Audiohobby.pl

Audio => DIY => Wątek zaczęty przez: EMiL w 17-10-2010, 14:47

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-10-2010, 14:47
Wpadłem ostatnio na pomysł wytłumienia grubym filcem okolic tweetera, coś na kształt:
http://lipinskisound.com/products/main-speaker-l-707/

w praktyce wyglądałoby to mniej więcej tak:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?p=19159570
http://www.diffractionbegone.com/newblankcontact.html

Czy koledzy mają doświadczenia z takimi eksperymentami? Jakich różnic brzmieniowych mogę się spodziewać?


Pozdrawiam
Emil
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-10-2010, 15:15
od strony technicznej wpływ jest taki:
http://www.speakerdesign.net/felt/felt_ring_vs_blocks.html
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-10-2010, 15:38
Mam doświadczenie w eksperymentowaniu tą techniką w słuchawkach, nie w kolumnach. Dźwięk może zależeć od głębokości osadzenia i od rodzaju materiału tłumiącego na bokach. Schodkowy kształt może mieć znaczenie, ale nie jest to czynnik najważniejszy: materiał jest najważniejszy. Trochę do przebudowuje brzmienie i eliminuje krótkie skoki głośności poprzez dodanie wysokich częstotliwości z oryginalnego sygnału: zniekształca wysokie. Nie przeglądałem linku z opisem technicznym, więc już patrzę...

Różnice w wodospadzie na pierwszy rzut oka małe, charakterystyka wyrównuje się. Osobiście tego nienawidzę w słuchawkach i jakiekolwiek wykorzystanie gąbki do zmiany dźwięku nazywam to grado modem ;)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-10-2010, 15:42
Zwykle to, co dzieje się w gąbce, daje sztuczne roztrzaskanie dźwięku i efekt przestrzeni trudnej do zlokalizowania przez ucho ludzkie. Zmiany fazy i ilości dźwięków potrafią być tak duże, ze lokalizacja źródeł wariuje. Pobudzona gąbka drga, a faktura powierzchni symuluje takie odbicia od chropowatej ściany, że nawet bocian by źle poleciał, a nietoperz stanął na ziemi ;)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-10-2010, 15:59
Czytam właśnie amerykańskie fora i wypowiedzi dotyczące wpływu na brzmienie są pozytywne. Wg kolegów zza wielkiej wody poprawia się lokalizacja, zmniejsza się bałagan na scenie a brzmienie jest spokojniejsze. Dokładnie o to mi chodzi;)

Myślę, że wiele zależy od implementacji filcu. Pojedyncza, niezbyt gruba warstwa pewnie tylko wygładzi charakterystykę, natomiast kilka rozszerzających się warstw będzie działało podobnie do waveguidu.

W audio pomierzyli dynaudio sapphire, które mają w maskownicy "zainstalowany" filc:
http://audio.com.pl/testy/dynaudio-sapphire:1
jest to na pewno ciekawy sposób na zmniejszenie wpływu maskownicy na brzmienie, ale tubka z filcu podnosi poziom tweetera poniżej podziału.  
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Corvus5 w 17-10-2010, 16:03
Trzeba brać pod uwagę, że może to zmieniać charakterystykę kierunkową, co może być celem.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-10-2010, 21:08
Wywiad z Lipińskim w którym wspomina o rozwiązaniu którego dotyczy ten wątek.
http://musictoolz.pl/testy/andrzej_lipinski.pdf

Wywiad z Dunlavym http://www.stereophile.com/interviews/163/index.html może w nim jest coś na temat.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 17-10-2010, 21:36
http://www.stereomojo.com/Diffraction%20Be%20Gone%20Review/DIFFRACTIONBEGONEREVIEW.htm

http://forums.soundandvisionmag.com/showthread.php?394202-PART-2-Edge-Diffraction
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-10-2010, 22:19
Zwłaszcza ostatni link jest interesujący. Zawiera przepis na wymiary otworu i kształt:)
Dzięki!

Musze się jeszcze tylko gdzieś zaopatrzyć w porządku, najlepiej wełniany filc.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: almagra w 18-10-2010, 11:32
Przykre,że Pan Lipiński na temat tajemnicy sukcesu brzmieniowego nagrań nie wspomniał naprawdę znacznego wsparcia doradczego i lampowego ze strony Mistrza Floriana.Naprawdę przykre...Zwłaszcza,że mogę o takowym  zaświadczyć z tzw. pierwszej ręki.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: shark700 w 18-10-2010, 12:11
Kiedyś robiłem takie eksperymenty, najlepszy  kształt to gwiazdka, filc raczej grubszy niż cieńszy choć proponuję eksperymenty, najlepiej na całym froncie kolumny.
Wszystko wychodzi w pomiarach.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: konrad w 18-10-2010, 13:07
Fajna sprawa bo to praktycznie nic nie kosztuje a na przyszłość taka wiedza może się przydać.

Zna ktoś odpowiedzi na takie pytania? :)
Co teoretycznie będzie lepsze filc czy gąbka? Czym to równo ciąć? Bo gąbkę chyba można ciąć laserem a filc?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 18-10-2010, 13:16
Planuję warstwę 1,5cm. Tak, aby zlikwidować wpływ założonej maskownicy. Przy okazji liczę na poprawę/zmianę brzmienia wysokich:)

Shark,
jak wg Ciebie zmieniło się brzmienie?

Konrad,
najlepszy jest filc wełniany. Taki biały, jest na allegro. Przepis jak najłatwiej wykonać otwór:
http://forums.soundandvisionmag.com/showthread.php?394202-PART-2-Edge-Diffraction/page2

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-10-2010, 13:21
>> eMiL

Mógłbyś podać linka do tego filcu a allegro?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 18-10-2010, 13:29
najprawdopodobniej ten jest z wełny:
http://allegro.pl/filc-bialy-uszczelka-polerka-izolacja-itp-i1254336943.html
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-10-2010, 18:56
Ja mam zamiar zbadać czy fraktalny kształt (np. płatek Kocha, dywan Sierpińskiego) jest lepszy od zwykłej gwiazdy.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 18-10-2010, 19:44
Robiłem różne próby z użyciem materiałow "antydyfrakcyjnych" na froncie kolumny. Ogólnie bardzo dobre wyniki wyrównanie charakterystyki likwiduje górki i dołki aż do 6dB efekt działa w dół aż do 150Hz tak że polecam zastosować materiał na całym froncie a nie tylko wokół głośnika wysoko tonowego. Oczywiście esteci ucierpią ale mam to gdzieś liczy się efekt finalny:)  

                   
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 18-10-2010, 19:52
Rafaell, ciekawe jak ten filc wytłumi 150Hz, gdzie fala ma "jedynie" 2,3m długości. Z resztą te częstotliwości znajdują się już w rejonie spadku udziału wzmocnienia fal, poprzez odbicie od przedniej ścianki (są promieniowane dookólnie).

Problem z taką zabawą to ewentualne nieliniowości samego materiału tłumiącego, nie będzie identycznie działał dla wszystkich częstotliwości. Poza tym cięzko jest przewidzieć co stanie się pod kątem, dla każdej modyfikacji byłby potrzebny kompletny zestaw pomiarów on i off axis, żeby wiedzieć, w którą stronę się zmierza.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 18-10-2010, 20:01
>> Krs47, 2010-10-18 19:52:01

Zrób dobrą kompozycję materiałów i pomierz u mnie efekt do 150Hz na plus. Jak by tak źle było to Sony  w swoich bardzo dobrych kolumnach  SS-G5 tych nacięć antydyfrakcyjnych nie stosowali na całym froncie kolumny !  
Nacięcia to też dobry pomysł na dyfrakcje tylko trudniejszy technicznie bo musi być wąskie i głębokie.                          
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-10-2010, 20:05
Magnat Quantum
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Krs47 w 18-10-2010, 20:06
Właśnie do tego zmierzałem, nie powiedziałem, że to jednoznacznie złe rozwiązanie tylko potrzeba to dobrze zmierzyć. Najlepiej cały zestaw charakterystyk w zakresie minimum 0-45 stopni dla każdego sprawdzanego rozwiązania.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: konrad w 18-10-2010, 20:25
nasze powórko- sonus oliva
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: shark700 w 18-10-2010, 20:30
Z tymi 150 Hz to lekka przesada, najlepsze są materiały naturalne ze względu na to że mają raczej wyrównaną charakterystykę tłumienia czyli filc w przeciwieństwie do gąbki, która trochę pochłonie i trochę odbije, ale wszystko zależy od celów jakie chcemy uzyskać.
Co do zmian z filcem lub bez to po uwzględnieniu wpływu filcu w zwrotnicy  bardziej poukładana scena i "prawdziwsza" góra, większe zalety moga się uwidocznić w monitorach bliskiego pola gdzie odbicia o przedniej scianki są bardziej słyszalne.
Nie oczekujcie cudów jzamiast filcu wybieram lepszy głośnik, inny wzmacniacz itp.

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Rafaell w 18-10-2010, 20:44
>> shark700, 2010-10-18 20:30:46  
>Z tymi 150 Hz to lekka przesada

Pewnie, jak ktoś zna tylko takie materiały jak siermiężny filc i rozpadająca się z czasem gąbka.                          
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-10-2010, 23:36
Uzasadnienie Dunlavy\'ego dlaczego stosował filc w swoich konstrukcjach.

"Time alignment means that the vertical plane of the voice coil of the tweeter is in mechanical alignment with the midrange and woofer voice coils. This usually means setting the tweeter back in the cabinet an inch or so because woofers are deeper than tweeters. It also means lining the edge of the grille and baffle area with felt to absorb unwanted reflections off them, as reflections are time errors as well. Without time alignment, the leading edges of transients are blurred as the highs will get to your ear before the bass and midrange will."
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-10-2010, 23:43
.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: pasio w 20-10-2010, 23:39
A to kurde wszystko po to, aby ciszej było, bo kumam, że, jak tego filcu nie ma, to tony średnie i wysokie  ładnie odbijają się od gładkiej powierzchni kolumny i wzmacniają dźwięk, analogicznie do bass-refleksu.
No, to po kiego ...... je tłumić???
Lepiej ten filc spożytkować na wkładki do butów, miękciej będzie się chodzić.
pzdr
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: almagra w 21-10-2010, 16:52
Bo drogi kolega chyba zapomniał,że mamy doczynienia ze zjawiskiem falowym w którym odbita fala może się odjąć od tej właściwej w zależności od miejsca i częstotliwości.Jest to tzw.zjawisko filtru grzebieniowego.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 21-10-2010, 20:00
Filc już mam, czysta wełna, 2cm gruby. Niezbyt przyjemny w obróbce:(

Pomysł jest taki, aby zamontować filc w maskownicy wzorem Dynaudio Sapphire. Wymiary "okienka"w maskownicy dla wysokotonówki to 10,5 x 14,5cm. Średnica frontu tweetera - 11cm.

Jakie wymiary diamentu proponujecie? Gwiazdy raczej mi się nie uda wyciąć...
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 25-10-2010, 22:23
Odsłuchy trwają, na pewno gra inaczej. Różnica jest słyszalna od razu - scena jest bardziej skupiona i spokojniejsza. Wysokich nie jest więcej. Więcej o brzmieniu napiszę po przesłuchaniu kilku płyt więcej.

Ostatecznie został filc 2cm, nie przycinałem do 1,5cm. Skutek jest taki, że filc trochę wybrzusza okolice tweetera z założoną maskownicą. Nawet esteta jest to w stanie zaakceptować;)

Diament u mnie ma wymiary 4,5 x 10,5cm.  

 

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: konrad w 26-10-2010, 00:11
zastanawiam się czy coś da ok 2mm filc tylko na powierzchni frontu tweetera tak jak u sonus olivy na zdjęciu wyżej, akurat mam za głębokie frezy.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 26-10-2010, 21:29
Jedna rzecz bardzo mnie zdziwiła. Na postawie pomiarów w audio i swoich skromnych przemyśleń wydawało mi się, że tak gruby filc spowoduje ukierunkowanie (tak jest) i wzmocnienie wysokich tonów.  A wysokich jest dużo mniej, usłyszy to każdy.
Efekt jest taki jakby się dosyć mocno skręciło treble we wzmacniaczu! Chociaż takich pokręteł nie mam;)
Dźwięk jest dużo ciemniejszy a co za tym idzie lepiej słyszalny jest bas. Tym prostym rozwiązaniem można modelować brzmienie pod daną elektronikę lub nawet pod daną płytę - zdjąć maskownicę to żaden problem.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 26-10-2010, 21:40
Konrad,
czy Ci to coś da łatwo się przekonać;)
Zwłaszcza, że obróbka filcu o takiej grubości to bajka.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 26-10-2010, 21:43
To efekt zmniejszenia mocy akustycznej. Część energii akustycznej jest tłumiona filcem. Może spróbuj zdjąć charakterystyki pod różnymi kątami z maskownicą i bez?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 26-10-2010, 21:46
Jak bym miał czym to bym spełnił Twoją prośbę:)

Z pewnością też jest mniej odbić od ścian bocznych stąd efekt polepszenia sceny.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 28-10-2010, 14:21
Miałem pierścienie antydyfrakcyjne Sosnusolivy wokół tweeterów w Paradigm Studio 80 -lepsza scena, lepsze wysokie, minimalnie, ale to w sumie taniutki upgrade, a coś tam daje. W Paradigm Signature S8 nie próbowałem, bo jakoś nie za bardzo mam co poprawiać....
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: konrad w 28-10-2010, 14:55
to był filc? jaka grubość? był tylko na froncie tweetera?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 28-10-2010, 19:43
Tak to wyglądało:
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 03-11-2010, 22:07
Dawno tyle nie słuchałem co teraz:)
Brzmienie ofilcowanej kolumny wciąga...
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 03-11-2010, 22:20
Jakie kolumny ofilcowałeś?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: mordensiur w 03-11-2010, 22:27
Sorki za offtopic, ale a\'propos wciągania:
http://kabaret.tworzymyhistorie.pl/1700_limo_sss.php

----------------------------------------------
Prawdę każdy ma swoją
Ulepszać - nie zmieniać
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 03-11-2010, 22:28
dynki x16:
http://www.highfidelity.pl/artykuly/0903/dynaudio.html
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 07-11-2010, 11:39
http://spicaspeakers.com/
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Tomq w 11-11-2010, 15:50
Testowałem dzisaj ponad 1 cm filc w okolicach glosnika wysokonowego i roznice sa minimalne  jeśli chodzi o barwe dziweku, a co do sceny - nie zauwazylem. Glosnik ofilcowany - Visaton sc10n.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 11-11-2010, 16:33
Dzisiaj z nudów założyłem pierścienie filcowe wokół wysokotonowców Signature S8 - minimalne różnice, na Studio jakoś chyba bardziej działały, choć też minimalnie :)))
http://www.youtube.com/user/WhathifiTv#p/u/73/1rCma1yvpF4  - a w ogóle to trzeba czyścić głośniki raz na pół roku :))
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 14-11-2010, 21:25
Dziś zmieniłem kable na 17 krotnie droższe za metr i ofilcowanie daje zdecydowanie lepsze efekty. Bez porównania lepsze:)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: smakismaki w 17-11-2010, 00:03
>> eMiL
za Twoją sugestią obłożyłem na próbę materiałem nadbudówki zawierające głośnik średniotonowy i wysokotonowy. Słucham kilka godzin i muszę powiedzieć że to dla mnie przełom w jakości dźwięku jest naturalniejszy i aż chce się słuchać . Ostatnio tak duży upgrade zrobiłem jak wykonałem głośnik z ceramiczny z linią transmisyjną . Poszukam lepszego materiału wytłumiającego lepszego i łądniejszego od filcu do obłożenia nadbudówek bo pewnie będzie jeszcze lepiej i dam znać. Pozdrawiam i dzięki za pomysł :)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2010, 22:15
Pierwszy, który uwierzył i spróbował:)
Materiał z pewnością jest ważny, u mnie to naturalna wełna o grubości 2cm. Wymiary diamentu też z pewnością mają znaczenie.  
Ofilcowanie w moim przypadku ma wpływ na voicing kolumny, teraz by się przydał szybszy bas. Pracuję nad tym:)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-11-2010, 22:20
eMil, nie pisałem  ale od jakiegoś czasu (po Twoich wpisach) testuję sobie różne "naklejki" i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
W zasadzie całe pasmo jest lepsze, przynajmniej w testowanej przeze mnei parze kolumn - więcej energii w dźwieku.
Material - filc.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-11-2010, 22:22
zysio, takie pierścionki sa uwazam zdecydowanie za małe. Robiłem proby z wymiarami i tak ok 10cm, ścięte wewnątrz w "gwiazde" spisyją się optymalnie (u mnie).
Tej wielkości jakiej wkleiłeś coś tam dają ale tak jak piszesz szału nie ma.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2010, 22:36
Lan,
jesteś w takim razie drugim wierzącym;)

Dla mnie różnica jest ogromna. Kable kupiłem by trochę utwardzić bas a tu zonk...
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2010, 22:39
Dodam też, że po ofilcowaniu dzwięk swoim charakterem przypomina mi waveguide\'y. Jest bardziej skupiony, jest mniej odbić (od gołych w moim przypadku) ścian. Mniej efekciarski, ale przyjemniejszy w dłuższym obcowaniu.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-11-2010, 22:41
eMil, nie biorę takich rzeczy na wiarę :-)))
Działa to stosuję, nie działa to daję sobie spokój, różnica jest dyskusyjna - stosuję żeby osiągnąc jakis tam zamierzony efekt.
Tutaj różnica jest ewidentnie in plus.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 17-11-2010, 22:43
eMil , ja bym powiedział ze dźwięk z filcem jest bardziej efektowny....mały plus dla dynamiki, mały dla barw, mały dla zwartości....niby takie małe te plusy a jak filc zdejmuje to dźwięk "siada" :-)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 17-11-2010, 22:44
Z tą wiarą to rzecz jasna żart.
Zapewne większości osób interesujących się audio trudno traktować np ofilcowanie poważnie a to działa:)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: palton w 18-11-2010, 00:03
Kupiłem kilka dni temu pierścienie na wysokie, z Sonus Olivy.  Jeszce nie testowałem, ale mam nadzieję na poprawę przełomu wysokich i średnich. Pierścienie są niewielkie, bo kosz Vify ma niewielkie wymiary - 40mm wewnątrz, 65mm zewnątrz. Ponieważ mam obudowy w kształcie kuli, nie mam za bardzo jak oklejać ich większą ilością materiał. Zresztą w teorii, odbicia od takiej powierzchni  są mniej dokuczliwe niż od ścianek płaskich. Mam nadzieję że tak jest, inaczej projekt by miał niewielki sens.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 18-11-2010, 08:12
Powiem Wam, ze pomysł jest stary jak świat - pierwsze wzmianki o pierścieniach, ale chyba styropianowych pojawiły się w Audio-Video w latach 80-tych....bardzo chwalono ten patent. Z tym przecieraniem głośników wg. What Hifi to też głupie nie jest - delikatnie przecierajcie sobie głośniki raz na jakiś czas ściereczką z mikrofibry - pozbywacie się ładunków elektrostatycznych na nich, kurz się nie chwyta i dłuuuugo pozostają czyściuteńkie, a dodatkowo powinno subiektywnie lepiej zagrać ;)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 18-11-2010, 08:14
>> lancaster, 2010-11-17 22:43:49
eMil , ja bym powiedział ze dźwięk z filcem jest bardziej efektowny....mały plus dla dynamiki, mały dla barw, mały dla zwartości....niby takie małe te plusy a jak filc zdejmuje to dźwięk "siada" :-)

Faktycznie coś w tym jest, bo nawet z moimi małymi pierścionkami da się to wysłyszeć :)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 18-11-2010, 08:50
http://audio-ideas.com/wordpress/reviews/aig-tweaks.html
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: lancaster w 18-11-2010, 08:53
Tylo wieksze te krażki sa potrzebne i najlepiej o zmiennej geometrii czesci wewnętrznej.
Postaram sie zorganizowac takie.
Ile kosztuję krążki w  Sonus Oliva ?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 18-11-2010, 08:56
Grosze, 10 zł za parkę.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 18-11-2010, 09:00
>> lancaster, 2010-11-18 08:53:06
Tylo wieksze te krażki sa potrzebne i najlepiej o zmiennej geometrii czesci wewnętrznej.
Postaram sie zorganizowac takie.


Te z mojego linka są wyraźnie owalne.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-11-2010, 09:51
Czy ten patent nie został przypadkiem po raz pierwszy zastosowany w LS3/5a?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 18-11-2010, 20:04
Gdyby nie trudności z obróbką mojego filcu to był poćwiczył z inną geometrią np. z większym diamentem.
Mój obecny ma niewiele większą mniejszą przekątną od wylotu tweetera.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 18-11-2010, 20:15
eMiL czy mógłbyś napisać jak się wyznacza wymiary diamentu dla danej wielkości kopułki?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 18-11-2010, 20:47
Przepis jest na pierwszej stronie, jest to link to amerykańskiego forum.
Przekątne diamentu u mnie to 10,5 x 4,5cm, ale szczerze powiedziawszy nie pamiętam jak wyliczyłem te wymiary...
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: palton w 18-11-2010, 22:23
Z Przesyłką płaciłem 22zł. http://www.sonusoliva.pl/  w akcesoriach jest zdjęcie.
Dzisiaj przykleiłem pierścienie do frontów Vif i jest słyszalny wpływ. W moim przypadku idzie to w dobrą stronę.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: palton w 18-11-2010, 22:26
Opis ze strony Sonus olivy :
Filcowe pierścienie antydyfrakcyjne, czarne grub. 2,5 mm .
Instaluje się je wokół głośnika wysokotonowego i na jego powierzchni. Ocieplenie dźwięku, dokładniejsza stereofonia, szersza scena, lepsza muzykalność, relaksująca atmosfera - to pozytywy ich użycia, zwłaszcza gdy słyszymy rozjaśnienie górnych rejestrów dźwięku – szczególnie przy głośnikach innych niż tekstylne.  10,- kmpl 2 szt
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: smakismaki w 19-11-2010, 00:08
zamówiłem wełnę owczą bo jak szaleć to ma maksa :) Nałożę na nadbudówke do testów, posłucham a jak będzie warto to potem pomyślę nad jakimś pokrowcem z łatwo przepuszczalnego materiału żeby to jakoś wygadało. Wiem że czasami przesadzam jak np z głośnikiem ceramicznym który ma 7 magnesów i linię transmisyjną wytłumioną owczą wełną. Póżniej trzeba będzie jeszcze podpiąć mikrofon i wyrównać  charakterystykę .
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 19-11-2010, 10:00
właśnie kupiłem filc o grubosci okolo 4-5 mm - nawet dobralem brązowy do koloru kolumn ;-) w weekend pobawie sie w robienie diamencików i zamelduje co i jak zaszło w moich hipkach ;-)

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 22-11-2010, 15:14
Witam,

jak wazna jest grubosc filcu? moj filc jest dosc "luźny" i do tego ma grubości 4 mm. Czy ktos z was ma jakąś opinię jaki jest wplyw grubosci filcu na caly efekt?

Na razie efekt moich prob jest pozytywny - dzwiek stracil na ostorsci (hipki potrafia byc ostre, szczegolnie przy odtwarzaniu damskich wokali), ale najwieksza poprawa nastapila w lokalizacji źródeł pozornych - instrumenty nabraly własciwego rozmiaru, sa takze znacznie wyraźniej rozplanowane w przsyrzeni. Poprawiła sie także barwa instrumentów. Nie sa to zmiany o skale wielkosci, ale jest ich duzo i suma tych zmian daje bardzo pozytywny obraz.

Męczy mnie tylko tak grubosc filcu - na ktorejs z zagranicznych stron czytalem, ze powinien miec grubosc 1/4 cala czyli okolo 6mm... moj ma 4mm... czy to nie za mało?

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 22-11-2010, 18:45
>> Chris01

Na końcu tego dokumentu masz wykres zależności pochłaniania od częstotliwości dla różnych grubości filcu.
http://zakus.ita.pwr.wroc.pl/dydaktyka/laborki/EA02-03_4.pdf
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 22-11-2010, 21:38
>> Chris01, 2010-11-22 15:14:47
Męczy mnie tylko tak grubosc filcu - na ktorejs z zagranicznych stron czytalem, ze powinien miec grubosc 1/4 cala czyli okolo 6mm... moj ma 4mm... czy to nie za mało?


Daj dwie warstwy i po problemie:)

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 22-11-2010, 21:47
>> cadam, 2010-11-22 18:45:24

dzieki za wykres - tyle, ze tam sa tylko wielkokrotnosci 1 cala ;-)

>>emil

jak myslisz skleic te 2 warstwy? jesli tak to czym?
a moze lepiej to zszyć te 2 warstwy? pobawie sie 2 warstwami ;-)

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 22-11-2010, 21:52
Kilka kropel jakikolwiek kleju i będzie ok.
Warstwy dają możliwość zrobienia wylotu, który się rozszerza.
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 22-11-2010, 21:58
eMiL>

a jak myslisz "zwartość" filcu ma jakies znaczenie? moj jest dosc "luźny", miekki  - nie wiem czy dobrze
sie wyrazam i czy rozumiesz o co mi chodzi...

Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 22-11-2010, 22:06
link do filcu ktory kupilem:

http://allegro.pl/kf-nowosc-filc-welniany-40x60cm-rudy-wrh28-i1317690427.html


Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: EMiL w 22-11-2010, 22:14
Myślę, że to ma jak najbardziej znaczenie. W Twoim trochę ciężko będzie coś wyciąć.  
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 22-11-2010, 22:23
Zrobilem sobie szablon w wordzie - prostokąt z wycietym diamentem. Odresowałem to na filcu i wyciałem porządnymi nożyczkami. Wyszedl piekny prostakąt plus w środku diament - jest cudny i bardzo równy... nie wiem dlaczego mialoby byc trudno...

Przykleilem do frontu kolumny dwustronna tasma samoprzylepną i gra muzyka. Jak znajde sekunde to dokleje 2 warstwe z nieco wiekszym diamentem, tak zeby "wylot" sie rozszerzał jak pisałeś.


Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Chris01 w 29-11-2010, 15:01
Witam,

W weekend skonczylem swoją zabawe z filcem i moimi Hyperionami. Dokleilem druga warstwe filcu. W tej drugiej warstwie, diament wycialem tak, ze w warstwie wierzchniej jest on o "jeden rozmiar" wiekszy od tego pod spodem. Osiagnalem efekt  podobny do tego w monitorach Lipinskiego - takie schodkowane zejscie do tweetera.

Musze przyznac, ze poprawa o ktorej pisalem wczesniej jest juz wieksza - jest to zmiana ewidentnie pozytywna.

Szczegolnie zadowolony jestem z poprawy tzw. sceny - plany sa znacznie dokladniej rozłożone w przestrzeni - sa ulozone nie tylko w ukladzie góra-dól ale także - znacznie wyraźniej niź wcześniej - wgłąb. Zatem zyskała przestrzeń nagrań, która stała się bardziej "holograficzna", że tak sie wyrażę. Ma to także swoje odzwierciedlenie w odczuciu fizycznej wielkosci instrumentów: usta wokalistów nie zajmuja teraz połowy wielkości sceny (oczywiscie przerysowuje celowo), a gitara czy skrzypce graja w jednym miejscu a nie od "prawa do lewa".

To co mnie szczegolnie cieszy to fakt, że moje Hyperiony w znacznym stopniu stracily, meczącą mnie już coraz bardziej, ostrość damskich wokali. Wokale sa teraz znacznie bardziej aksamitne, Anna Maria nie syczy już jak żmija tylko calkiem przyjemnie śpiewa. Poprawie uległa także barwa intstrumentów: gitary, skrzypiec, fortepianu i innych.

Całości słucha się teraz znacznie przyjemniej niz przedtem. A to wszystko za przyslowiowe parę złotych i kilkanascie minut pracy. Jednoznacznie polecam.



Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 03-12-2010, 23:23
Program Hornresp ma ciekawą funkcję Wavefront Simulator. Niestety w tym symulatorze na falę można wpływać tylko twardą ścianą. Czy istnieje podobny program do symulacji oddziaływań fal akustycznych z materiałami tłumiącymi?
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: cadam w 04-12-2010, 18:40
http://www.falstad.com/ripple/
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 15-12-2010, 12:16
Wczoraj dojechały do mnie pierścienie antydyfrakcyjne Sonusoliva nazwijmy to Special Edition - grubość 3,5 mm, kolor jasny niestety, ale można w tuszu wykąpać jakby co :)),  wycięte od środka w gwiazdkę, dziś zakładam i zobaczymy :)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 15-12-2010, 12:21
Dodam, że Pan Andrzej znalazł bardzo fajny filc - naturalny, czystowełniany i całkiem grubaśny  - wkleję wieczorem fotkę :)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: zyzio w 15-12-2010, 18:06
No panowie, te są znacznie lepsze, kabelki przy tym to droga kaszana :)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: rafaell.s.cable w 15-12-2010, 18:27
no widać akcenty świąteczne ;)
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Imacman w 02-03-2011, 15:28
Czyżby koniec ciekawej dyskusji? :(
Tytuł: minimalizowanie dyfrakcji - wpływ na brzmienie
Wiadomość wysłana przez: Gustaw w 02-03-2011, 15:30
http://audiofest.net/2011/video_player.php?video_id=18&Sid=7efe10cbd19c0ba6f35b7a92c1ca2175