Audiohobby.pl

Poprawa odsłuchu słuchawki Denon AH-D600

adamb

  • 3 / 3056
  • Nowy użytkownik
13-12-2015, 01:18
Witam wszystkich,

chciałbym się poradzić odnośnie wyżej wymienionych słuchawek AH-D600. Używam ich już od jakiegoś czasu, podpięte do komputera (Sound Blaster Audigy) i chciałbym wycisnąć z nich coś więcej. Dużo się już na ten temat ostatnio naczytałem, dowiedziałem się o DAC'ach, wzmacniaczach itp. W sumie to co by mnie przede wszystkim interesowało to polepszyć odsłuch w możliwie największym stosunku poprawa/cena. Miałem okazję porównać dwa DAC'i DA-300USB i Marantz HD-DAC1 i powiem szczerze, że różnica w odsłuchu w żadnym wypadku dla mnie nie jest warta tych 1500zł :) Także moje pytanie jest następujące, od czego najpierw zacząć? Karta dźwiękowa np. XONAR stx? Uniwersalniejszy DAC ? Czy może sam wzmacniacz na początek wyciągnął by z słuchawek najwięcej? Z początku kierowałem się w stronę urządzenia 2w1 DAC, jednak trochę się zdziwiłem po odsłuchu (z cd player'a), liczę na to, że podpięte do PC i z plikami FLAC różnica byłaby bardziej zauważalna. Ostatecznie w przyszłości, gdybym się nakręcił, rozumiem, że mógłbym podłączyć pod output 2xRCA takiego DAC'a osobny wzmacniacz, omijając jego wewnętrzny wzmacniacz? Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś mógł się wypowiedzieć i poradzić mi, które rozwiązanie pozwoli uzyskać jak największy na początek przeskok, zostawiając przy tym możliwość rozbudowy.
Pozdrawiam

Cypis

  • 2479 / 5031
  • Ekspert
13-12-2015, 15:08

podpięte do komputera (Sound Blaster Audigy) i chciałbym wycisnąć z nich coś więcej.
(...)
Czy może sam wzmacniacz na początek wyciągnął by z słuchawek najwięcej?
A skąd przekonanie, że już posiadany sprzęt nie wycisnął ze słuchawek już wszystkiego? Myślę sobie, że po prostu Twoje oczekiwania co do jakości rozminęły się ze sprzętem. Chcesz innego dźwięku... popróbuj innych słuchawek. To najskuteczniejsza droga. Ale gwarantuję, że wcześniej czy później dojdziesz do wniosku, że bardzo łatwo wskazać różnicę w prezentacji (sposobie grania) ale już wskazać, który jest lepszy nie.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
14-12-2015, 14:27
Modele AH-D600 oraz AH-D7100 z racji niskiej impedancji zyskują poprzez połączenie przez wzmacniacz słuchawkowy o możliwie niskiej impedancji wyjściowej, najlepiej zerowej, oraz dostatecznej wydajności prądowej.
Wybór drogi pomiędzy DAC z wbudowanym lub osobnym wzmacniaczem słuchawkowym, a samym wzmacniaczem słuchawkowym powinien być podyktowany tym, w jakiej postaci muzyki słuchasz najczęściej? Jeśli to są przede wszystkim płyty CD, to taniej i lepiej będzie podłączyć się wzmacniaczem słuchawkowym do jego wyjść analogowych. Na sporadyczne odsłuchanie muzyki z komputera można się wpiąć do istniejącego zestawu.

adamb

  • 3 / 3056
  • Nowy użytkownik
14-12-2015, 19:59
Jeśli chodzi o źródło to byłby to tylko komputer na tę chwilę. Teraz myślę o karcie dźwiękowej do komputera, a w następnej kolejności wzmacniacz słuchawkowy. Odpowiada mi cenowo karta AIM SC808, zaoszczędzone z DAC'a zewnętrznego pieniądze mógłbym w przyszłości wydać na osobny wzmacniacz. Problemem jest teraz już widzę zdaje się wysoka impedancja wzmacniacza słuchawkowego wewnątrz karty. Z tego co widzę w jednym ze sklepów jest możliwość wymiany op-ampów ale nie mam pojęcia, czy cokolwiek to zmienia w przypadku wzmacniacza słuchawkowego wewnątrz karty. Rozumiem, że to połączenie się gryzie ?

adamb

  • 3 / 3056
  • Nowy użytkownik
14-12-2015, 22:49
Dziękuję za linki, dużo się już naczytałem o tej karcie i możliwościach modyfikacji. Wciąż tylko nie wiem, czy wymiana op-amp'ów ma jakiś wpływ na to drobne "niedopasowanie" do słuchawek? Czym może grozić to wspomniane przez producenta karty "dla wysokich impedancji", w przypadku kiedy mam słuchawki 25ohm? Oczywiście modyfikacji i tak nie robiłbym sam, tak jak wspomniałem jest możliwość wymiany na następujące op-ampy:
2 szt. LME49720 (kanały) i 1 szt. LM4562NA (bufor).
2 szt. LME49720 (kanały) i 1 szt. LM6172IN (bufor)
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.