Audiohobby.pl

OPEN BAFFLE

Cervantes

  • 398 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
05-03-2008, 21:21
no to jedziemy z tematem : )
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

Cervantes

  • 398 / 5890
  • Zaawansowany użytkownik
05-03-2008, 22:24
czy ktoś z was ma doświadczenie z Line array. Można by pacnąć po 4 fsr125 na stronę aktywny bas do tego.


http://www.spectrumaudio.de/breit/css/cssFR125S.html

http://www.spectrumaudio.de/breit/tangband/tangbandW3871SA.html
.............................
When the Last Tree Is Cut Down, the Last Fish Eaten, and the Last Stream Poisoned, You Will Realize That You Cannot Eat Money

lancaster

  • Gość
06-03-2008, 13:51
Cervantes, sorki zublowalem Ci wątek....jak bede miał umiejetnosci to przepakuję zawartosc mojego w Twój.

moris

  • 83 / 5890
  • Użytkownik
07-03-2008, 15:57
Jako laik w materii głośnikowej mam pytanie: jako że bas i reszta  z OB bardzo mi się podoba......i jedyna droga chyba dla mnie to OB:) tylko że raczej z aktywną zwrotnicą i w związku z tym mam pytanie: proszę o wskazanie głośnika/ów nadającego się na bas- efektywność nie ma dla mnie znaczenia bo podział będzie aktywny i dół docelowo pędzony klonem Krella KSA50 (chyba że miedzy czasie odkryje wzmak z lepszym basem;)), reszta pasma lampiakiem... a i mam pytanie może głupie- czy głośnik na odgrode musi mieć wysoki Qts?

lancaster

  • Gość
07-03-2008, 16:01
mois, jak dla mnie wybor jest prosty:)
Monacor 15 cali :) 450zł to kosztuje, 100dB fs całkiem przyzwoity, bas bardzo naturalnie wybrzmiewajacy nie zostawia "poduszki"....jest faktura i jest wykop....mowie o dźwięku w odgrodzie....poczkaj jeszcze do porównania a Altec :)

  • Gość
07-03-2008, 16:08
albo duzo tanszy alphard

misiomor

  • 2094 / 5889
  • Ekspert
07-03-2008, 16:22
Same parametry TS niewiele mówią o przydatności głośnika do OB. Liczą się jeszcze takie rzeczy jak np. cichość pracy napędu przy dużych wychyleniach.

W kwestii Qts - jeżeli sprzęt ma działać z pasywnym podziałem to wysokie Qts (rzędu 0.8 lub wyżej) jest totalną porażką, bardzo trudno jest wtedy pozbyć się dudnień na basie (przetrenowane w praktyce).

Natomiast jeżeli filtr ma być aktywny, to niskie Qts nie jest problemem bo zwykle wiąże się z wyższą efektywnością, za którą nie trzeba płacić wielką budą a korekcja charakterystyki nie jest problemem.

Głośniki IMHO dobre do OB:

- Dayton RSS390HF-4 - dobra liniowość przy dużych wychyleniach, cichy napęd, bardzo niskie Fs i umiarkowane Qts, niestety efektywność mocowa nienajwyższa, może wymagać spawarki do napędzenia, zwłaszcza dwa takie równolegle, można rozważyć napęd wzmacniaczami w klasie D takimi jak Audiomatus.

- Peerless SLS400 (830867) - nie wiem jak z cichością napędu ale parametrycznie jest dobry, wysoka efektywność i przyjazna impedancja 8ohm. Szkoda że nie ma go w ofercie ani AkustyK'a ani Madisound, może audiocomponents zgodziliby się go sprowadzić.

nigi

  • 151 / 5890
  • Aktywny użytkownik
09-03-2008, 18:50
 Jestem zielony w temacie, ale chcialbym zrobic sobie OB. Czesc stolarska moze zrobic mi kolega (jest stolarzem i interesuje sie troche audio, wiec bedzie miec zrozumienie dla tematu), natomiast problem jest z przekonamiem zony ,zwrotnica i doborem glosnikow. Kwestie techniczne zostawiam na pozniej, bo nie wiem jeszcze jaki metraz bedzie miec nowy salon i kiedy przeprowadzka. Na razie chce oswoic zone z idea postawienia w salonie takiego czegos :-)
W zwiazku z tym prosba o linki do zdjec OB z mozliwie wysokim WAF. I moze jakies idee odnosnie zony i OB.
Drugi problem to moj 1.5 roczny synek, ktory kocha muzyke i sprzet audio tatusia, ale jak widzi glosnik to niepowstrzymywalnie swedza go paluszki, mozna zrobic OB z jakas maskownica, czy to chory pomysl i lepiej poczekac , az troche dorosnie i zacznie rozumiec, ze nie wolno?
.....................................................................................
Pozdrawiam - nigi.
___________________
 Pozdrawiam,  Nigi.

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
10-03-2008, 13:33
To muszisz mieć ładną odgrodę - np. ze sklejki wzmocnionej dodatkowo przy montarzu koockami albo ładnie oklejonej i polkierowanej czy zabejcowanej, do tego może jakaś maskownica jeśli widok 40cm woofera będzie nie do zaakceptowania. Tak więc wiele zależy od stolarki, można podejrzeć coś na str. inż. S. Linkwitza :)
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

lancaster

  • Gość
10-03-2008, 13:41
nigi, zielone Sabcie greencone kosza paczki za na pewno naście tysiecy(obok droższych na razie ich nie stawialiśmy)....i to tak onkretnie koszą :)
do Saby w wersji "w miarę ekonomicznej" proponuję 15 calowego Monacora....ociagniesz coś takiego nawet wzmakiem 3W....ale odgroda sie nie gniewa i na wieksze moce....bardzo ładnie zagrała z pp na KT88 ok 50W

lancaster

  • Gość
10-03-2008, 13:42
niemal wszystko co potrzebujesz:
www.lampizator.eu

fistulator

  • 348 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
11-03-2008, 10:53
chętnie posłuchałbym jakiś waszych konstrukcji OB. Lancaster Ty coś już też skleciłeś?

lancaster

  • Gość
11-03-2008, 11:02
skromnie powiem ze czuje sie współtatą kilku :)
OB sa po prostu odlotowe....trzeba miec do tego pomieszczenie(raczej pow 20m) i odpowiednia elektronikę bo  pokazują wszystko/wiele ze skalą włacznie....to oczywiscie moje zdanie co wolę zaznaczyc zeby nie było niepotrzebnych dyskusji o autorytarnym podejsciu etc...;)
IMHO bardzo naturalny dźwiek...w tej chwili w tej lidze IMHO grają tylko świetne/udane horny

fistulator

  • 348 / 5885
  • Zaawansowany użytkownik
11-03-2008, 11:57
sam mam OB na fostexach + basowe od ok 300Hz w dół do 40 Hz dlatego ciekawią mnie konstrukcje na np. starych sabach itp.