Audiohobby.pl

NAS Synology 218Play

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
09-12-2019, 18:16
Właśnie instaluję Synology 218Play - 8TB (2x4TB RAID 1, w mirroringu) jako magazyn audio i foto + backup najważniejszych komputerów.

https://www.synology.com/pl-pl/products/DS218play

Prosta i przyjemna instalacja po wpisaniu w przeglądarkę http://diskstation:5000

Sprawa podstawowa przy zastosowaniach audio. To nie jest NAS, który powinien stać w tym samym pomieszczeniu w którym słuchamy muzyki lub śpimy.  Mam go w osobnym pomieszczeniu lecz jest słyszalny szum pracujących dysków i wentylatora. Nie jest to może specjalnie dokuczliwe ale jednak słyszalne i niektórym osobom może to przeszkadzać podczas słuchania muzyki.

I teraz pytanie. Czy ktoś ma doświadczenie ze współpracą tej macierzy z iTunes/Muzyka pod MacOS Catalina? Opcje są dwie. Server iTunes lub przeniesienie biblioteki i wskazanie jej jako domyślnej w oprogramowaniu lokalnym na komputerach. Jakie są praktyczne różnice? Które rozwiązanie jest lepsze? Pytam, ponieważ nie cię robić sobie podwójnej roboty z przenoszeniem plików.
« Ostatnia zmiana: 09-12-2019, 18:19 wysłana przez Gustaw »

Han Solo

  • 24 / 1722
  • Użytkownik
09-12-2019, 18:57
RAID1=mirror. Pamiętaj jednak o dodatkowym miejscu do backupu, poza NASem. Serwer iTunes jest lepszy jeżeli używasz wielu komputerów/kont. Jak używałem iTunes do katalogowania muzyki to tak właśnie miałem to ustawione na NASie. Teraz używam Roona i to jest rozwiązanie o niebo lepsze. O dwa nieba nawet.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
09-12-2019, 22:17
iTunes będzie używany tylko przez jeden komputer i przede wszystkim właśnie do katalogowania. Chyba przerzucę bibliotekę i wskażę jako domyślną dla aplikacji Itunes/Music.
Potem będzie inny problem. Zobaczymy czy to wszystko zobaczy program Sonic Audio Amarra. Do tej pory wciągał bibliotekę iTunes/Muzyka ale kiedy ta była na lokalnym dysku. W zasadzie powinno być to samo ale różnie bywa.
Cóż, jeżeli to nie wyjdzie to będzie problem i chyba czeka mnie wyłożenie kasy na Roon-a.

Han Solo

  • 24 / 1722
  • Użytkownik
10-12-2019, 06:54
SMBv3 lub AFP i powinno ładnie i szybko działać. Unikaj starszych protokołów Samby i NFS, zdecydowanie wolniejszych w tych zastosowaniach.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
10-12-2019, 09:44
Dzięki za podpowiedzi.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
11-12-2019, 15:51
Przerzucenie muzyki na NAS, przynajmniej dla mnie, nie jest takie proste. Dziwna sprawa bo po przerzuceniu muzyki do folderu dedykowanego w Synology do muzyki nie mogę wskazać biblioteki na NAS zarówno dla Sonic Studio Amarra jak dla aplikacji Muzyka/iTunes. Folder sieciowy montuje się przy starcie Cataliny bez problemu wskazuję bibliotekę i skanuje lecz jej nie widzi. Natomiast po zdefiniowaniu własnego folderu użytkownika i przerzuceniu biblioteki do niego wszystko działa OK. Sprawdzałem uprawnienia i wszystko niby jest OK.

marek.pap

  • 19 / 5664
  • Nowy użytkownik
11-12-2019, 18:47
Spotkałem się z tym problemem przy podłączeniu Bluesound Node 2 do NAS Synology DS118. Prawdopodobnie jest to problem z protokołem SMB. Obejściem problemu jest utworzenie własnego folderu "muzyka" wewnątrz folderu "music" i ręczne wskazanie ścieżki dostępu. Ja nie mam takiego problemu z moim Synology DS112, ale mój odtwarzacz korzysta z protokołu DLNA.
« Ostatnia zmiana: 11-12-2019, 20:29 wysłana przez marek.pap »

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
11-12-2019, 21:15
Być może to właśnie problem z SMB.
Trochę bawię się jak "dziecko we mgle", bo nie jestem specem od IT, ale na razie ustawienia mam takie:

marek.pap

  • 19 / 5664
  • Nowy użytkownik
12-12-2019, 11:05
W przypadku Node 2 zmiana ustawień nic nie dawała. Nie widział folderów utworzonych przez Synology. Kolega pozbył się Node i kupił malinkę. Teraz nie ma żadnych problemów.