Audiohobby.pl

Karta zewnętrzna Firewire jako DAC

silverp

  • 2 / 5735
  • Nowy użytkownik
16-08-2008, 19:18
Z uwagi na brak zakładki PCAudio (jak na wiadomej stronie) temat zamieszczam tu.
Zamierzam kupić zewnętrzną kartę audio do PC na Firewire. Karta posiada zasilanie z portu Firewire 6-pin lub własne z zewnętrznego zasilacza i może w związku z tym pracować samodzielnie, bez włączonego komputera w tzw. trybie "stand-alone".
1. Czy w tym trybie może ona pełnić funkcję zewnętrznego DAC (ma SPDIF I/O)?
2. Częstotliwość próbkowania w tym trybie ustawiona jest na 48 kHz (przy włączonym komputerze można ja ustawiać programowo od 25 do 100 kHz). W przypadku podania do karty sygnału z CD po coaxialu w jaki sposób upsampling z 44,1 na 48 kHz wpłynie na odtwarzanie dźwięku?
Przepraszam za nieco lamerskie pytania, ale dopiero zaczynam przygodę z digital audio.

Mogos

  • 382 / 5794
  • Zaawansowany użytkownik
16-08-2008, 21:20
Ja znam kartę Terrateca fw24. Bez włączonego kompa karta pamieta wszystkie ustawienia miksera i moze służyć jako DAC. Ma wejscie i wyscie SPDIF, dwa wyjścia  i jedno wejscie analogowe.  Mozna ustawić maksymalna czestotliwosc probkowania na 96khz przy wysylaniu sygnalu np do DACa i podobnie w drugą stronę. Karta wewnetrznie jest w stanie konwertować sygnał o czestotliwosci probkowania 192khz. Mam wątpliwości czy bez odpowiedniego softu możliwy byłby upsampling.
niech gra muzyka, a z całą resztą jakoś będzie