Audiohobby.pl

WLM - klonujemy ?:)

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
18-07-2008, 20:07
>> shark700, 2008-07-18 19:19:02
>Tylko dlaczego coś mi mówi że to gra charakterystycznie.

dokładnie tak WLM to niestety nie moja szkoła grania nawet z tym burczybasem w kąciku za parawanem-słuchane na Audio Show

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lancaster

  • Gość
18-07-2008, 23:07
Rafaell, nawet grand divy Ci sie nie podobaly ?
Pytam bo dxwiek moim zdaniem robił zdecydowanie dobre wrażenie....a tweeter tam zastosowany(super PAC) wyglada na tem sam co w la scalach.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
18-07-2008, 23:55
>> lancaster, 2008-07-18 23:07:14
>Pytam bo dxwiek moim zdaniem robił zdecydowanie dobre wrażenie

Dokładnie to opisałeś robił wrażenie :)

W sumie zastanawiając się z tymi gwizdkami to chodzi o zwiększenie ich efektywności czyli ogólnie zwiększenie poziomu ciśnienia w pomieszczeniu w stosunku do nisko tonowca. Moim zdaniem zamiast dawać dwa gwizdki obok siebie dał bym jeden gwizdek do tyłu kolumny (taki dipol) efekt odsłuchowy powinien być bardziej "naturalny" bez przykrego efektu gwizdków będących obok siebie. Sam sie zastanawiam właśnie nad tego typu rozwiązaniem. Trzeba pamiętać że wtedy kolumny muszą być jednak odsunięte od tylnej ściany minimum 80cm jednak nie więcej niż połowa długości fali najniższej częstotliwości przenoszonej przez gwizdek. Czyli pomieszczenie staje się kolumną ;)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lancaster

  • Gość
20-07-2008, 16:05
Rafaell, no dobrze. Na takiej zasadzie to mozna uwalic koncepcję KAŻDEJ kolumny na swiecie. Bez jaj. Jedne sa po prostu obiektywniejsze/prawdziwsze/bardzie zróżnicowane dynamicznie/barwowo a inne bardziej jednostajne i to nie sa kwestie gustow :) No chyba że są ;)
Temat WLM zapodalem bo mają one szanse na bardziej pełnopasmowy dźwiek od WLMowskich monitorów np. ....z monitorami tez zreszta daloby sie zrobic pelnopasmowy dxwiek ale kosztem efektywności a to juz troche mija się z ideą.
w kazdym razie stożkowe tweetery uwazam za rownoprawne z kopulkami a cala reszta w rekach stroiciela....przypomnij sobie jakie to mity chodziły o super PACu.....elektrostat ? Wstega wysokiej klasy ? Opinie o wysokich tonach WLM z PAC-a sa najcześciej entuzjastyczne....a tu proszę....visatonik za 30zł :)
No to chyba to gra świetnie a nis percyficznie ? .... a moze skoro krajowi audiofile już wiedza co tam siedzi to od razu uslyszeli ze to papierowy tweeter który nie moze grać, bo "gdyby takie graly to by stosowano takie w kolumnach wysokiej klasy" :))))

Bez aj. Uważam ze warto sprobowac, ale oczywiscie jezeli nie bedzie chętnych tonie ma tematu.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

Rafaell

  • 5033 / 5861
  • Ekspert
20-07-2008, 18:10
Na razie mam u siebie tubowego średnio wysoko tonowca http://audiohobby.pl/topic/4/578/1 który ma tą efektywność 98db ale jak wiesz tubki kochają podbarwiać i dla wyższej kultury dźwięku warto je z czasem wymienić na coś lepszego choćby kopułka (będzie ciężko z tą sprawnością coś znaleźć)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

lancaster

  • Gość
20-07-2008, 18:43
Rafaell, no własnie z moich doswiadczen wynika ze niekoniecznie to tubki podbarwiają :) ....wczoraj znów postawiliśmy obok siebie tubkę vs klasyczna kolumna i choć okazała sie nieco lepsza od AP Padua to i tak podnarwiala bardziej niz tubka. Narastanie/impuls z klasycznego drivera nuda - sluchac sie nie chciało. Kultura to jest dla mnie jak jest muzyka - widze instrumenty, a nie jak jest "równo" :)
Wszelkie srodki prowdzace do naturalnej skali i barwy mile widziane.



\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

antos

  • 104 / 5825
  • Aktywny użytkownik
21-07-2008, 14:23
 Od jakiegos czasu gram na Emiennece Alpha 8 z STX w/g projektu ArturaP ( to te Audioszałowe)
Zaczynam rozumieć że skuteczne kolumny są zdecydowanie blizsze muzyce na żywo niż niskoskuteczne wynalazki.
Lepszy impuls lepsza i pełniejsza srednica lepsza barwa. Natomiast duże ograniczenia basu niewątpliwie.
Lepsze od WLM jeśli chodzi o bas, barwę i detal moim zdaniem są Twonkowe Fostexy bo mogą grac bez suba i doskonale napedza je GC bez najmniejszej zadyszki, pamietam odsłuch gdzie zgrały niezwykle barwnie wrecz kremowo. O mały włos ich nie kupiłem (żałuję) ze względu na spore ograniczenia w portfelu.
Niestety niskotonowiec nie jest obecnie produkowany o ile pamietam efektywnie schodził do ok 60hz w obudowie 70l, wspaniała średnica ...jakiej nigdy wczesniej ani potem nie słyszałem.
Oczywiście mogą zagrać przeciętnie ...tak jak pisał Shark gra tylko cały system.
 :-)

lancaster

  • Gość
21-07-2008, 14:41
antoś wywalilbym tego stx i dal jakis stozkowy glosnik - powinno być lepiej


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

antos

  • 104 / 5825
  • Aktywny użytkownik
21-07-2008, 16:41

 Lanacaster>
co proponujesz .....o podobnej skuteczności?  myslałem o jakiejś Vifie

tera jest ten
http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2

Potrzebna będzie też jakaś modyfikacja zwrotnicy.....
 :-)

twonk

  • 40 / 5866
  • Użytkownik
21-07-2008, 18:13
A ja właśnie zamówiłem głośniki Visatona do projektu CT230 z Klang+Ton - czyli BG-20 (któremu trzeba obciąć tubkę, bo ma pracować tylko jako niskośredniotonowy) oraz TW 6 NG. Skądinąd Grelton ma właśnie wakacyjną promocję na Visatona (-20%), więc komplet głośników razem z przesyłką wychodzi ok. 200 zł. Prosta, tania konstrukcja, więc można ją zrobić tak tylko dla eksperymentu czy zabawy. Podział na 3 kHz (ale trzecim rzędem od góry i drugim od dołu) w skrzyni 50 litrów (w proporcjach a la Spendor czy Harbeth). Efektywność ok. 90 dB przy 8 omowej impedancji. Za jakieś dwa tygodnie powinienem je skończyć, to się podzielę wrażeniami. Zresztą znowu pewnie staną w KAiM, bo nie mam gdzie tego trzymać... ;-)

lancaster

  • Gość
21-07-2008, 18:20
antos, na poziomie 93dB to i Tonsil robi stozkowe tweetery :) Swoja drogą słabsze od sab greencone....ale visatona jestem ciekaw....a niech tam, tez sobie zamówie :)


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

antos

  • 104 / 5825
  • Aktywny użytkownik
22-07-2008, 10:47
 kto wie może kuszę się na Visatona. Co prawda miałem Visatony Experience V20 ok dwóch lat  90db/4ohmy
to dobre głosniki są, pamietam że cała kamienica się trzęsła;-) Kolega zrobił  system na V20 + Vincent + Denon  + VDH i co ciekawe scena jest absolutnie holograficzna na taniej ale bardzo dobrej kopułce 25FFL, bas nie najwyszej jakości ale schodzi baaardzi nisko i trzymany w ryzach. Dla mnie duzo za ostro i za głosno.
Mysle że wogóle warto się zainteresować Visatonem do DIY ze względu na cenę i jakosc którą oferują te głośniczki.
 :-)

antos

  • 104 / 5825
  • Aktywny użytkownik
22-07-2008, 10:55
doczytałem że miały jednak 88dB ale przy 4 omah grały głosno dwa razy nawet uwaliłem wzmacniacz, kumplowi tez kilkakrotnie podczas imprez zadziałało zabezpieczenie w Vincencie 233
 :-)

lancaster

  • Gość
22-07-2008, 10:58
antos, te V20 to bydlactwa max :)
w ofercie visatona są pewnie perełki, tylko trzeba poszukać.


\'Wiadomo, ze taki a taki pomysl jest nie
    do zrealizowania. Ale zyje sobie jakis
    nieuk, ktory o tym nie wie. I on wlasnie
    dokonuje tego wynalazku.\'

jozefkania

  • 14 / 5820
  • Nowy użytkownik
11-08-2008, 11:54
Czy ktoś z Was już słuchał tego tweetera - TW 70 ?