Audiohobby.pl

2 wzmacniacze do jednych kolumn. Jak szybko przełączać?

panterka

  • 125 / 5577
  • Aktywny użytkownik
16-07-2022, 12:19
Ciekawy pomysł z tym selektorem głośnikowym, może dopiszę do listy "PCB do zaprojektowania".:)
Łukasz

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
16-07-2022, 14:32
Obawiam się niepotrzebnej komplikacji z płytką.

whero2

  • 275 / 2058
  • Zaawansowany użytkownik
16-07-2022, 15:51
Obawiam się niepotrzebnej komplikacji z płytką.
szybciej bym chyba sobie zrobił taki patch panel z dublowanymi bananami (żeby przełączać całe głośniki... możnaby też zrobić na x4 żeby pojedyńczym kablem przerzucać od razu całe stereo) + dwa kable typu "Y" z przełącznikiem fizycznym

ArturP

  • 1303 / 2790
  • Ekspert
16-07-2022, 18:24
Panowie-  jakiś dobry kabel  na kabelki  --hahahahahaha
   Wiadomo o co chodzi :)    Kabel z metra żeby sobie kabelków do podłączenia  wyprodukować trochę.   Bo jeżeli kupię gotowce to mnie się dziura budżetowa powiększy za bardzo.  A wcale nie patrzyłem na jakieś wypasione .....
   A poza tym mam ochotę  samemu zrobić :)
Dawno temu zaraziłem się kablami gitarowymi w/g Fendera, od tamtego czasu tylko takich używam i nikt nigdy na nie nie narzekał.
Kabel mikrofonowy + 2x"chinch", czerwony do gorącego, niebieski do masy, ekran od strony dawcy sygnału połączony z masą, od strony biorcy ekran rozłączony i dobrze zaizolowany. Ja używam kabla "Klotz'a" i wtyczek "Neutrik'a".

https://allegro.pl/oferta/klotz-mc5000-kabel-mikrofonowy-hi-end-2x0-5mm-7210468736?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_content=supercena&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_rtvagd_pla_ss_sc&ev_adgr=rtvagd_sc&ev_campaign_id=15023900828&gclid=CjwKCAjww8mWBhABEiwAl6-2RYO2xzPPsowFFC4LWb1OJRujvoLaymdea0DHottWtvcmsgAgokCdyxoCn68QAvD_BwE

https://www.amazon.de/-/en/Neutrik-NF2CB2-Connector-Straight-Number-black-red/dp/B005T7ANXS

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
19-07-2022, 08:50
Dzięki :)
Trochę kabla z metra zamówiłem bo kabelki tak czy inaczej potrzebne a co do rozdzielni to dumam jeszcze-  z której strony do tego podejść.
   Selektor głośnikowy musi być :)   Mnie się np.  bardzo podoba ten który jest w Harmanie-  to nie ma przekaźników itp...    Po prostu fest mechaniczne przełączanie jak w ruskim traktorze.     I tak myślę sobie żeby całe urządzenie takie było-   zwykłe mechaniczne  całkowicie pasywne.  Badam teraz czy gdzie jakieś fajne- obrotowe przełączniki da radę kupić.

Rosomak19

  • 71 / 530
  • Użytkownik
05-02-2023, 08:21
Ja mam podpięte dwa wzmacniacze do jednych kolumn , jeden to ampli kina , a drugi to mój DIY . W jednym i drugim są przekaźniki od opóźnionego załączania kolumn , co rozwiązuje problem przełączników i takich tam, choć jest pewne ryzyko. Należy tylko pamiętać ,aby nie włączać tych dwóch urządzeń jednocześnie !! Choć raz już się zdarzyło , na szczęście zadziałało zabezpieczenie w ampli i nic się nie stało.

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-02-2023, 09:14
Dzięki :)
Trochę kabla z metra zamówiłem bo kabelki tak czy inaczej potrzebne a co do rozdzielni to dumam jeszcze-  z której strony do tego podejść.
   Selektor głośnikowy musi być :)   Mnie się np.  bardzo podoba ten który jest w Harmanie-  to nie ma przekaźników itp...    Po prostu fest mechaniczne przełączanie jak w ruskim traktorze.     I tak myślę sobie żeby całe urządzenie takie było-   zwykłe mechaniczne  całkowicie pasywne.  Badam teraz czy gdzie jakieś fajne- obrotowe przełączniki da radę kupić.

Mechanicznie możesz przełączać ale zważ na przełączniki aby były odpowiednie i aby 2 urządzenia nie pracowały jednocześnie, żeby coś nie przeskoczyło między stykami....
elektronika może być zawodna, mechanika prawie nigdy.
https://allegro.pl/oferta/wlacznik-wylacznik-top-gun-dioda-led-czerwony-fv-12721328518?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_czesci_czesci-samochodowe_pla_pmax&ev_campaign_id=17996333742&gclid=CjwKCAiAxP2eBhBiEiwA5puhNbRSTCfDRuEwAbH1wIsHhIXM6AhjLH14K5KXJzqGkljt2qwa0wCbmRoCU7cQAvD_BwE

coś jak takie z MIG 21

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
05-02-2023, 09:49
Ten problem rozwiązałem :)
   Kupiłem na ebayu na próbę takie małe puzderko z dwoma gałkami  a w środku dwa przełączniki.   Z tyłu puzderka 6 kompletów we/wy przy czym jedna gałka i dwa wyjścia  dla wzmacniaczy  i jest OK.   Sprawdzałem najpierw czy w chwili przełączeń nie zwiera np.  dwóch źródeł-  czy to sygnału z czegoś czy też wyjść ze wzmacniaczy.
   Nie zwiera-   najpierw styki przechodzą przez pas ziemi niczyjej :)   rozłączają jedno a dopiero dalej przekładają na coś innego.
W środku elektroniki brak-  tylko parę drutów które to ogarniają.   Całość  trochę podobna na jakiś panel do przełączania czegoś w traktorze czy koparce  ale spoko-   trochę za rogiem sprzętu i nie widać :)

ed:   na sygnałowy rozdzielacz bardzo dobre-  gorzej pewno byłoby gdyby ze wzmacniaczy przerzucał po jakie 100W   heheheh-  pewno by trochę dyma było :)   Ale ze wzmacniaczami też się dogadałem  i nie ma konfliktu interesów-   każdy dostał swoje kolumny i póki co niczego nie zamierzam zmieniać :)
   Ostatnie przemeblowanie wczoraj-   z pięć godzin biłem się ze sprzętem i kablami-   ale wygrałem :)
Ale to już nie była bitwa ideologiczna tylko estetyczna-   żeby żadne druty na podłodze nie leżały albo jakimiś supłami wrażliwą białogłowę o omdlenie nie przyprawiło.
  Nawet Greta zadowolona bo może włazić wszędzie i się w nic nie zamota :)
   (Greta to robocik sprzątający-   Tak ją moja mała ochrzciła hehehehehehe  Greta :)
---  jakiś czas temu Greta po programie zaczęła swoją robotę a sama na chacie wtedy była.  No pod wieżę wjechała oczywiście szukać paproszków.   Jak ona tam się zamotała to szkoda gadać.  Wprawdzie wylazła o własnych siłach ale też złapała za koniec taśmy szpulowej- na szczęście jakiś shamrock co do kosza by poszedł i tak  )
« Ostatnia zmiana: 05-02-2023, 10:11 wysłana przez pień »

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-02-2023, 12:04
hahahahaha ......  a dźwięku nie odtwarzała ?

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
05-02-2023, 12:11
Nie wiem :)  Nie było mnie.
  Ale pobojowisko po ciężkiej bitwie jaką stoczyła Greta żeby wydostać się z pułapki wyglądało spektakularnie.  No i ta taśma już ją dobiła i wyczerpała cały zapas energii bo bidula nawet już nie dała rady dojechać do ładowarki.   Prawie -  jakie 30 cm   zabrakło   ale to za daleko żeby się podładować.   Tylko czerwona lampka została - oznaczająca ciężkie wyczerpanie hehehehehe
Poza tym odniosła rany fizyczne-  straciła jeden pędzelek od szczotki

Hammer

  • 4685 / 2292
  • Ekspert
05-02-2023, 12:34
Czyli analog pokonał cyfre !

pień

  • 2237 / 1030
  • Ekspert
07-02-2023, 10:52
Wprawdzie Greta zdaje się być bardziej kumata niż przeciętny gimbus  to jednak cyfrowa raczej jest.
  Cóż- przegrała wtedy z analogiem po całości hehehehehe.
Ale dzisiaj robiła odbiór techniczny po tym jak dokonałem zmian w planach i w sumie stwierdziła że jest OK.  Poza drobną uwagą co do nieszczęsnych taśm.   Dobra- przyjąłem na klatę i coś pomyślę w tej sprawie.

 https://youtu.be/BFYF9jI14Qg