Audiohobby.pl

DIGILAMPIZATOR

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 19:23
...czyli co nowego u Łukasza Fikusa:
http://www.lampizator.eu/digilampizator/CD%20Transport%20Digi-Lampizator.html


Panowie, jak widzicie taki uklad....z tego co rozmawialem z Łukaszem - petarda. Mozna zastosowac tam inne typy lamp ?
Mam akurat przypadkiem w domu 6n1p i 6n2p....na co zwrocic uwage przy tym zastosowaniu ?


'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.'

foxbat

  • 1057 / 5868
  • Ekspert
13-08-2008, 23:47
Wal na PW - McGyver
---------------------------------------------
strach sie bać...
"jamnik" - wyraz zakazany na audiostereo

lancaster

  • Gość
13-08-2008, 23:53
Na PW uz pogadalem, ale nie ma dzis Lukasza na miejscu chyba a ja bywam niecierpliwy...to i pytam....a niech sobie MG poczyta....co mu bedziemy zalowac :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Bacek

  • 2363 / 5861
  • Ekspert
14-08-2008, 00:27
Z drugiej strony to w końcu cyfrówka i jeżeli te wyjścia spdif są słąbe to może wystarczył by jakiś układ na tranzystorach albo jakaś baramka.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 07:23
Bacek, pewnie wystarczy....ale trzeba by sonicznie porownac co lepsze :) Wyjscie spdif w wiekszosci transportow jest moim zdaniem slabe...niezaleznie od typu uzytego ukladu wyjsciowego. Swiadczy o tym chocby to ze duze znaczenie maja kable cyfrowe....podczas gdy teoretycznie nie powinny miec zadnego.
Do lampy jestem o tyle przekonany ze wg. teorii jednego z ludzi ktorych bardzo lubilem/cenilem ma ona bardzo dobre wlasciwosci jezeli chodzi o wzmacnianie sygnalow niskopoziomowych....wiem, wiem herezje....ale mimo to wlasnie z lampy mamy najczesciej (w dobrym ukladzie zaryzykuje - zawsze) lepsza mikrodynamike, odtworzenie powietrza i ogolnie wszytskich tych rzeczy ktorych "nie slychac"......a syganl cyfrowy nie wiem czy dobrze ale kojarze jako wyjatkowo lichutenki :)
...rzcz jasn aporownam zanim opisze wyniki/spostrzezenia....cos mi jednak mowi ze bedzie rewolucja w temacie transport....a jak nie bedzie to nie bede wiecej rozmawial na ten temat z tym co mi to mowi ;)
Sprawdzic wypada tak czy inaczej bo sam ukladzik bardzo sympatyczny uwazam.

Pozdrawiam


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

mabor55

  • 22 / 5824
  • Użytkownik
14-08-2008, 11:19
Rozmawiałem z Łukaszem i powiedział mi on, że układ Philipsa (który on zdigilampizował) jest bardzo słabiutki i po dodaniu lampy w wyjściu sygnału cyfrowego jest słyszalna poprawa jakości dźwięku, jak również staje się ono nieczułe na rodzaj kabla. Zauważyłem również, że takie same wrażenia ma pan z MrElektronik, tyle że on zastosował w wyjściu cyfrówki układ na krzemie.
Łukasz również powiedział mi, że ShigarakiClone ma lepsze wyjście cyfrówki i tam zmiana być może nie będzie tak spektakularna. Ale to trzeba spróbować. Już bym to zrobił, ale niestety nie mam w domu lampki 6n14p, ani jej zamiennika ecc84. Może ktoś biegły w lampach podpowie, jakie inne lampy można zastosować w takim wyjściu.

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 11:26
...no wlasnie a co powodowalo Lukaszem ze uzyl akurat tej lampy ?
...i jak by wygladal taki uklad na krzemie ?


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

karbidoczaszka

  • 153 / 5861
  • Aktywny użytkownik
14-08-2008, 11:57
6N14P jest przeznaczona dla częstotliwości HF i VHF, transmisja SPDIF wymaga według specyfikacji od 100kHz do 6Mhz, stąd prawdopodobnie taki wybór.

"When you hear music,
after it\'s over,
it\'s gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -
"When you hear music,
after it's over,
it's gone in the air.
You can never capture it
AGAIN!"
- Eric Dolphy -

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 12:05
karbidoczaszka, a znasz jakies popularne zamienniki ? OK, dzieki za odpowiedx, przynajmniej juz wiem skad ten wybor lampy.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

madly

  • 118 / 5831
  • Aktywny użytkownik
14-08-2008, 12:12
W skrócie: SPDIF - pasmo powinno być do 30 MHz. Lampki nie HF lub VHF tak, jak napisał karbidoczaszka nie zadziałają dobrze.

Cytat z ŁF - artykuł na temat transportu.


The SP/DIF
signal is a 0,5 V pp square wave. It is VERY FAST. it contains 44 kHZ of samples, each sample is a 16 bits, so it is 16 square impulses, and two channels alternating. So we send 2 x 16 = 32 squares per each sample. Plus some other information embedded like end of word, and clock and checksum. So we have roughly 35 squares times 44,1 thousand = 1,543 million pulses per second.
From Furrier\'s theorem we know that the square wave is an infinite sum of sine waves of odd harmonics, so if 1,5 meg is our first fundamental frequency, we  need at least 10 harmonics to be represented properly to make a square. This means that we need to send precisely the sine wave bundle which includes clean 1st, 3rd, 5th, 7th, 9th, 11th, 13th 15th and 17th and 19th harmonics
The 19th harmonics of the 1,5 meg is 30 megahertz. That is bloody fast, as fast as radio waves.
It means that there is a big demand on cable quality. What is cable quality? Simply speaking, in order NOT TO attenuate the fast signal the cable must have very low capacitance and inductance. So it must be twisted pair with physical separation of wires and good low loss dielectric. XLO way of twisting springs to mind. Twisted but quite far apart. Third wire - earth - is sent by a separate third wire or screen. The shorter cable the better. XLR made of CAT6 cable should be the best DIY option.

IS2 interface is an option which sounds superior on all equipment which has this option. It makes the data slower, the signal is split into three separate threads: actual data, clock and left-right word separation impulse signal. So we need 3 wires plus earth to send I2S but it is worth it. The SAA7220P/B chip has this format readily available, as well as all receiver chips. It is usually done by means of using computer 9 pin serial RS  socket and a computer LAN cable.

Rambo

  • 96 / 5792
  • Użytkownik
14-08-2008, 12:12
m. zd. nie ma żadnego uzasadnienia stosowanie tam lampy, sam poprawny bufor tak

madly

  • 118 / 5831
  • Aktywny użytkownik
14-08-2008, 12:22
Digilampizator moim zdaniem może dać poprawę, jeśli DAC jest zewnętrzny.

Przy wewnętrznym DAC\'u w CD nie mamy aż tak długich połączeń.
W takim przypadku digilampizator moim zdaniem to overkill.

Jeśli transmisja danych do DAC\'a jest po szynie I2S, to transmitowany jest sygnał zegarowy i raz, że pasmo jest znacznie niższe, dwa sygnał nie jest tak wrażliwy na zależności czasowe. Jeśli możliwa jest transmisja I2S do DAC\'a, to będzie to zawsze lepiej, niż SPDIF.

W przypadku, gdy mamy wewnętrzny DAC i przekazujemy sygnał SPDIF to zawsze warto odciąć ścieżkę z druku przy kości dającej SPDIF i połączyć galwanicznie z odpowiednimi rezystancjami i dobrym kabelkiem w.cz o odpowiedniej impedancji falowej albo (może nawet lepiej) parą skręconych kabelków wyciągnięta z kabla CAT 6. Nie ma potrzeby stosowania transformatorów separujących, które są złem koniecznym w niektórych wypadkach.

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 12:46
U mnie to juz chyba wszytskie DACe beda zewnetrzne :) - musze wyprobowac....swoja droga Lukasz to kopalnia pomyslow :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

lancaster

  • Gość
14-08-2008, 14:35
Panowie, pomozcie wytypowac kilka typow lamp, ktore sie nadadza do tego rozwiazania.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

josef

  • 536 / 5868
  • Ekspert
14-08-2008, 14:47
najlepiej jakiś klistron ;)