Audiohobby.pl

Stax ESTA 4u od środka

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
27-12-2018, 13:05
Cześć

Miałem okazję niedawno zakupić dwie pary unikalnych kolumn Stax ESTA 4u.
W obu wypadkach kolumny były sprawne, jednak cierpiały na delikatne przypadłości typu nierównie grające kanały oraz zakłócenia dochodzące z przetworników.
Zakłócenia pochodziły głównie od śmieci, które dostały się do środka, przede wszystkim drobinki pianki, która okrywała każdy z przetworników z dwóch stron.
Po jakimś czasie uległa ona rozpadowi, ale klej, którym była pokryta, nie odparował, lecz razem z drobinkami poprzyklejał się gdzie popadło, również do membrany, co widać na zdjęciach.
Dlatego postanowiłem rozebrać te przetworniki, wyczyścić.
Czyszczenie membrany pozbawiło ją niestety specjalnego pokrycia, które i tak w dużym stopniu wcześniej samo odparowało.
Musiałem więc po czyszczeniu pokryć membrany na nowo odpowiednim środkiem.

Po złożeniu kolumny grają bardzo dobrze, posiadają bardzo wąski kąt promieniowania, co owocuje oczywiście wąskim polem odsłuchu.
Ale jeśli sobie usiądziemy i ustawimy tak jak trzeba to obrazy generowane przez taki zestaw są niezwykle sugestywne.
Pozorne źródła przepięknie zawieszone w przestrzeni, bardzo wyraźne kontury, separacja instrumentów, głosów fenomenalna.
Graja trochę sygnaturą podobną do Lambd Pro, oczywiście basik nie jest taki mocny, katalogowo schodzą do 90 Hz (nie znalazłem z jakim spadkiem).
Po zestawieniu z aktywnym subem potrafią zagrać niezwykle potężnie, jak na swoje rozmiary, nie gubiąc się przy tym nawet przy dużych składach orkiestrowych.
Nie graja bardzo głośno, co jest zrozumiałe, to raczej biurkowe monitory i w takiej roli chciałbym ich użyć.
Troszeczkę przeszkadza  mi fakt, że są szerokie, będę musiał mocno przemeblować swoje biurko komputerowe.

Jest jeszcze jedna idea, że drugą parę rozmontuję i przerobię na wąską wersję. Ale to plany na przyszłość.

Tymczasem widzimy na zdjęciu ciekawą konstrukcję. Układ posiada dwa panele, a jednak jest ... 3 drożny :)
Każdy panel posiada jedną membranę, ale po 2 zestawy statorów.
Gdy patrzymy na głośniki od tyłu to lewy przetwornik w całości jest nastawiony na granie basu i niższych średnich.
prawy przetwornik podzielony jest natomiast na dwa zakresy - gra głównie średnimi tonami i basem ze skrajnie prawej części, a środkowa część gra pełnym pasmem.
We wszystkich wypadkach filtrowanie odbywa się z nachyleniem 6 dB/oktawę, czyli bardzo łagodnie.

Z zakupu jestem bardzo zadowolony, wiadomo, żona troszeczkę mniej ;-)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
27-12-2018, 13:07
c.d.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
27-12-2018, 13:13
c.d.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
27-12-2018, 13:14
c.d.
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

Corvus5

  • 2596 / 5359
  • Ekspert
27-12-2018, 13:27
Ładne cacko. Kupowane od kogoś z Polski?

ISOPHON

  • 23 / 3806
  • Użytkownik
28-12-2018, 02:39
Też je chciałem kupić były z jakimś badziewnym amplitunerem w komplecie za śmieszną cenę..ale się zgapiłem..żeby dobrze służyły.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
28-12-2018, 11:50
Jeśli moje egzemplarze to te same, które Ty chciałeś kupić, to mógłbyś być nie zadowolony z zakupu.
Powody wyżej opisałem, chyba, że masz doświadczenie w regeneracji takich przetworników.
Generalnie takie elektrostatyczne stare sprzęty to jednak loteria. Jeśli nie przeszły w ostatnim czasie solidnej regeneracji to mogą sprawiać właścicielom nieprzyjemne niespodzianki.

W tym wypadku inaczej niż np. firma Quad, przetworniki nie posiadały żadnej folii zabezpieczającej przed dostaniem się nieczystości do środka, za wyjątkiem maskownicy oraz gąbki.
A głównym zadaniem gąbki nie była ochrona ale wprowadzenie tłumienia akustycznego.
I paradoksalnie gąbka stałą się głównym powodem usterek.

Planuję użyć tiulu do podklejenia następnej warstwy gąbki, którą tam zamontuję, co powinno ustrzec przetworniki przed wszelkimi większymi zanieczyszczeniami (drobny kurz i tak przelezie, praca membrany przepompuje powietrze z kurzem  i tak przez te wszystkie warstwy).
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

ISOPHON

  • 23 / 3806
  • Użytkownik
30-12-2018, 15:17
Eeee..bez przesady dałbym radę..inne elektrostaty dawałem to tu też dałbym.

Krzysztof_M

  • 1471 / 5284
  • Ekspert
05-01-2019, 12:21
Eeee..bez przesady dałbym radę..inne elektrostaty dawałem to tu też dałbym.
Wybacz moją ignorancję, ale nie spotkałem na tym forum do tej pory nikogo, kto otwiera i naprawia elektrostaty (czy to głośniki czy słuchawki)
Na forum znajdziesz mnóstwo moich relacji z takich prac, o Twoich niestety nie słyszałem, dlatego przyzwyczaiłem się (jak widać niesłusznie), do tego, że prawie nikt takich rzeczy nie robi na tym forum.

Masz jakieś ciekawe informacje, zdjęcia czy porady to chętnie poczytam, zapraszam do podzielenia się wiedzą :)
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −