Audiohobby.pl

Czy Planeta Ziemia jest gotowa na aktywne zestawy głośnikowe ?

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
27-08-2020, 22:06
Były czynione liczne próby, sam sie ostatnio zastanawiam nad tematem, niełatwym dodam, bo sporo aktywnych paczek jakie słuchałem do tej pory nie ma ze tak powiem daru przekonywania :-)

Sa tez ładnie brzmiace jak chocby Sveda (w  tym roku na targach w Pradze zrobily na mnie bdb wrazenie).

wiem ze audiofile maja półki uginajace sie pod ciezarem elektroniki i kabli, tudziez podstawek pod nie, wiem ze nie ma  w tym nic dziwnego biorac pod uwage jak brzmi dobrze skonfigurowany powiedzmy audiofilski system vs aktywny (choc nie za te same pieniadze, ale pwoiedzmy porownujemy top z topem i polke srednia ze srednia).

Co myslicie ? Jestnadzieja dla konstrukcji aktywnych na audiofilskiej planecie ?;-)
https://banbye.pl polecam :-)

Wuelem

  • 201 / 1674
  • Aktywny użytkownik
27-08-2020, 23:58
Proste grajki już stają się aktywne - audio Kowalskiego skręca w tę stronę. Już są pierwsze laptopy pozbawione gniazda słuchawkowego - bezprzewodowość Kowalskiego dopada zewsząd. Czy Kowalski poważne audio będzie chciał mieć okablowane kilometrem kabli. Czy za 5-10 lat on to zniesie? Zaakceptuje?

Nie.

Ja od 2009 roku nie tyle jestem gotowy, a praktykuję. Według mnie DSP będzie wszechobecne i zapewni taki wzrost (odczuwanej) jakości, że tzw. dawna jakość będzie wyglądać mniej więcej tak, jak kompaktowych aparatów fotograficznych (w cenie ok. 500 zł) przy dokonaniach dzisiejszych komórek (w podobnej cenie). Okazuje się, że Nikon czy Canon się obijał i mało robił dla jakości, bo jak taki Samsung czy Apple wzięli temat zdjęć w swoje ręce, to i ostrość zawsze można złapać i kolory są nasycone i zdjęcie w nienasłonecznionym pomieszczeniu zawsze wyjdzie. Z audio będzie tak samo: gdzie byś nie ustawił i nie upchał małego kompletu - zawsze zagra dobrze.

Rewelacyjną rzecz na AS 2019 pokazał Pan Waszczyszyn. Małe kolumienki z procesorem za 9000 zł grały z rozmachem i w skali podłogowych. Dynamiką przewyższały właściwie wszystko. Bezpośredni, dobitny, angażujący dźwięk. Myślałem, że te pokazy odmienią audiofilski świat i będzie rzesza ludzi cieszących się, że mogła mieć TAK odtwarzaną muzykę przy tak (relatywnie) skromnym wydatku. Ale jest... cisza. Nie chodzi o rewelacyjną koncepcję, ale rewelacyjny dźwięk, który nie może się przebić. Ludzie mielą wciąż na krzyż sprzęt kilku marek. Przyzwyczajenie i przywiązanie do marketingowych opinii bierze górę nad słuchaniem. Coś nowego czy innego jest traktowane jak zagrożenie.

Wniosek: audiofil umrze, ale nie dopuści odmiennego. Choćby było 100 x lepsze. Bo on 100 x bardziej woli stare. Znane.

Może akceptacja dla wzmacniaczy w klasie D zrobi przełom i nastąpi otwarcie umysłów. Na razie mamy jeszcze modę na gramofony, które ugruntowują wstrzemięźliwość techniczną. Ludzie zaszaleli w otwartości na nowe i polubili kolumny lakierowane. Polubią jeszcze wiele innych nic nieznaczących nowinek, ale dla aktywnych kolumn - na dziś - szansy nie widzę. Granie z komputera czy komórki sprowadza też jakość do tego poziomu. Muzyka stała się tłem, coraz częściej wypuszcza się single bez całej płyty. Po co komu sprzęt poważny do płyt, jeśli one zaraz stracą rację bytu (nie jako nośnik - tu już przepadły, ale jako format wydawniczy). Audio na planecie Ziemia to ginący gatunek. Jeszcze trochę i najlepszy sprzęt do muzyki będzie robił Samsung. Bo innych firm nie będzie. Oczywiście po okresie dominacji produkcji z Chin (ta epoka już się zaczęła i trwa...). Mam nadzieję, że ktoś ma inne przemyślenia. Oczywiste by było żeby napisał, że rozgląda się za systemem aktywnym czy kolumnami aktywnymi. Nikt czegoś z tej mańki nie chce kupić? Naprawdę nikt?

marek.pap

  • 19 / 5665
  • Nowy użytkownik
28-08-2020, 14:11
Mam nadzieję, że ktoś ma inne przemyślenia. Oczywiste by było żeby napisał, że rozgląda się za systemem aktywnym czy kolumnami aktywnymi. Nikt czegoś z tej mańki nie chce kupić? Naprawdę nikt?

Ja nie rozglądam się za systemem aktywnym, ja już słucham z głośników aktywnych KEF LS50 Wireles. I nie żałuję przesiadki z tradycyjnego stereo. Dla mnie nie ma powrotu do zwykłych klocków. Oprócz wspaniałego dźwięku zaletą jest pozbycie się dodatkowych urządzeń, tylko głośniki i gra muzyka. Ale na opakowaniu tradycyjnie już "Made in China".

Ged

  • 1714 / 5867
  • Ekspert
28-08-2020, 23:37
Miałem u siebie w domu przez parę dni Kii Audio Three oraz Dutch&Dutch 8c.
Grały wszystkie dźwięki najlepiej na świecie. Idealne wysokie, średnica i bas. Genialny bas w ułomnym pomieszczeniu. Nie do uzyskania w żadnym zestawie pasywnym które miałem (ze 20+ par małych kolumn wysokiej klasy).
Cena zestawu aktywnego Kii Three jest świetna - ok 40 tys za DAC / wzmacniacz / kolumny.
Tylko muzyki tam nie było.

Zmelmag

  • 1280 / 1727
  • Zmelmag
29-08-2020, 11:00
Wuelem, moim zdaniem jest troche tak jak Ty piszesz a troche jak Ged, tzn z jednej strony ludzie sa nie przyzwyczajeni a z drugiej obecnie dostepne aktywne systemy delikatnie rzecz ujmujac nie koszą rynku bezwzgledna jakoscia grania.
Jarek Waszczyszyn robi uwazam ciekawe zestawy, tak jak piszesz dynamika i scena potrafia oszolomic na prezentacjach, ale tez sa rzeczy ktore potrafia byc lepsze gdzie indziej, wymieniona przeze mnie Sveda nie miota az takimi transjentami, za to jest po prostu gestsza , pelniejsza i na dluzsza mete oraz wiekszosci uzytkownikow zaryzykuje bedzie zestawem czesciej uzywanym. Ale to moja opinia, nie zaden oswiecony absolut :-)

W kazdym razie sporo jest paczek aktywnych wysokiej klasy ktiore tak jak pisze Ged maja bardzo wysoko ustawione parametry techniczne, na pierwszy rzut ucha nie ma sie o co dowalic. Tylko jak dlugo mozna sie nie dowalac ;-)

Wczoraj bylem u znajomego, sluchalismy w wiekszosci na kinowych JBL, tor analog, pre lampowe, wzmak behringera , technicznie bym sie moze i dowalil, tylko co z tego skoro sluchalismy do prawie 2 w nocy i zapewniam ze sie dzialo :-)

bo kocha sie nie "za" tylko "pomimo" ;-)
https://banbye.pl polecam :-)

marek.pap

  • 19 / 5665
  • Nowy użytkownik
29-08-2020, 12:14
Trzeba też uwzględnić inny aspekt. Audiofile to duże dzieci, które chcą się bawić swoimi zabawkami. Klocki Lego zostały zastąpione klockami audio. Wszyscy twierdzą, że interesuje ich tylko dźwięk. Ale to nie do końca prawda. Na swoim przykładzie wiem, że potrzeba sporo samozaparcia do rezygnacji ze swoich zabawek. Dopiero po zastąpieniu tradycyjnych urządzeń głośnikami aktywnymi skupiam się już tylko na słuchaniu muzyki.

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
29-08-2020, 17:11
Inna kwestia to problemy serwisowe. W pasywnych nie za bardzo ma się co psuć. A w aktywne całą masą. A im większy system tym to większy problem. Klipsch kombinował w aktywnymi i małe 5, 6 cali wypuścił ale duże 15 nie weszły do produkcji.

https://www.avsforum.com/threads/best-of-ces-klipsch-heritage-wireless-the-fifteen-2-way-15%C3%A2-%C2%B3-active-speakers.2709425/
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES