Audiohobby.pl

Czy najdrożej znaczy najlepiej > przetwornik wysokotonowy.

kondrax

  • 96 / 5807
  • Użytkownik
16-09-2008, 12:18
Ushera podałem przykładowo, słucahłem x3 i v2 ostatnio. Ale ogólnie chodzi mi to że co z tego ze wybierze się najdroższy najlepszy na charakterystykach tweeter ale nie musi się podobać on brzmieniowo. Np. aluminium pokazuje szczegóły i szczególiki a szmata to maskuje a jedwab gra jeszcze inaczej.

second_edition

  • 249 / 5849
  • Aktywny użytkownik
16-09-2008, 12:20
z tym filcem to się już zastanawiałem, ale na powaznie myśle o wymianie gwizdka na wspomniane już seasy - tym bardziej, że później i tak je wykorzystam do nowej kolumny.
filc w jaki sposób dociać? Rafael, czy możesz zrobić fotke frontu lub rysunek poglądowy?

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
16-09-2008, 12:27
Kondrax bez urazy ale ja nie wierzę w jednoznaczne "sygnatury" brzmieniowe gwizdków w zalezości od użytego materiału membrany tak samo jak nie wierzę w kable. Od strony technicznej owszem materiały się róznią i rózni się prędkośc rozchodzenia w nich fal dźwiękowych ale mamy jeszcze mnóstwo innych czynników kształtujących parametry i w efekcie brzmienie wysokotonówek. Jeśli jesteś tak przekonany do tego co mówisz może powiesz mi dlaczego szmata gubi "detale" a aluminium je pokazuje?

kondrax

  • 96 / 5807
  • Użytkownik
16-09-2008, 12:35
Nie jestem w stanie ci na to odpowiedzieć ale gdzie tylko słyszałem szmatę miałem takie wrażenie, a gdzie aluminium że detali jest więcej. Ale to moja opinia.

abuq1

  • 51 / 5902
  • Użytkownik
16-09-2008, 12:37
>> second_edition, 2008-09-16 12:20:42
filc w jaki sposób dociać? Rafael, czy możesz zrobić fotke frontu

http://www.sonusoliva.pl/

Szukaj w : akcesoria, Filcowe pierścienie antydyfrakcyjne
Gotowce po 10zł para. Nie taki majątek znowu ;]

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
16-09-2008, 12:37
>> second_edition, 2008-09-16 12:20:42
tu masz zdjecia
http://audiohobby.pl/powieksz.php?tytul=TEST%20%C5%81OSIA%20tfu............%20g%C5%82o%C5%9Bnika%20niskotonowego%20w%20kolumnie&sciezka=26a5240e54.jpg

http://audiohobby.pl/powieksz.php?tytul=TEST%20%C5%81OSIA%20tfu............%20g%C5%82o%C5%9Bnika%20niskotonowego%20w%20kolumnie&sciezka=fdf2b860bf.jpg

Ogólnie opis jest w tym watku
http://audiohobby.pl/topic/4/578/1

Aktualnie trochę się zmieniło pod gwizdkiem jest teraz zamiast dwóch papierowych średniotonowców w układzie d\'Apolito tylko jeden średniotonowy 3"  http://www.gattiweb.com/images/dynaudio/d76af_data.pdf
kupiłem je za śmieszne pieniądze 280zł para, wokale są po prostu piękne
Wracając do gwizdków też czeka mnie wymiana i jest to tylko przejściówka tytanowa do plusów zaliczam w porównaniu do tekstylnych i jedwabnych dobre wybrzmiewanie talerzy  do końca no ale na razie to tylko namiastka tego co szukam (porównywane gwizdki tego samego producenta)

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
16-09-2008, 12:43
Byłbym zapomniał ta moja wyklejanka ma 3 warstwy na wierzchu jest najrzadsza póżniej o średniej gęstości a od spodu gęsta o  strukturze gęstego filcu. Kolor mi nie przeszkadza bo na zewnątrz przychodzi maskownica .Ale zawsze jakiś cieńki elegancki materiał tkaninowy można na wierzch zamocować nawet jedwabny

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
16-09-2008, 12:57
Te krążki z Sonusa mi się nie widza gdyż mają jednakowa gęstość która według mnie na samym wierzchu powinna być znacznie rzadsza od najrzadszego filcu w myśl zasady że taki ustrój-element akustyczny ma działać szerokopasmowo!  Jednakową gęstość i długość włosów zapewni rozpraszanie tylko wąskiego zakresu częstotliwości. Moja filozofia polega na tym że rzadszy z  dłuższymi rzadziej ułożonymi włóknami materiał rozprasza inny zakres i pozwala zagłębić się innym częstotliwościom i wniknąć w głąb kolejnej warstwy. Kolejne głębsze warstwy antydyfraktora rozpraszają inne zakresy i wtedy jest znaczna poprawa

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

abuq1

  • 51 / 5902
  • Użytkownik
16-09-2008, 13:01
Krążki te służą do rozpraszania dźwięków z wysokotonówki.
 Dźwięki wysokie niosą ze sobą małą energię akustyczną i bardzo łatwo je rozproszyć, więc ten filc będzie działał dość szerokopasmowo jeśli chodzi o pasmo wyokotonówki.

Rafaell

  • 5033 / 5897
  • Ekspert
16-09-2008, 13:09
Nie wierz gębie połóż na zębie; osobiście polecam zrobić pomiar mikrofonem, też bym się nie męczył z wycinaniem trzech różnych materiałów gdyby było tak różowo! Dodatkowo otwór wokół głośnika wysokotonowego jest pieknie wystrzyżony maszynka do strzyżenia włosów i ma kształt tuby tak że jak ktoś chce to porządnie zrobić to powinien sobie to także przemyśleć. Gesty materiał wtedy musi mieć większy otwór ,średni-średniej wielkości a rzadki najmniejszy tak żeby do samego głośnika zostały zachowane stopnie gęstości

Rafaell

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bruce

  • 559 / 5899
  • Ekspert
16-09-2008, 18:36
>> Krs47, 2008-09-16 11:56:02
>Seas 27TBFC/G (alu), 27TDFC (tekstylny) i tubowiec 27TBCD/GB-DXT (alu), wszystkie 3 są absolutnie rewelacyjne we wszelkich niezależnych testach mimo różnic w budowie i użytych materiałach membrany oraz bardzo niskiej ceny (od ok.140 zł za 27TBFC/G i 27TDFC do ok. 200 zł za tubowca 27TBCD/GB-DXT).

>Tak samo Excele, wypadają dobrze ale jak je porównamy ze wspomnianą trójką z serii Prestige możemy się zacząc zastanawiac za co płacimy 3-4 razy więcej. Czy aluminiowy front i komora wytłumiająca są warte tych pieniędzy?

No właśnie, działa tu zasada, że za 3-4 razy więcej dostajemy tylko 3-4% lepszy dźwięk (darujcie to uproszczenie)? Pozostaje jednak pytanie gdzie leży granica w której warto dołożyć do lepszego gwizdka, a kiedy nie warto. Bo gdyby przyjąć ekonomiczne kryterium jakość/cena to najlepsze okazały by się Tonsile (to nie żart).
Ale ja jednak oczekuję nieco więcej od wysokotonówki niż może mi to dać Tonsi.

ps. Co do Usherów to jestem użytkownikiem od dwóch lat kolumn na Usher T-9950. Mogę powiedzieć o nich tylko tyle, że grają dobrze... ale słyszałem już bardziej detaliczne głośniki. W każdym razie Usher gra podobnie do SS9500 jednak ten poziom mnie nie zadawala. To znaczy fajnie jest słuchać sobie Ushera ale do czasu aż się nie posłucha obok czegoś lepszego. Nie zmienia to faktu, że jest to bardzo dobry głośnik jak za te 220 zł które za niego trzeba w akkusie zapłacić.
________
mniam...
________
mniam...

HarpiaAcoustics

  • 295 / 5812
  • Zaawansowany użytkownik
16-09-2008, 19:37
Ciekawe skąd się wzięło, że w ogóle istnieje jakaś relacja >cena-jakość dźwięku.
Nie zaobserwowałem w audio nic takiego.

www.harpiaacoustics.com

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
16-09-2008, 19:52
Moim zdaniem istnieje taka relacja ale odnośnie tego ile możemy dostac za określoną kasę. Mając do dyspozycji 50zł nie koniecznie możemy poszalec ale mając już powiedzmy 600zł możemy wziąc Scan Speaka czy Excela za te pieniądze, albo jednego ze wspomnianych wyzej Seasów Prestige i osiągnąc ten sam lub nawet lepszy efekt za 150-200zł.

W takiej sytuacji relacja cena-jakośc dźwięku przemawia zdecydowanie na korzyśc Seasów Prestige, bo dają wlaściwie wszystko (oprócz ekskluzywnej budowy z alu i neodymowych magnesów) za 3-4 razy mniejsze pieniądze.

Krs47

  • 1037 / 5900
  • Ekspert
16-09-2008, 19:54
Z resztą siedzę już cicho w kwestii Seasów Prestige, bo jeszcze mnie posądzą o jakiś marketing tych gwizdków i chęc zburzenia porządku w świecie "high-endowych" tweeterów ;)

Pozdrawiam

Bruce

  • 559 / 5899
  • Ekspert
16-09-2008, 19:55
>> HarpiaAcoustics, 2008-09-16 19:37:05
>Ciekawe skąd się wzięło, że w ogóle istnieje jakaś relacja >cena-jakość dźwięku.
Nie zaobserwowałem w audio nic takiego.

No właśnie o to pytam... czy jest coś takiego? ;-)
Czy możesz rozwinąć swoją myśl?

ps. A tak na marginesie, to Harpia masz rację i nie masz racji, jest bowiem pewna różnica w brzmieniu np. SS 8511 a SS9700... i w cenie. Tak samo stary Seas KT19 nie brzmi lepiej od np. 27TBC itp.
________
mniam...