Audiohobby.pl

Płyty cd "Classic"

Dudeck

  • 5101 / 6071
  • Ekspert
22-07-2008, 19:05
Witam. Będąc ostanio w Niemczech nie omieszkałem pozaliczać parę sklepów płytowych - na ich stoiskach zauważyłem duże ilości płyt z muzyką klasyczną w cenie 4,99 EU . To nie wiele zważywszy , że obok leżały te z Deutsche Grammophon już po 17 , 20 EU i więcej .Co ciekawe jedne z sygnowane marką Classical Choice miały umieszczone na swych okładkach prócz swojego i Universal-Music także logo DG .
Prócz nich były jeszcze Eloquence Univeral-Music ( Phillips Classic , Decca ) oraz Esprit ( Sony Classical-BMG ) .
Wiele z nich zawierało materiały nagrywane w latach 60-70 , ale i były też po roku 2000 . Płyty nagrane prawidłowo - pewnie zawartość pochodziła z archiwów w/w gigantów - zakupiłem ( Verdi , Mahler , Bach , Czajkowski +  parę innych i jestem nawet z nich zadowolony ( a miałem już markowe wydawnictwa , których nie dało się słuchać ) .
Nie zauważyłem tych pozycji w naszych sklepach - czy spotkaliście się może z nimi u nas ?
Pozdrawiam , Dudeck .

dong

  • 541 / 6072
  • Ekspert
23-07-2008, 08:20
Wielkie wytwórnie, oprócz wydawania nowych nagrań, prowadzą na współczesnym rynku również mniej lub bardziej intensywną działalność "recyklingową". Przoduje w tym EMI, ale labele zrzeszone w koncernie Universal (Philips, Decca, DG) oraz Sony-BMG starają się dotrzymywać kroku. W związku z tym oprócz nowości oraz innych pozycji utrzymujących się w strefie "full-price" (która obecnie w krajach Unii kształtuje się faktycznie w granicach 15-20 euro za płytę) możemy znaleźć liczne reedycje wznawiane w seriach budżetowych - często także w postaci boksów dwu-, trzy- lub wielopłytowych. Takie krążki istotnie można dorwać w cenach od kilku euro - a są to pełnoprawne, często znakomite nagrania, mniej lub bardziej wybitnych wykonawców, brzmieniowo również na ogół całkiem porządne. Cięcie kosztów przejawia się tu właściwie głównie w skromniejszej poligrafii (mniej informacji w książeczkach, niekiedy ograniczonych wręcz do czterostronicowych wkładek). W seriach tych jest wprawdzie sporo nagrań po prostu przeciętnych, ale ryzyko poważnej wpadki jest niewielkie.

Najwięcej tanich, smakowitych rodzynków można znaleźć w edycjach historycznych - ale tu już jakość dźwiękowa jest limitowana tym, co oferuje materiał źródłowy, więc to już jest raczej dla koneserów (majorsi zresztą na ogół nie przykładają się do bardzo pieczołowitego remasteringu, tu prym wiodą niezależne wytwórnie jak Naxos - seria Historical - lub specjaliści typu Testament, Biddulph czy Pearl; z tym, że to już nie są budżetowe wydawnictwa).

Przykłady budżetowych serii gigantów fonograficznych:
Eloquence (Universal)
http://www.prestoclassical.co.uk/ll/-/Eloquence/mediumCD
Trio (Universal)
http://www.prestoclassical.co.uk/s/Trio
Encore (EMI)
http://www.prestoclassical.co.uk/s/Encore
EMI Historical
http://www.prestoclassical.co.uk/s/Historical
Great Performances (Sony-BMG; przy czym to raczej mid-price)
http://www.prestoclassical.co.uk/s/Great%2BPerformances
Virgo (Virgin)
http://www.prestoclassical.co.uk/s/Virgo

Dudeck

  • 5101 / 6071
  • Ekspert
28-07-2008, 18:37
Potwierdzam. Wczoraj wieczorem słuchałem G.Mahlera , symfonia n.5 - nagrane rzeczywiście ładnie - czyli można to zrobić dobrze i niedrogo .
( płyta P.Hilton w MM po 60,00 zł - chyba , że obróbka wokalu była pracochłonna i czasowa wielce ) .
pozdro