Audiohobby.pl

NAD 6150C

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
06-03-2020, 20:59
NAD 6150C to jeden z wielu magnetofonów które zajęły mi dłuższy czas, dotyczyło to oczywiście naprawy. A było co robić. Wstępnie ktoś już się zabrał za wymianę pasków niby... ale z tego co pamiętam to podczas tej wymiany komuś się spalił silnik, do tego popalił sporo elementów z płytki sterującej pracą mechaniki itp. Jak już uporałem się by w ogóle odpalił to dopiero rozpoczęła się walka z wariacjami mechanizmu. Jak magnetofon był zimny to mostek z głowicami zanim powędrował podczas funkcji PLAY do góry to latał góra dół z 5-10 razy. na nic zdawały się różne rady i kwestie wymiany elektrolitów i innych elementów elektronicznych. Problem leżał w smarowaniu mechanizmu a w szczególności jego cięgien i metalowych prowadnic ocierających się o siebie. Po poprawnym nasmarowaniu tych że elementów mechanizm był sprawny w 100%.

Poniżej małe video z pierwszego odpalenia po naprawie elektroniki :



kolejne video pokazujące pracę mechaniki ale już po rozgrzaniu czyli objawów głupawki brak :



i tutaj zonk mechaniki :

Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
06-03-2020, 21:20
idąc dalej kolejne video już po naprawie i odpowiednim smarowaniu test WOW& Flutter :



test poziomu odtwarzania  sygnał 400Hz strumień 200nWb/m:



i na koniec już test zapis odczyt :



poniżej kilka zdjęć i schemat płytki zarządzającej mechaniką :
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5895
  • Ekspert
07-03-2020, 13:11
Było przy nim pracy, oj było. Ale warto było. :)
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

AUDIOTONE

  • 9389 / 5831
  • Ekspert
07-03-2020, 15:31
Było przy nim pracy, oj było. Ale warto było. :)

O Marku witaj dawno Ciebie nie było :)
Ale wiem że magnetofon ma dobrego właściciela który doceni jego walory dźwiękowe.
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Wojtek.

Radmar

  • 1138 / 5895
  • Ekspert
07-03-2020, 20:48
Jestem codziennie, ale fakt, że z powodu braku czasu, wpadam tylko na szybko poczytać i zaraz znikam. Ale jestem, jestem. :)

Walory dźwiękowe to są sam wiesz Wojtku jakim nakładem pracy. Obawiam się, że gdyby nie trafił w Twoje ręce to skończyłby albo jako dawca, albo gdzieś na elektrośmietniku. A tak, to ja na nowo odkrywam niektóre, kasety, które znam w zasadzie na pamięć, a których nie słuchałem latami. :) Niektóre niestety wylądują na śmietniku, bo ich żywotność się skończyła i zalepiają głowice białą kleistą substancją (kasety nagrywane przez firmy fonograficzne).

Ale magnetofon jest niesamowity. No i ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Znając urodę NAD-ów, ten jak i zresztą wszystkie z tej samej linii, wizualnie są bardzo ładne. :)
« Ostatnia zmiana: 07-03-2020, 20:57 wysłana przez Radmar »
Analogowa Grupa Wywrotowa.
Marek

chorazy3

  • 1483 / 1595
  • Ekspert
07-08-2023, 09:10
Paweł

nano

  • 9079 / 4984
  • Ekspert
07-08-2023, 10:29
dzieki
tak fajnie sie poczytalo