Audiohobby.pl

Karta dźwiekowa

fallow

  • 6457 / 5870
  • Ekspert
29-01-2012, 20:25
Corvus, Pisalem kiedys cale poklady audiofilskich wynurzen za co bije sie w piers i co tydzien udaje sie na pielgrzymke do stolicy Jedi prosic o przebaczenie :))

Co do samych kondow. Jasne, ze maja znaczenie ale to chyba bardziej wlasnie w sprzecie dla audiofila. Gdy ktos kupuje karte muzyczna to mysle, ze raczej pierwszoplanowy jest dla niego software a to czy mu ktos ta powiedzmy OP275 czy OPA2134 w torze jest malo istotne.

Problem zaczyna sie gdy ktos ma troche zaciecie audiofilskie - nie przecze ze nie mam, bo mam i chce mu sie jeszcze np. nagrywac czy muzykowac. Ja widze tylko jedno rozwiazanie :))

Kupic dobra karte muzyczna z dobrymi driverami i softwarem i tego uzywac do muzykowania. A dla zaspokojenie audiofilskiej natury miec sobie fajny DAC i tam juz pisecic kondy, wywalac bufory przed odbiornikiem, ustawiac sobie wszystko i wymieniac co tam audiofilska dusza zapragnie.

Kraft

  • 448 / 5862
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2012, 20:29
>> fallow, 2012-01-29 20:08:14
>> Ta lista kondensatorow i oslon oraz wersji uzytych kostek wywoluje u mnie tylko audiofilskie politowanie :)

Co do użytych kostek jeszcze. No to spróbuj użyć do konwersji C/A powiedzmy AD1851, zaimplementuj go najlepiej jak potrafisz, i spróbuj uzyskać takie parametry jak w Xonarze. Nie ma bata :)

Kuba_622

  • 312 / 4926
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2012, 20:35
Xonar ST bo była jedyna karta, pprzy której po podłączeniu do komputera Staxów nie było słychać buczenia w słuchawkach (a właściwie było, ale niewielkie). Z RME DiGi i HDSP9632 buczały. Stąd wnioskuję (choć wykształcenie mam zdecydowanie humanistyczne a wiedzę techniczną żadną więc mogę się mylić ;)), że Xonar jednak lepiej od innych kart radzi sobie z filtrowaniem różnych zakłóceń płynących z komputera i zasilacza impulsowego.

A dźwiękowo, to sorry,ale na moje ucho różnice w brzmieniu większości dobrej jakości kart dźwiękowych (no, może z kilkoma wyjątkami typy Audiophile 2496) są znaaacznie mniejsze niż między różnymi sprzętami dla Audiofilów :)
 

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
29-01-2012, 21:02
Fallow, tu się wypowiadasz, że Xonar może być jednym z najlepszych wyborów http://audiohobby.pl/topic/10/5430/all (2010-10-14 / 10:59). Zewnętrznych DACów nie biorę pod uwagę, słyszałem w sumie tylko kilka do 1.000zł, ale prawie żaden nie był wg mnie poprawny.

Obecność łącza USB tylko poszerzyłaby zakres zastosowań, ale widzę, że wybór jest skromny i odbiega od ogólnie przyjętych "faworytów". Porównam dostępne gniazda i coś wybiorę, bo wygląda, że Xonar STX jest dosyć okrojony. Mam dostępny mikrofon pojemnościowy, ale ma wbudowany wzmacniacz, którego nie da się obejść i skorzystać z karty. Mimo tego uważam, że do domowego nagrywania wokalu mikrofon pojemnościowy za 100zł daję zdumiewające rezultaty względem np. takiego dynamika jak Shure SM58.

ASIO4ALL używałem na starej karcie SBLive Value i były efekty. Używalne latency jest ok 50-70ms. Karta nie wspiera ASIO, ale przy ASIO4ALL można zejść niżej, ok 20ms. Przy ustawianiu płyty (PCI latency najważniejsze) można zejść do kilku ms kosztem większego obciążenia systemu. Nie próbowałem na współczesnych integrach.

Płyta główna stacjonarki to Asrock P67 Pro3 (dla core i5), zasilacz OCZ modxstream 550W, grafika GTS 450, dysk i napęd, wentyl na automacie, reszta sterowana na stałe z panelu na minimum, kabel sieciowy pod router w gniazdku dalej, ta sama faza. Brak uziemnienia w kontakcie, pociągnięte z masy. Z tego samego kontaktu idzie monitor i niestety podobno z drugiej strony ściany lodówka. Integra trochę sieje, ale po podłączeniu AVT2850 są poza szumem tony zakłóceń od działania komputera - różne kilkuset Hz impulsy, co sekundę jakiś dodatkowy ton się załącza i wyłącza. Ogólnie zasilacz kompa nie jest zły. Zauważałem kiedyś różnicę: słaba i słaby zasilacz to brak stabilności, a już sama poprawa jednego elementu dawała stabilność. Teraz z tym nie ma problemu. Jako załącznik kondy na tym Asrocku :)

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
29-01-2012, 21:04
"ASRock DuraCap (2.5 x longer life time), 100% Japan-made high-quality Conductive Polymer Capacitors"

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
29-01-2012, 21:08
Poprawka - ModXStream 500W (nie 550W). Pierwsza grafika wersja 500W, druga 600W. Nie brakuje tam za dużo, filtry powinny być, choć to jak wiadomo nie jest pewne w zasilaczach ;)

Kraft

  • 448 / 5862
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2012, 21:26
Tego OCZ produkuje Sirtec i z tego co wiem jest to jedna z nowszych konstrukcji, bardzo udana. Także tutaj luzik. Kondy na płycie nie mają znaczenia. Dobrej jakości elektrolity też by dały radę. ASRock mocno poszedł do przodu z jakością w ostatnich latach. No, przynajmniej nie ma problemu piszczących cewek, co jest zmorą wielu Gigashitów.

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
29-01-2012, 21:45
>> Kraft, 2012-01-29 21:26:25
> ASRock mocno poszedł do przodu z jakością w ostatnich latach. No, przynajmniej nie ma problemu piszczących cewek, co jest zmorą wielu Gigashitów.

Czy ja wiem, u mnie potrafi czasem głośno piszczeć, gdy pracuje jako serwer DLNA z transkodowaniem. "spread spectrum" mam włączone, może zmiana obrotów przez płytę, choć wątpię, by PWM dawało słyszalny dźwięk. Może po prostu jakaś cewka przy danym obciążeniu, nie wsłuchiwałem się który to element, zwykle wtedy leżę w łóżku.

szwagiero

  • 2239 / 5902
  • Ekspert
29-01-2012, 21:53
Xonar ST przy takim samym ustawieniu głośności niewiele różni się od E-MU 1212m - sprawdzałem mając te karty obydwie w tym samym czasie. Te "niewielkie" różnice to faktycznie małe "mulenie" E-MU 1212m, dźwięk jest bardziej homogeniczny, w Xonarze trochę bardziej otwarty i zwiewniejszy. Być może Xonar ma też odrobinę lepszy bas, bardziej żywiołowy i minimalnie niżej schodzi, ale to są niewielkie różnice.

Xonar był na fabrycznych opampach - zmianami jak piszą i mówią tu i ówdzie można zapewne trochę zmieniać w charakterze brzmienia.

Ogólnie karty są OK. Jak ktoś nie chce się bawić w audiofilskie tematy tylko słuchać muzyki z kompa i ew. coś sobie dłubać przy muzyce. W kwestii ogólnej zarówno Xonara jak i E-MU dość mocno masakruje dobry, stary cedek z aleszrotu za powiedzmy 700-800 PLN w kwestii dźwięku. Podobnie dobrze zrobiony DAC w tych granicach cenowych ale oczywiście DIY (np. przekopany Behringer czy przykładowo zlampizowany TDA1543), bo DACe fabryczne w tych rejonach cenowych to raczej kiepska konkurencja.

  • Gość
29-01-2012, 21:57
>> konopa, 2012-01-29 18:29:34
panowie bioracy udzial w testach odsluchowych jednak uwazaja, ze karty maja swoje brzmienie
==================

uważać sobie mogą, niech udowodnią że mają :)

Kraft

  • 448 / 5862
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2012, 22:13
>> Corvus5, 2012-01-29 21:45:45
>> Czy ja wiem, u mnie potrafi czasem głośno piszczeć, gdy pracuje jako serwer DLNA z transkodowaniem.
>> "spread spectrum" mam włączone, może zmiana obrotów przez płytę, choć wątpię, by PWM dawało słyszalny
>> dźwięk. Może po prostu jakaś cewka przy danym obciążeniu, nie wsłuchiwałem się który to element, zwykle
>> wtedy leżę w łóżku.

Tak, źle się wyraziłem. Piszczące cewki to ogólnie zmora dzisiejszej elektroniki komputerowej. Bo nie tylko o płyty chodzi, ale też np. karty graficzne i zasilacze. Gigabyte tutaj "przoduje", co nie znaczy że inni producenci są bez skazy. Chyba nie ma innej opcji jak kupować sprzęt na odległość i korzystać z prawa zwrotu w takim przypadku. Kurka, budujesz piec z pasywnym chłodzeniem pod zastosowania audio o tu cewki ci odwalają serenady ;)

>> szwagiero, 2012-01-29 21:53:35
>> zarówno Xonara jak i E-MU dość mocno masakruje dobry, stary cedek z aleszrotu za powiedzmy
>> 700-800 PLN w kwestii dźwięku. Podobnie dobrze zrobiony DAC w tych granicach cenowych ale
>> oczywiście DIY (np. przekopany Behringer czy przykładowo zlampizowany TDA1543), bo DACe fabryczne
>> w tych rejonach cenowych to raczej kiepska konkurencja.

Wiadomo, robione z głową projekty DIY, gdzie się nie oszczędza, mogą powalczyć ze wszystkim. Ale co do NOS-ów, jeszcze zlampizowanych, albo starych cedeków, to jestem bardziej sceptyczny. Wszystko zależy do jakiego dźwięku dążymy. Jeśli ma być wiernie, bez podkolorowań, wtedy Asus okazuje się być cholernie mocnym zawodnikiem.

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
29-01-2012, 23:02
Niezbyt trawię dźwięki ze scalaków, ale lubię chirurgicznie poprawny dźwięk wychodzący z DAC idący potem na "warsztat" wzmacniacza lampowego. Chirurgicznie nie znaczy, że przesadzony w którąś stronę.

Gdybym nie był do końca zadowolony z dźwięku z samej karty, to czy do lampiaków taka karta się może nadać, czy może być za słaba?

Kraft

  • 448 / 5862
  • Zaawansowany użytkownik
29-01-2012, 23:22
>> Corvus5, 2012-01-29 23:02:31
>> Niezbyt trawię dźwięki ze scalaków, ale lubię chirurgicznie poprawny dźwięk wychodzący
>> z DAC idący potem na "warsztat" wzmacniacza lampowego. Chirurgicznie nie znaczy, że przesadzony w którąś stronę.

Z podobnego założenia wychodzę. Tzn. źródło powinno wyciskać wszystko co możliwe z materiału dźwiękowego, a sposób prezentacji zostawiam w małym stopniu wzmacniaczowi, a w największym słuchawkom lub głośnikom, co oczywiste.

>> Gdybym nie był do końca zadowolony z dźwięku z samej karty, to czy do lampiaków taka karta się może nadać, czy może być za słaba?

Dlaczego za słaba? Wiesz, tu nie ma żadnej magii. Sekcja przetwornika C/A to praktycznie podręcznikowa implementacja wg zaleceń Texas Instruments. Możesz ingerować w opampy i to wszystko. Jasne, na każdym forum audio znajdziesz dziesiątki ludzi, którzy będą Ci udowadniać, że inżynierowie z TI to banda debili i że można znacznie lepiej. Koniecznie wsadź tam pasywne wo, dorób liniowe zasilanie, wymień kondy, zegar zmień na jakieś TCXO, a najlepiej całość przenieś poza blaszaka do obudowy ze szlachetnego drewna ;) I kurka wiele osób tak robi, a potem... wraca do standardowego zestawienia, albo w ogóle się zniechęca i idzie w jakieś zamulacze ;)

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
30-01-2012, 09:03
Emu 1212m ma 2 analogowe wyjścia zbalansowane mono i dwa takie same wejście. Xonar STX ma wyjście jack stereo, wejście jack stereo (line in / mic in) oraz front L, R. Z tego wynika, że nie da się do emu podłączyć bezpośrednio słuchawek z wtykiem jack? Zakładam, że nie będę przerabiał słuchawek na symetryczne ze względu na możliwy brak przyrostu jakości oraz ograniczenie funkcjonalności.

Corvus5

  • 2596 / 5367
  • Ekspert
30-01-2012, 11:07
Podobno moduł emu 0202 korzysta z tego samego, co creative x-fi. Porównywaliście opóźnienia kart między nagrywaniem i odtwarzaniem? Jak do tego się ma E-mu 0204? Gorzej?