Audiohobby.pl

Soha 2 vs GainClone- czyli o tym jak lampa spotyka op-amp...

krisio06

  • 346 / 5693
  • Zaawansowany użytkownik
14-03-2009, 20:05
Soha II vs GainClone- czyli o tym jak lampa spotyka op-amp…

Prologue…

Bohaterami tej recenzji są wzmacniacze wymienione w temacie. Soha 2 jest wzmacniaczem hybrydowym, czyli połączeniem tranzystora i lamp ( w jej przypadku mogą to być np. ECC81,82,83,88 ). W egzemplarzu testowanym siedzą ECC88 od Tesli. Jeżeli ktoś orientuje się trochę w lampach, to wie, że lampy od Tesli nie cieszą się pochlebnymi opiniami. Jeżeli ktoś zrobi Sohę 2 i zamierza kupić NOSy od Mullarda, Telefunkena czy też RCA, proszę o branie mojej opinii z większym dystansem.
Wracając do właściwego tematu recenzji, Soha 2 ma stopień wyjściowy w klasie A, przez co wzmacniacz bardzo się grzeje. Wystarczy 30 min pracy i można sobie ogrzewać ręce o obudowę.
Konkurentem Sohy w tej recenzji jest GainClone pracujący na LM3875. Owy wzmacniacz operacyjny miecie mocą wyjściową wszystkie „małe” op-ampy. GC pracuje w klasie AB. W sekcji audio siedzą Black Gate N 100uF/50V a części odpowiadającej za zasilanie BC Comp 1000uF/50V. Chciałbym dodać, że w GC kondensatory mają zbawienny wpływ na brzmienie, coś jak wymieniane lamp.
GC to wielki kloc w porównaniu do Sohy, jest przynajmniej dwa razy szerszy od niej. Wymiarami GainClone przewyższa konkurencyjną hybrydę, ale jak jest z brzmieniem…

Sound experience…

Wkładamy lampy, podłączamy kable i przełączamy dźwigienkę do pozycji ON i Soha 2 budzi się do życia. Wzmacniacz musi pograć około 30 min, by osiągnął swoje właściwe brzmienie a ono jest nader ciekawe.
Pierwsze co zauważamy to ogromna czystość brzmienia, gra on wręcz sterylnie, lecz zarazem ciepło. Każde niuanse są ukazywane z należytą detalicznością, lecz nie daję po oczach (uszach). To jest według mnie bardzo ważna cecha: umiejętność podania dużej ilości szczegółów, ale nie w nie męczącej postaci. Muzyka płynie i płynie. Nie jest tak, że nie ma na co zwrócić uwagi. Mikroinformacje ukazują się bardzo swobodnie. Noszą się po przestrzeni z należytą swobodą.
Soha 2 uprzestrzennia i to bardzo. Nie czuć żadnej próżni, prawdziwe powietrze, w którym znajdujemy się podczas słuchania. W połączeniu z RS1 daje to wręcz  wspaniałe wrażenie uczestniczenia w nagraniu. Nie czuć końca sceny. W niektórych wzmacniaczach czuć trochę jakby ktoś postawił dwie ściany na granicach. Słuchając z Sohy 2, owe granice znikają a dźwięk rozchodzi się po przestrzeni i wybrzmiewa odpływając w dal, której końca nie czuć. Wspaniałe uczucie. Budowanie planów w głąb też wychodzi temu wzmacniaczowi wspaniale. Słuchając koncertów, można odczuć, że oklaski i okrzyki dochodzą z bardzo daleka. Czasami można się nabrać na tą magiczną iluzję i pomyśleć, że ktoś nas wołał.
Kolejną bardzo dobrą rzeczą w brzmieniu Sohy 2 jest jej sposób kreowania sopranów. Można go określić jako bardzo naturalny. Sopran nigdy nie zakłuje w uszy chociaż, jeżeli się ktoś uprze to można znaleźć płytę, na której zetnie twoje bębenki. Bardzo dobrze wybrzmiewa, i rozchodzi się po przestrzeni. Talerze są nadzwyczaj naturalne i słuchając rocka można się w nie bardzo dobrze wsłuchać. Bas natomiast jest dość twardy i jego wybrzmiewanie jest nieco skrócony. Nie znajdziemy tutaj mięsistego basu, będzie on bardzo szybki. Może się to podobać lub nie. Ja osobiście wolałbym, żeby troszkę dłużej wybrzmiewał i miał więcej tych najniższych rejestrów. Najbardziej w tym wzmacniaczu cenię tą umiejętność kreowania sterylnego brzmienia, i naturalnych sopranów. Bas też nie jest zły ale nie jest idealny. Myślę, że to można sobie poustawiać różnymi lampkami. Jeżeli ktoś chce zainwestować w porządne lampy to najbardziej polecane i najlepsze w uszach słuchaczy są NOSy takie jak Amperex „Bugle Boy”, produkcje Telefunkena, Mullarda i RCA. Które wybrać, to trzeba posłuchać samemu. Jedynym problemem jest tutaj cena, gdyż lampy Telefunkena potrafią osiągać zawrotne ceny. Cóż, niestety za jakość trzeba słono płacić.

GainClone również potrzebuje krótkiej rozgrzewki, w jego przypadku są to kondensatory. Muszą się naładować by osiągnąć pełnię parametrów i właściwe brzmienie.
GC prezentuje zgoła inną szkołę brzmienia. Jest ono bardziej ocieplone i mięsiste ( zasługa tutaj BG N ). Szczegóły nie są podane na tacy, zaserwowana jest natomiast piękna barwa. Dźwięk jest bardzo „romantyczny” i bardziej klimatyczny niż w Soha 2. Bas nie jest tak szybki i dynamiczny, lecz dostajemy prawdziwe mięsko. Jeżeli ktoś narzeka w Gradosach na suchy, dudniący bas ( ja w życiu bym go tak nie określił, ale lubi coś innego ) to z GC nie ma na nic narzekać. Sam przyznam, że bas GainClona jest lepszy niż ten z Sohy 2, zwłaszcza w słuchawkach z takim basem jak HD600/580, które same w sobie nie mają go dużo. Myślę, że do prądożernych K701, GC też by się nadał. Z RS1 też jest bardzo dobrze. Bas schodzi trochę niżej niż w Soha 2, przez co ma się wrażenie, że kontrabas jest pełniejszy, a perkusja mocniejsza. Nie mówię, że szybsza, ale w moim odczuciu lepsza. Średnica jest bardziej romantyczna i lekko podbarwiona piękną nutą słodyczy. Owa słodycz absolutnie nie przeszkadza w słuchaniu. Jest przyjemna, można się przy niej zrelaksować. Zwłaszcza przy dobrych kawałkach fortepianowych. Tu, podobnie jak w basie, są one pełniejsze, a lekka słodycz nie przeszkodzi, bo się nie narzuca. Wokale nie są tak aksamitne jak w hybrydzie, ale bardziej barwne i soczyste.
Podobnie jak Soha 2, GC dobrze potrafi wykreować soprany. Różnica tutaj nie jest duża, jest bardzo subtelna. W GaCku są one bardziej dociążone, jakby z minimalnie grubszej blachy. Soha 2 natomiast ukazuje je jako lżejsze, trochę bardziej swobodne. Oba równie dobrze niosą się po przestrzeni. A jeżeli już mówimy o przestrzeni, tutaj też różnice są subtelne. Z początku wydaje się, że hybryda ma ją naturalniejszą, lecz wystarczy wsłuchać się bardziej i ta przewaga nie jest już bardzo słyszalna. Ja stwierdzam, że Soha 2 minimalnie lepiej gra horyzontalnie, a GC natomiast minimalnie lepiej w głąb. Różnice tutaj są naprawdę subtelne i z ich określeniem miałem najwięcej problemów.
Wcześniej, gdy miałem GC z BC Comp 1000uF/50V w torze audio, dźwięk różnił się o wyżej opisywanego. Wtedy idealnie pasowało to do Cal!recabled, dawało im prawdziwą górę i rozdzielczość

Oba wzmacniacze dobrze grają i z HD580 na kablu od HD650 i z RS1. Najgorszą cechą Sennków jest bas, trochę anemiczny. GC nadrabia tutaj mocniejszym basem z lepszym wypełnieniem i barwą średnicy. Soha 2 wykazuje się natomiast czystszym graniem i lżejszymi sopranami. Z RS1 jest podobnie, GaCek daje wiecej mięska, a Soha 2 gra lżej.

And the winner is… neither.

Zwycięzcy wskazać nie mogę, oba wzmacniacze walczyły zażarcie i kończę ich walkę remisem. Każdy ma taką cechę, która góruje nad drugim i vice versa. Soha 2 z pewnością trafi do moich rąk ale czy to oznacza sprzedaż GainClone? Nie, za bardzo lubię to brzmienie, by się z nim rozstać. Sprzedaż wchodzi jedynie w grę, jeżeli Soha 2 będzie zdecydowanie lepsza niż GC. A sprawić to mogą lepsze lampy, za którymi powoli zaczynam się oglądać ;). Już upolowałem RCA Clear Top i jeżeli one nie przechylą szali zwycięstwa na stronę Sohy 2 to spróbuje z innymi. A z odsprzedażą nie będzie problemu, ponieważ ECC82/12AU7 ( lampy, które chcę zastosować ) są popularnymi lampami i zawsze znajdą się chętni na dobre lampki ;).
GC potrafi urzec swoja barwą, Soha 2 natomiast aksamitnym brzmieniem. Pierwszy jest bardziej mięsisty, drugi bardziej przejrzysty. Większy „Power” czuć w GaCku, hybryda brzmi bardziej spokojnie. Można by tak pisać jeszcze długo, ale nie ma to dużego sensu.
Gdyby miał do wyboru tylko jedne z nich to musiałbym się bardzo zastanowić, który wybrać, bo naprawdę trudno jest podjąć decyzję.

Jeżeli ktoś będzie chciał składać Sohę 2 to podaje link do strony x500, na której jest bardzo dokładnie wytłumaczona droga od zlutowanej płytki do działającego wzmacniacza.

http://soha2.republika.pl



Dziękuję za uwagę
krisio ;)

PS. Zdjęcia pojawią się jutro :D

Tomek

  • 42 / 5861
  • Użytkownik
28-03-2009, 18:32
Mam jedno pytanie.
Co służyło za źródło sygnału oraz jakim było połączone interkonektem?
Tomek

x500

  • 461 / 5843
  • Zaawansowany użytkownik
30-03-2009, 17:56
Coz , kriso06 puszczal muzyke z komputera . Przetwornikiem  byl niejaki beresford . Tani DAC z tanimi opampami i jeszcze tanszymi kondensatorami . Podobno wypas , choc oczywiscie Kriso06 nie napisal ze zmiecie wszystkie konstrukcje w tym przedziale cenowym ;)

-------------------------------------------------------------




Baju baj , baju baj . Miliony bzdur z netu powtarzane setki razy staja sie tu wyroczniami . Wezme sobie zmienie konda w moim denonku i bede mial mekintosza albo lepiej - longpleya ;-) ło matko !!! ;-)

krisio06

  • 346 / 5693
  • Zaawansowany użytkownik
30-03-2009, 18:30
W planach mam jeszcze kilka rzeczy do pozmieniania w moim GainClone, które mają znaczący wpływ na brzmienie. Wszystko w swoim czasie opiszę.
No myślę, że w mojej aktualnej sytuacji Beresford TC-7510 MK6/4 jest najsłabszym punktem toru. Jego sposób grania przekłada się na bardziej analogowo- muzykalny przekaz niż studyjny. Jest to dla mnie zaleta, ponieważ nie chcę źrodła, które zasypie mnie jasnąścią. Ostatnio podłączyłem swojego GC do ojca Cyrrusa CD 8 SE i wyraźnie słyszałem różnicę w klasie źródła. Dźwięk był o wiele bardziej otwarty i dynamiczny, nie mulił jak to mam w przypadku Beresforda. To co mi się spodobało to bardzo naturalny sopran, nie był dźwięczny, nie był kłujący, nie był schowany za kotarą, był naturalny sam w sobie.

Obecnie jestem na etapie zamawiania kondów, lecz myślę już o zmianie DAC\'a, bo dobry CD jest raczej poza moim zasięgiem.
Najbardziej interesują mnie produkty MHDT czyli Parasdisea3:
http://www.geocities.com/mhdtlab/P3.htm
i Havana:
http://www.geocities.com/mhdtlab/havana.htm

Jeżeli koledzy byliby tak uprzejmi, to prosiłbym o polecenie mi DACów do Grado :)

Tomek

  • 42 / 5861
  • Użytkownik
30-03-2009, 22:47
Krisio06, zrób coś proszę dla tego forum i nie pisz już/nie zamieszczaj już tutaj żadnych opinii o sprzęcie.
Nie obrażaj się, ale nie dysponując odpowiednim źródłem sygnału, nie jesteś w stanie usłyszeć tego co jest w stanie zaprezentować wzmacniacz, a także słuchawki.
W tej sytuacji porównanie jakiego dokonałeś nie ma żadnego sensu, w każdym razie w kontekście recenzji.
 
Tomek

lancaster

  • Gość
30-03-2009, 23:08
Nie porównywałem słuchawek jak krisio i nie słuchałem Soha2, ale jego opis działania typów kondensatorów w GC uważam ze bardzo trafny.

krisio06

  • 346 / 5693
  • Zaawansowany użytkownik
30-03-2009, 23:35
Przepraszam ale czy kazał Ci ktoś czytać to co "nabazgroliłem"?
Ja napisałem to, co słyszałem. Uświadomiłem na wstępie, że Soha 2, którą testowałem nie była na topowych kompotentach i możliwe jest to, że nie brzmi tak jak powinna.
Z moją opinią w pełni zgadza się x500, który posiada GC takiego samego i Sohę 2 ( posiadał ).
Pozwolę sobie dać link Tomku do opini majkela o testowanej Soha 2:
http://forum.mp3store.pl/index.php?showtopic=46794&view=findpost&p=521014

x500

  • 461 / 5843
  • Zaawansowany użytkownik
31-03-2009, 08:11
Coz , Kriso06 zdaje sobie sprawe ze ma raczej przecietne zrodlo a jego DAC tez do top klasy nie nalezy . Mimo wszystko chyba napidal obiektywna opinie . Soha2 ktora sluchal tez zlozona byla na bardzo przecietnych komponentach i tanich lampach a mimo to zagrala bardzo dobrze .
Mialem u siebie kilka dni rowniez owego DAC beresforda jakis czas temu ( niestety nie mialem wtedy soha2 ) , beres niestety okazal sie slabszy niz wbudowany dac w dcd2000ae . Sciszony , przygaszony , ciut za zaslona jakby . Ale mimo to przyjemnie sie go sluchalo .
Sama soha2 ( glupia nazwa ) , zagrala moim zdaniem na poziomie Cayin ha-1a . Tylko mikro niuanse roznily oba wzmaki , raz na plus , raz na minus .
GainClone ma wiecej masy i swietna barwe ale lekkosc i glsdkosc dzwieku oraz jakosc wysokich w soha jest znacznie lepsza . Drugi egzemplarz zloze na dobrych lampach i swietnych komponentach , zobaczymy co z tego wyjdzie .

-------------------------------------------------------



Baju baj , baju baj . Miliony bzdur z netu powtarzane setki razy staja sie tu wyroczniami . Wezme sobie zmienie konda w moim denonku i bede mial mekintosza albo lepiej - longpleya ;-) ło matko !!! ;-)

kopaczmopa

  • 786 / 5804
  • Ekspert
31-03-2009, 11:00
X500 czy jak zrobisz Sohe na lepszych komponentach to bedzie mozna go odsluchac? Szukam czegos co zagra dobrze z bayerdynamikami i Senkami.
ciekawosc brzmienia

x500

  • 461 / 5843
  • Zaawansowany użytkownik
31-03-2009, 11:20
Oczywiscie . Bedzie mozna . Gdy zloze moge wyslac na odsluch .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Baju baj , baju baj . Miliony bzdur z netu powtarzane setki razy staja sie tu wyroczniami . Wezme sobie zmienie konda w moim denonku i bede mial mekintosza albo lepiej - longpleya ;-) ło matko !!! ;-)

kopaczmopa

  • 786 / 5804
  • Ekspert
31-03-2009, 11:27
to pieknie, w razie czego moze bede mogl nawet podjechac do Skierniewic.
ciekawosc brzmienia

kopaczmopa

  • 786 / 5804
  • Ekspert
31-03-2009, 11:28
jeszcze jedno - Krisio pisze ze Sosze (tak sie to odmienia? :))) brak wypelnienia w stosunku do Gainclone, obawiam sie ze dla HD580 brzmienie moze byc za lekkie, czy jest szansa ze zmiana lamp w jakis sposob to zrekompensuje? Masz DT880Pro to cos pomiedzy HD580 a DT990Pro , ktore mam.
ciekawosc brzmienia

x500

  • 461 / 5843
  • Zaawansowany użytkownik
31-03-2009, 11:41
Baju baj , baju baj . Miliony bzdur z netu powtarzane setki razy staja sie tu wyroczniami . Wezme sobie zmienie konda w moim denonku i bede mial mekintosza albo lepiej - longpleya ;-) ło matko !!! ;-)

Hmm , bardziej stwierdzil bym ze to rs1 brak masy i wypelnienia . Z DT880pro dzwiek mam masywny i pelny . RS1 zagraly lekko ( moim zdaniem ) nawet z GC i Z Cayinem . To juz chyba kwestia gustu .

szwagiero

  • 2239 / 5866
  • Ekspert
31-03-2009, 11:42
W razie czego również jestem chętny na odsłuch, do Skierniewic mam rzut beretem :) Mogę przywieźć jakieś klocki i słuchawki :)

Pozdrawiam,

---------------------------------------
wyprzedaż kolekcji rosyjskich słuchawek orthodynamicznych - Echo TDS-16, Echo H16 oraz Elektronika TDS-5.

x500

  • 461 / 5843
  • Zaawansowany użytkownik
31-03-2009, 11:47
To swietnie . Dam znac gdy zloze ale to za jakis miesiac .

http://republika.pl/crkt3/Surround.mp3


------------------------------------------------------------
Na dzien dobry , dobry wieczor , mis pluszowy spiewa Wam ... ;)