Audiohobby.pl

Kenwood KX-1060

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
29-11-2020, 14:51
Witam serdecznie,

Mam problem z dalszym uruchomieniem magnetofonu który przybył do mnie zza oceanu :-) Po zastosowaniu autotransformatora 230V/115V deck odpalił i tak po wymianie pasków  i czyszczeniu napędu magnetofon odtwarza i przewija prawidłowo. Pozostaje problem podświetlenia wskaźników i kasety które to przy włączaniu power zabłysną i momentalnie przygasają ledwo się żarząc już potem na stałe. Przy szybkim wyłączeniu i zaraz włączeniu błysk jest słabszy niż jak się poczeka i np. po 3 minutach ponownie włączy magnetofon.Mierzyłem na stykach żarówki jest 2,65V  zmiennego, a powinno być chyba 8 V - tyle jest na stykach prosto z transformatora. Druga sprawa - nie nagrywa - zapala się dioda nagrywania , można regulować  poziom, jednak nic nie jest rejestrowane, nic kasowane, nie ma podsłuchu podczas nagrywania - na pozycji przełącznika tape - słychać muzykę z kasety na której ma być nagrywanie, na pozycji przełącznika source - słychać dźwięk z wejścia magnetofonu. Posiadam serwisówkę - może ktoś pomoże i wskaże co zmierzyć lub wymienić gdyż aż tak na elektronice się nie znam :-(

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
29-11-2020, 17:34
Podejrzewam że żarówki nie są oryginalne. Ale wpierw warto było by zmierzyć napięcie przemienne w punktach 78 i 79 ma tam być 7.5V AC, oczywiście bez obciążenia w postaci żarówek. Żarówki trzeba sprawdzić jakie są tam zastosowane maja być na 8V 100mA do podświetlenia wskaźników i 8V 50 mA do podświetlenia kieszeni kasety. To na początek potem zapis... ;)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
29-11-2020, 20:43
Dziękuję za wskazówki - rozebrałem jedną obudowę wskaźnika - po oblepieniu stwierdzam, że robiła to fabryka i tak też w środku znajdowała się żaróweczka jakiej na oczy nie widziałem - wygląda jak ciut węższy bezpiecznik, niebieskawa z dwoma wystającymi punktami - na pewno oryginalna , jedynie oznaczenie na niej 8V.

Obudowy drugiego wskaźnika nie ruszałem gdyż tkwi tam identyczna żaróweczka i tak samo się żarzy.

W punktach 78 i 79 przed demontażem żaróweczki napięcie wynosiło 8,4 V

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
29-11-2020, 22:03
Odłącz zasilanie płyty głównej od płyty zasilacza w punktach 52 i 53 wtedy sprawdź czy żarówki się normalnie rozświetlą. Jeśli nie dalej jest problem z linia napięcia przemiennego do zasilania żarówek trzeba przejrzeć dokładnie ze schematem czy nic się nie zwarło (zbyt wiele tam niema do patrzenia). Najważniejsze czy napięcia po tych sprawdzeniach są poprawne w zasilaczu, ale to po ustaleniu problemu z żarówkami.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
30-11-2020, 11:52
Poodpinałem kable w punktach 52 i 53 i jest dziwna sprawa. Żarówki w ogóle nie świecą, pomierzyłem napięcia na wyjściu z transformatora - nie ma żadnych napięć, a wcześniej były :

Pomiędzy kablami pomarańczowymi - 12V
pom niebieski a zielony - 8,19 V
pom niebieski a czerwony 24,30 V
pom zielonym a czerwonym 16 V

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
30-11-2020, 12:23
Zauważyłem też dwa miejsca jakby ktoś przerwał ścieżkę - są to okolice płytki w pobliżu potencjometrów input i output.
Nie wiem czy jest to faktycznie przerwane (i dlaczego)  ?

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
30-11-2020, 19:28
Na pewno cała płytka od strony druku jest do sprawdzania i punkty lutownicze do poprawy.  Widać że ktoś tam już grzebał wcześniej. Interesuje mnie ten bezpiecznik F1 1A czy jest sprawny. Napięcia podane przez Ciebie muszą być w tych miejscach ponownie co zaznaczyłem. Musi być gdzieś przerwa, posprawdzać dokładnie od samego trafa, zmierzyć samo trafo czy ma poprawne napięcia. Potem zabrać się za drogę tych napięć po laminacie od punktu wejścia z trafa do punktu połączeń z mostkami lub żarówkami. Nic tutaj się nie da wymyślić innego niż sprawdzanie metodyczne po kolei.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
01-12-2020, 14:37
Dziękuję bardzo za instrukcje :-), zacząłem od sprawdzenia bezpieczników miernikiem i oczyszczenia gniazd bezpieczników które były bardzo brudne - z nalotem od wilgoci prawdopodobnie - na waciku zostawał szary ciemny brud, na pierwsze oko bezpieczniki wydawały się sprawne - drucik wewnątrz był nieprzerwany, jednak po sprawdzeniu miernikiem okazało się że bezpiecznik F1 1A był jednak niesprawny. Na szczęście producent zastosował uniwersalne gniazdo do dłuższych i krótszych (mniejszych) bezpieczników i tak po zamontowaniu nowego bezpiecznika 1A , przylutowaniu wcześniej odpiętych kabli w celu diagnozy magnetofon po włączeniu zaświecił pięknie podświetleniem wskaźników jak i podświetleniem okienka kasety , co wywołało u mnie nieposkromioną radość :-)

Pozostaje sprawa nagrywania - intryguje mnie ten co najmniej 1 punkt  -  przerwanie ścieżki - czy jest możliwość sprawdzenia czy jest tak jak powinno być fabrycznie ?

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
01-12-2020, 14:46
Punkty 1 i 2 to wg. mnie podejrzane przerwane ścieżki.

Punkt (miejsce) 3 - to moje zeskrobanie laminatu w celu sprawdzenia czy nie ma pęknięcia ścieżki/ pola ścieżkowego gdyż było widać cieniutką linię.

Czy można sprawdzić na schemacie czy tak powinno być ? Mi się to może nie udać. :-(

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
01-12-2020, 19:46
Punkty 1 i 2 to wg. mnie podejrzane przerwane ścieżki.
Tam powinna być przerwa jest nawet pokazane w serwisówce widok na laminat. Zaznaczyłem te miejsca co pokazałeś.

Odnośnie nagrywania to jaki jest efekt:
1. nie kasuje poprzedniego zapisu i nie nagrywa nowego. ( po przełączeniu "monitorem" w pozycje taśma słychać stary zapis)
2. kasuje stary zapis, ale nie nagrywa nowego. ( po przełączeniu "monitorem" w pozycje taśma nic nie słychać)
3. nie kasuje starego zapisu ale nagrywa nowy. ( po przełączeniu "monitorem" w pozycje taśma słychać stary zapis i nałożony nowy)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

musiko

  • 8 / 5257
  • Nowy użytkownik
01-12-2020, 21:13
Audiotone - jesteś nieoceniony ! :-)

Co do nagrywania:

1. W całości zgoda. / dodam , że zapala się czerwona dioda sygnalizująca nagrywanie,a w pozycji source- słychać muzykę ze źródła.

2.  - nie ma bytu
3.  - nie ma bytu

AUDIOTONE

  • 9391 / 5834
  • Ekspert
01-12-2020, 21:38
Pierwsze co mi przychodzi do głowy to brak zasilania... ale jeśli dioda (REC) się zapala to już niezbyt.
I biorąc pod uwagę to, że były zaśniedziałe styki przy bezpieczniku. Wnioskuję za wyczyszczeniem przełączników, a w szczególności S3, S6, S8. Może być tak że są one po prostu zaśniedziałe. Sprawdź ich poprawne połączenie. Czy łączą poprawnie. Czy przewody od głowic są podłączone i nigdzie nie poprzecinane itp. trzeba wyeliminować kwestię połączeń.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.