09-01-2022, 18:01
Dzisiaj zakupiłem nowe paski, niestety uszkodzonej jednej rolki nie było, ale .......
Pojechałem na szpejownie - śmieciarnie pod Halą i znalazłem kaseciaka Teac, dwukieszeniowy, niski model 310 i on posiadał prawie identyczny zestaw 2 mechanizmów jak w Aiwie.
Różnica taka że w Teacu były 2 silniki, a w Aiwie 1.
Ale mechanizmy reszta ta sama, no i rolki takie same wraz z ramką.
Kaseciak za parę zł w cenie rolek....w domu przełożyłem, włączyłem ......nowe paski i rolka ....sprzęcik zagrał końcowo koncertowo.
Może ktoś będzie korzystał długo i szczęśliwie
« Ostatnia zmiana: 09-01-2022, 18:07 wysłana przez Hammer »

JaKub92

  • 1822 / 5481
  • Ekspert
11-01-2022, 23:42
To jest typowo "jamnikowy" mechanizm, takie rolki znalazłbyś chociażby w ostatnich boom-box'ach i mini-wieżach z magnetofonem.
A AIWA nawet fajna, klasyczny design bez super-opływowych kształtów i z dużym oknem kasety.
Analogowa Grupa Wywrotowa. JaKub

Hammer

  • 4685 / 2295
  • Ekspert
12-01-2022, 09:10
Może i by znalazł tylko ...gdzie ? no ale już jest.