Audiohobby.pl

Kolory i długości rozbiegówek i wybiegówek.

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
25-02-2021, 10:03
Dawno nikt nie pisał w tym dziale, więc trochę poprodukuję. Oczywiście dozwolona jest możliwość korekcji mojej produkcji jak też kopiowanie w obrębie forum AUDIOHOBBY.PL .

Pozbierałem trochę wiadomości na temat z tytułu, będzie mowa o taśmach brandowanych, "NOS" do magnetofonów szpulowych, wnioski opiszę tutaj. Jeśli jest inaczej, proszę o korekcję.

 Rozbiegówka (starter leader tape) to taśma odpowiedniego koloru doklejona do początku taśmy roboczej, wybiegówka (runway leader tape) na końcu.
Długości rozbiegówek i wybiegówek wynikają z wielkości szpuli.
 Małe szpulki, od 3" (7,5cm) do 7" (18cm) mają od ok. 100cm do ok. 250cm długości.
 Duże szpule, od 8" (20cm) do 10,5" (26,5cm) mają długości od 300cm do 500cm.
 Większe szpule najczęściej nie miały rozbiegówek.
Kolory są przypisane do grubości taśm.
 Rozbiegówki:
  Przezroczysta- od najcieńszych do 12um,
  Żółta- 18um,
  Niebieska- 25um,
  Zielona- 35um,
  Biała- 50um.
 Wybiegówki:
  Najczęściej używana czerwona, niektóre firmy stosowały też na przemian, czerwoną z kolorem rozbiegówki.
Zastosowane kolory nie są zależne od tego czy taśma służy do nagrań x-śladowych (jedno-kierunkowych), czy do x-ścieżkowych (dwu-kierunkowych). Producenci taśm zwykle zakładali, że ich produkty będą stosowane w najwyższej klasy, x-śladowych systemach studyjnych, więc nie opracowali metody oznaczania taśm stosowanych w magnetofonach x-ścieżkowych. Choć spotkałem się z rozbiegówkami w kolorach niebiesko-białym czy też zielono-białym. Więc może te były przeznaczone do magnetofonów dwu-kierunkowych.
 Nowe taśmy, dziś sprzedawane są bez rozbiegówek. Może zdarzają się wyjątki, ale są tak rzadkie, że ja o nich nigdzie nie czytałem.

Ponieważ jestem hobbystą, nie kończyłem szkół w kierunku "magnetofony szpulowe w zastosowaniach", nikt mi nie przyznał tytułu "magistra" czy innego "psora", więc moje wpisy mogą odbiegać od słownictwa urzędniczego.
Ale mocno się staram pisać tak by mało ludzi mnie rozumiało ;) .
Dziękuję za lekturę.

AUDIOTONE

  • 9391 / 5832
  • Ekspert
25-02-2021, 19:28
Arturo dzięki za wyjaśnienie. Mi często zdarza się niestety dać taką rozbiegówkę jaka mam akurat pod ręką i kolory mam pomieszane.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.