Audiohobby.pl

szafka na audio - wasze pomysły

whero2

  • 275 / 2053
  • Zaawansowany użytkownik
17-12-2020, 20:10
zastanawiam się nad zrobieniem szafki na cały łańcuch audio
zacząłem się zastanawiać co bym chciał od takiego elementu toru i nie znalazłwszy na rynku w zasadzie nic co byłoby wyjątkowe
(nie chodzi mi tutaj o egzotyczne materiały, piękne upiększenia i nadzwyczaj wyniesione ponad wszystkie walory użytkowe skoncentrowanie się na tłumieniu wibracji)

to na co ja wpadłem (i aktualnie poszukuję inspiracji co by jeszcze można było uwzględnić).. półki co wpadłem na:

układ wiatraków przepychających powietrzę przez całość (na niskich obrotach będą w praktyce niesłyszalne) z filtrami na wlotach powietrza - utrzymujący nadciśnienie w obudowie i usprawniający chłodzenie sprzętów (większość sprzętów jest jednak chłodzona pasywnie więc nawet lekki 'przewiew' daje dużo) - powinno to również utrzymać sprzęt w czystości (z kontrolą obrotów dla każdej półeczki)

wycięcia/prowadzenia kabli w celu ich łatwiejszej organizacji oraz ukrycia nadmiarów, ewentualne "wyprowadzenie" gniazd na zwenątrz obudowy całej szafki żeby łatwiej się całość organizowało ... nawet poprowadzenie kabli wewnątrz obudowy (trochę się tego uzbiera więc jedna 'ścianka' pewnie skończy mając kilka-naście centymetrów grubości) i umiejscowienie wewnątrz jej gniazd do których interconnectami łączyłoby się dac'i / przedwzmacniacze / transporty ze sobą w celu ułatwienia organizacji całości

(może jest to dosyć wyjątkowe u mnie podejście ale mam u siebie sporo sprzętów na japońskie napięcie) dorzucenie dedykowanego miejsca na konwerter napięcia do sprzętów niekompatybilnych z naszym po czym poprowadzenie przewodów "zasilających" do wbudowanych wewnątrz każdej półki gniazdek, z odddzielnym monitorowaniem napięcia (bardziej w ramach ciekawości i upewnienia - chwiejność pewna występuje ale ewentualny ups powinien ją wyeliminować) oraz natężenia dla każdego poziomu z dorzuconym bezpiecznikiem automatycznym -> również działającym jako włącznik

dorzucenie kółek pozwalających na stosunkowo ułatwione przemieszczanie całości (chociaż przewidując obiążenie każdej (z wstępnie dla siebie myślę 6) półeczek na bezpiecznym poziomie 20-25-30 kg całość po wypełnieniu zaczyna dochodzić do 200-250 kg (maksymalnie - realnie prawdopodobnie bliżej 100-130) i nie wiem jak to byłoby z obciążeniami punktowymi i tą mobilnością)


zawsze na początku projektu robię sobie zrobić krótką listę co bym chciał uzyskać - część rzeczy w miarę czasu do niej dołącza a część ją opuszcza - tak to już jest - aktualnie chciałbym uzyskać wasze opinie co jeszcze możnaby dorzucić - żeby od razu rozwiać oczekiwania - zazwyczaj zaniedbuję takie projekty bardzo mocno -> zamawiam coś do nich i całość odkładam na bok na kolejne kilka miesięcy zanim przyjdzie mi przesyłka -> tak że optymistycznie coś powinienem mieć pod koniec przyszłego roku ;) - ale jak już gdzieś o tym napiszę to wtedy będzie mnie to gnębić i może jednak coś się zacznie ruszać ;)

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
17-12-2020, 20:59
Jeżeli szafka to ścianki, jeżeli ścianki to gorsza cyrkulacja powietrze a to wiąże się z gorszym chłodzeniem.
Czy nie lepiej postawić na konstrukcję otwartą (stolik) i zrezygnować z wentylatorów? Brak ścianek to oczywiście większa podatność na kurz ale i łatwiejsze manewrowanie wszelakimi kabelkami i łatwiejszy dostęp do złącz.

PS. Kiedyś miałem swój sprzęt w szafce i o ile podłączenie/rozłączenie w przypadku stolika, który obecnie posiadam, nie jest sprawą łatwą i przyjemną, to podobne czynności w przypadku kiedy sprzęt stał w szafce były zbliżone do małego armagedonu :-)
« Ostatnia zmiana: 17-12-2020, 21:03 wysłana przez Gustaw »

whero2

  • 275 / 2053
  • Zaawansowany użytkownik
17-12-2020, 21:25
Jeżeli szafka to ścianki, jeżeli ścianki to gorsza cyrkulacja powietrze a to wiąże się z gorszym chłodzeniem.
Czy nie lepiej postawić na konstrukcję otwartą (stolik) i zrezygnować z wentylatorów? Brak ścianek to oczywiście większa podatność na kurz ale i łatwiejsze manewrowanie wszelakimi kabelkami i łatwiejszy dostęp do złącz.

PS. Kiedyś miałem swój sprzęt w szafce i o ile podłączenie/rozłączenie w przypadku stolika, który obecnie posiadam, nie jest sprawą łatwą i przyjemną, to podobne czynności w przypadku kiedy sprzęt stał w szafce były zbliżone do małego armagedonu :-)
jeżeli mamy ścianki i wymuszamy obieg powietrza to możemy go również filtrować - szafka może mieć również wysuwane półki dzięki czemu podłączanie i odłączanie sprzętu byłoby znacznie prostsze (nie jestem pewny czy bym to dorzucał dlatego nie wspomniałem - o ile upraszcza część elementów to utrudnia znacznie miejsca którymi puszczone byłyby kable)

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
17-12-2020, 22:48
Szafka z wentylatorami i z filtrowaniem powietrza? Trochę skomplikowane ale czemu nie o ile wentylatory będą odpowiednio ciche.
Mi by się nie chciało ale kibicować będę :-)

whero2

  • 275 / 2053
  • Zaawansowany użytkownik
17-12-2020, 23:26
Szafka z wentylatorami i z filtrowaniem powietrza? Trochę skomplikowane ale czemu nie o ile wentylatory będą odpowiednio ciche.
Mi by się nie chciało ale kibicować będę :-)
jak się da ich ~16 na dolocie (a na brak miejsca nie narzekamy + oczywiście parę z nich później żeby pokierować przepływ jak chcemy) to nawet kręcąc się powoli dadzą ładny przepływ - tutaj powiedzmy że głównie idę pod to że sprzęt nigdy się nie zakurzy i zawsze wszystko pozostanie czyste - wentylatory też powoli ale stale się polepszają przez ostatnie parę lat/dekad (i na szczęście przy takiej ilości tanieją ;) )

Gustaw

  • 3853 / 3308
  • Administrator
17-12-2020, 23:48
16? Tylko musisz obliczyć ich sumaryczną siłę ciągu aby szafka ze sprzętem Ci nie odleciała ;-)