Audiohobby.pl

Kilka pytań o USB audio 2.0 / Win10 / bit perfect

THRaKeD

  • 7 / 3102
  • Nowy użytkownik
21-11-2015, 15:16
Dzień dobry,
wgryzam się powoli w temat dobrej jakości muzyki z PC, w związku z tym pojawia się dużo pytań :)

Moja obecna konfiguracja:
kilkuletni laptop Samsunga połączony przez USB Musical Fidelity V-DAC (wg specyfikacji po USB czyta tylko 16/44), foobar z wtyczką WASAPI (po zainstalowaniu w wtyczki WASAPI,w foobarze pojawił się też Device: DS - co to jest?).

Mam kilkanaście plików 24/192. Przy próbie odtworzenia przez Output > Device > WASAPI z wybranym Output data format: 24 bit foobar zwraca błąd:
Unrecoverable playback error: Unsupported stream format: 192000 Hz / 24-bit / 2 channels

Kiedy w foobarze wybieram Output > Device > DS muzyka gra, a foobar w pasku statusu pokazuje 192kHz.
Co to jest DS? Nie daje foobarowi trybu na wyłączność, pozwala w tym samym czasie na dźwięk, np. z przeglądarki. Czy w związku z tym dźwięk z foobara jest jednak później przepuszczany przez mikser systemowy?

Dlaczego WASAPI zwraca błąd? Jeżeli byłaby to kwestia tego, że V-DAC nie pzyjmuje sygnału 24/192 powinna być po prostu cisza.

Czy to jednak kwestia USB audio Class 1.0?

Znalazłem gdzieś informację, że port USB ma możliwość przekazywania sygnału w maksymalnej jakości 24/96 ale znalazłem też informację (przy recenzji Cambridge Audio  DacMagic XS), że można zainstalować oprogramowanie ze strony CA, które umożliwi przesyłanie do tego daca plików w jakości 24/192.

Czy taki sterownik jest uniwersalny?
Czy w ogóle ten temat odnosi się do Windows 10? Tzn. czy może Win10 natywniee obsługuje USB audio Class 2.0?
Jeżeli ie, to czy można gdzieś znaleźć taki sterownik uniwersalny?

Zdaję sobie sprawę, że mogę mylić jakieś pojęcia :)

Pozdrawiam

-Pawel-

  • 4724 / 5497
  • Ekspert
23-11-2015, 19:07
DS to Direct Sound. czyli domyślny sterownik Windowsa (inaczej mikser systemowy). Na tym DAC nie odtworzysz plików o podanych parametrach, nie ma takiej możliwości technicznie. Możesz spróbować odtwarzać je przez jakąś wtyczkę, która zrobi downsampling do 16/44.1. Ewentualnie przekonwertuj te pliki jakimś programem, np. Total Audio Converter do zwykłego PCM 16/44.1

-Pawel-

  • 4724 / 5497
  • Ekspert
23-11-2015, 19:14
Kiedy w foobarze wybieram Output > Device > DS muzyka gra, a foobar w pasku statusu pokazuje 192kHz.

Dzieje się tak, ponieważ w trybie Direct Sound plik dźwiękowy jest konwertowany "w locie" do 16/44.1 pomimo tego, że na wyjściu program pokazuje pełne parametry odtwarzanego pliku. Dlatego właśnie stosuje się WASAPI, ASIO bądź KS, aby w przypadku urządzeń DAC o wyższych częstotliwościach pracy ominąć DS, a pliki były przesyłane w oryginalnych parametrach bezpośrednio na wejście DAC.

THRaKeD

  • 7 / 3102
  • Nowy użytkownik
28-11-2015, 15:10
Dziękuję za wyjaśnienie.

A co z tym sterownikiem USB Audio Class 2?
Wiesz coś a ten temat?

-Pawel-

  • 4724 / 5497
  • Ekspert
30-11-2015, 13:57
To nie jest kwestia sterownika, ani możliwości przesyłu sygnału USB, a fizycznych parametrów Twojego DAC. Jeśli w specyfikacji masz określoną górną granicę 16/44.1 dla Twojego urządzenia to żadne oprogramowanie tego nie zmieni. Chyba, że ten DAC, podobnie jak CA, ma możliwość upgrade'u, jednak takie sterowniki prawie na pewno nie będą uniwersalne.

THRaKeD

  • 7 / 3102
  • Nowy użytkownik
24-12-2015, 10:43
Tego się obawiałem.
Dziękuję za odpowiedź i Wesołych Świąt :)

-Pawel-

  • 4724 / 5497
  • Ekspert
24-12-2015, 16:19
Nic straconego, całe życie słuchałem w 16/44.1, dopiero konwersja do DSD 6.1 MHz daje mi jakiekolwiek "namacalne" różnice, reszta na granicy percepcji jak do tej pory, tak więc szkoda czasu i zachodu dla tych cyferek ;-)

Dzięki i wzajemnie! :-)