Audiohobby.pl

Xonar Essence ST/STX mods

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
29-01-2013, 10:46
Modyfikuję od pewnego czasu Xonara Essence ST. Poniżej karta sprzed dnia. W ruch poszły potemceramiki monolityczne do sekcji headphone ampa, cyfrowej i odsprzęgania analogu DACa, które może będą zdawać egzamin po oczyszczeniu zasilania karty, gdyż jest lepiej niż kiedyś. Do tego wzmocnione filtrowanie 5V, które wpływa na brzmienie znacznej części karty.

Może dodatkowe PSU?

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
30-01-2013, 07:20
Nie lepiej strzelic sobie DACa niz robic protezy na karcie skoro sie juz ma tak audiofilskie zapedy? Po co sadzic te protezy skoro w DACu te mody sa naturalne a i tak wielu rzeczy nie przeskoczysz z racji ograniczenia designun karty.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
30-01-2013, 10:14
O jakich ograniczeniach mówisz? Dla mnie ograniczeniem jest konieczność zapewnienia dobrego połączenia do DACa oraz DAC -> amp. Ile by to wtedy wszystko kosztowało? Krocie. Walory poznawcze? Małe.

Jedyne ograniczenie na karcie to ilość dostępnego miejsca. PCM1792 to całkiem niezły DAC. TPA nie jest zły. Tylko konstrukcja zasilania jest bardzo głupia. Idąc dalszym tropem taki Xonar mógłby być nawet lepszy w roli samego DACa niż Xonar Essence One, tyle że jest na śledziu.

gelo29

  • 60 / 4561
  • Użytkownik
30-01-2013, 12:23
Corvus5,
jak uda Ci się wymyślić coś ciekawego w kwestii zasilania - dodaj koniecznie wpis, albo daj znać.
Również zastanawiałem się nad modyfikacją tej karty. Ale z uwagi na fakt, że u mnie z lutownicą na bakier - na razie poprzestałem na wymianie OPAMPów.
Karta gra naprawdę dobrze i tu się z Tobą zgadzam. Porównywałem ją bezpośrednio z NuForce Icon HDP (jako USB DAC) i porównanie to wypadło zdecydowanie na korzyść Xonara.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
30-01-2013, 13:01
Jeżeli używać xonara jako DAC bez ampa, to nie jest tak źle. Gorzej, gdy ktoś chce z niego napędzić słuchawki. Na karcie trzeba usprawniać +/-12V dla opampów w I/V oraz na wyjściu, np. TPA lub drugiego na RCA. Poprawa I/V bardzo wyczyszcza pracę opampów i różnice między nimi jeszcze się powiększają. Dla TPA to więcej mocy i szybsza reakcja w sterowaniu słuchawek, co powoduje, że słuchawkom znika ich własny nalot. +5V dla DACa to wyzwanie: unaturalnia dźwięk, który brzmi swojsko, naturalnie. Poprawa +3,3V dla cyfrówki wnosi za to wysokie tony: są czystsze, czytelniejsze, spokojniejsze, jest mniej zniekształceń na górze, które wydają nieprzyjemnie dźwięki i podgłaśniają.

W skrajnych sytuacjach stanów przejściowych w elektrolitach dźwięk w niektórych aspektach bił wszystko, co słyszałem, gdyż nie spotkałem z pewnymi typami prezentacji do tej pory na słuchawkach.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
30-01-2013, 13:06
Karta korzysta m.in. z 7805 i 7812. W zasilaczu, który mam pod ręką mam LM317 i LM337 zestrojone na +/-11,5V. Brakuje natomiast przekaźnika, więc może nowy projekt zrobię i wszystko wpakuję na nową płytkę razem z trafem gniazdem molex pod przekaźnik.

Sądzę jednak, że prędzej usprawnię zegar układem, który ponoć jest lepszy od polecanego w kilku miejscach TCXO Vanguarda.

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
30-01-2013, 23:12
Odpowiadasz na wpis
 >> Corvus5, 2013-01-30 10:14:28
O jakich ograniczeniach mówisz? Dla mnie ograniczeniem jest konieczność zapewnienia dobrego połączenia do DACa oraz DAC -> amp. Ile by to wtedy wszystko kosztowało? Krocie. Walory poznawcze? Małe.

 Jedyne ograniczenie na karcie to ilość dostępnego miejsca. PCM1792 to całkiem niezły DAC. TPA nie jest zły. Tylko konstrukcja zasilania jest bardzo głupia. Idąc dalszym tropem taki Xonar mógłby być nawet lepszy w roli samego DACa niż Xonar Essence One, tyle że jest na śledziu.


===

To juz zakrawa na dylematy audiofilskie wiec i audiofilsko Ci odpowiem:

Jezeli modujesz ta karte i nie dostrzegasz jak slaby w kotnekscie audiofilskim jest to projekt to tylko sie dziwie. Wypisujesz w watku o sluchawkach rzeczy ktore przerastaja poziom odczuwania zmyslow Piotra Ryki a tutaj uzywasz tak kompromisowego rozwiazania.

Czesc analogowa nijak sie ma do klasy audiofilskiej - porownujac do urzadzen nie klasy hi-end czy mid-end lecz nawet do low-endu.

Naprawde nie chce mi sie listowac bo robilismy to juz tutaj na forum w wielu watkach wiec napisze tylko glowne zarzuty w kropelce. Moglbys tez posluchac kolegi, ktory dobrze pisze Ci w jakim kierunku pojsc na "sasiednim forum" w Twoim watku -> http://forum.mp3store.pl/topic/96668-xonar-essence-ststx-mods/

A to, ze narzekasz na jakos polaczenia potencjalnego zewnetrznego urzadznie z komputerem a nie martwisz sie jakoscia sekcji analogowej na tej karcie to odbieram wrecz jako absurd. To tak jak bys chcial scigac sie autobusem po torze dla F1 i narzekal, ze do bolida nie wchodzi tyle osob ile do autobusu :)

- zasilanie sekcji analogowej i cyfrowej to po prostu faux pas porownujac do pierwszego lepszsego zewnetrznego DACa. Ciagniete dla cyfry i analogu z PCI i PSU ma sie nijak to pozadnego zasilania audio.
- tam leci -11/+12v o ile dobrze pamietam do op-ampow - poczytaj sobie jakie roznice sa kiedy wiekszosc kostek zasila sie czystym 15v.
- zegar na karcie jest tandetny
- uzywania TPA6120* dla niskoomowych sluchawek powinno byc zabronione. Zobacz sobie na wykresach jak on sieje przy takim obciazeniu.


To oczywiscie w kontekscie audiofilskim, w kontekscie normalnym czy innych kart PC audio - jest wiecej niz bardzo dobrze.

Pierwsze rzecz to wyjscie z zasilaniem z budy PC. Mialem dedykowany zasilacz do Xonara i inne mody, swego czasu opisywalem to na forach. Ladujesz w taka karte z 6 z 7 setek na start. Na mody dokladasz kilka i robi Ci sie cena powiedzmy DACa takiego jak Spencer czy innego popularnego projektu DIY ktory w kontekscie audiofilskim deklasuje projekt Asusa. To swietny projekt - jak na karte audio zamknieta w budzie, niestety jak na urzadzenie audiofilskie - nie ma o czym rozmawiac :)

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
30-01-2013, 23:31
Ale jaka z tego frajda :) dedykowane PSU i kwarc mam już na oku. TPA6120 bym wstępnie zostawiał. Słyszałem wiele konstrukcji, które nie wykraczały poza możliwości, które on daje. Część tak, ale nie w tym przedziale cenowym. Kilka setek na mody? Bez przesady. Tyle można wydać rozłożone w czasie, a ile części zostaje :)

Dzięki za info z modowaniem, poszukam :)

Do malucha też można wsadzić silnik i pomknie lepiej niż Gallardo.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
31-01-2013, 00:10
Poza tym dzięki za informacje. Na pewno zapoznam się z tym Spencerem :)

patrykvel

  • 282 / 4690
  • Zaawansowany użytkownik
31-01-2013, 02:16
A pozniej sie okazuje, ze dojsc ze spencerem do poziomu takiego starego SMSLa na PCM1793 odpowiednio zasilanego z odpowiednim opampem wcale nie jest latwo, jezeli w ogole sie uda. :P Mnie ta sztuka jednak po pol roku sie nie udala.
Jak sie chce czlowiek bawic, to jedna z ciekawych opcji jest kupno plytki z chin na CS4398. Ja od miesiaca mam cos takiego i wyglada to tak. http://przeklej.net/image_details/52577.html

Kraft

  • 448 / 5852
  • Zaawansowany użytkownik
31-01-2013, 04:09
>> fallow, 2013-01-30 23:12:53
>> nie dostrzegasz jak slaby w kotnekscie audiofilskim jest to projekt

W kontekście audiofilskim pewnie tak. W kontekście zdrowo-rozsądkowym potrzeba czegoś pokroju Weissa lub dCS-a by w ogóle zbliżyć się do tej karty. Jeśli ktoś świruje i uważa, że jest w stanie stworzyć dyskretny filtr dolnoprzepustowy bijący parametrami NE5532, obyć się bez negatywnego sprzężenia i utrzymać zniekształcenia na przyzwoitym poziomie, albo jeśli uważa układ zasilania wystarczający dla procesora nie wystarczającym dla kilku śmiesznych scalaków audio, to już nie problem posiadaczy Xonarów ;)

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
31-01-2013, 08:52
Nie potrzeba audiofilskiego brzmienia. Wystarczy dobre hi-fi ;) Karta bierze 3,3V dla s/pdif i cyfrówki DACa z PCI. Pozostała moc jest brana przez molex. Jako PSU planuję na wstępie +/-15V na 2x7815 lub LM317 i LM337. Wyglądałoby to podobnie jak poniżej na zdjęciu. Karta obecnie ma brzmienie podobne do Icona HDP, do którego brakowało jej trochę w czystości, ale było podobne brzmienie. Fakt, że przetworniki słuchawek mam zupełnie inne, o wiele bardziej zmulone, ale równe w paśmie. Podpięcie "kiczu" jest dopiero fajne, bo wzmak pracuje na większym wysileniu.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
31-01-2013, 10:29
Przy tym moja karta to pikuś :)

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
31-01-2013, 17:51
Spróbowałem po zmianach brzmienie OPA627 i LM6172. Pierwszy zaczął coś szumieć na średnicy, LM6172 jak zwykle, ale było to inaczej tym razem. Zwiększyłem Silmici II z 100uF na świeżo kupione 220uF. Lepiej, ale brzmienie bardziej się skrzywiło i nie naprawiło do końca. Spróbowałem ostatniego nabytku: KZ w pojemności 100uF. To było to. TPA zyskał 2x100uF, LM6172 2x100uF i jeszcze 2x47uF na rail-rail. Pięknie oczyściło linię +/-12V i LM6172 już daje piękniejszy dźwięk. Przy tym AD797 to kolorowy obrazek dla dzieci, a LM6172 to już amatorski malarz dzieł. Na 5V też się przyda, gdzie KZ miał swój udział, ale koszt i wielkość zakupu powodują, że nie mam co podmienić. Mam taki leniwy driver w słuchawkach, a tak szybko teraz gra, że hoho.

Oscylator, który mam na oku, jest Crysteka.

Corvus5

  • 2596 / 5357
  • Ekspert
31-01-2013, 21:47
Fallow, szukam informacji w google czy robiłeś pełne zasilanie +15V/GND/-15V oraz 5V i 3,3V wszystko na zewnętrznym zasilaczu. Znalazłem twoją wypowiedź:

"Ja np. wole nie wychodzic w przeciwienstwie do Asmagusa z konwersja poza PC, gdyz majac dobrze zaprjektowana karte taka jak Essence nie widze kompletnie takiej potrzeby. Co wiecej - audiofilskich smieci i problemow mozna narobic sobie wiecej wypuszczajac sygnal z PC do osobnego DACa niz robiac to w jego wnetrzu."

:-)