Audiohobby.pl

Magnetofon

rafal996

  • 1090 / 5863
  • Ekspert
19-04-2008, 00:04
>> clo2

Ja właściwie jestem w podobnej sytuacji :) Mojego pierwszego decka z regulowanym biasem kupiłem z miesiąc temu. Ale on ma trzy głowice...

Powiem szczerze, że nie wiem co w przypadku dwóch głowic. Wiem tylko, że na dwugłowicowym szpulowym nawet ustawianie odpowiedniego wysterowania jest upierdliwe, więc tutaj to już tym bardziej :) Sądzę, że nie ma innego wyjścia, jak nagrać kawałek z pokrętłem w jakiejś pozycji, potem w innej, potem znowu w innej i po odsłuchaniu sprawdzić co Ci się najbardziej podoba.

Ale niech się wypowie ktoś, kto ma doświadczenie z deckami dwugłowicowymi, bo ja strzelam ;)

kakofonix:)

  • 119 / 5836
  • Aktywny użytkownik
19-04-2008, 00:52
jaka jest zywotnosc kasety MC?? tzn. po ilokrotnym odsluchu wyraznie slychac spadek jakosci nagrania?

Gardenus

  • 1605 / 5851
  • Ekspert
19-04-2008, 00:58
>> rafal996, 2008-04-19 00:04:45
>> clo2

Tak to zasada.
Jak mamy jeden typ taśmy np. TDK-SA ( type II ) to jeżeli już raz dobrze ustawiliśmy BIAS to więcej nie potrzeba ustawiać.
Tutaj jest też, w lewo pokrętło BIAS pogarsza nieznacznie dynamikę ale podwyższa wysokie tony.
Jeżeli mamy inny rodzaj taśmy to trzeba ponownie ustawić BIAS.
Dlatego 3-głowicowe są wygodniejsze w obsłudze zapisu .

ahaja

  • 513 / 5867
  • Ekspert
19-04-2008, 01:03
>clo2
Nagrywaj stosując Auto Tape Tuning - sprzęt ją skalibruje. Ty ustawisz poziom nagrywania i będzie OK. Po przećwiczeniu możesz też po auto kalibracji zmienić prąd podkładu (Bias) - zmniejszając zwiększasz poziom wysokich tonów , zwiększając dowrotnie. Możesz sobie to ustawić zerując licznik i używając Memory - wtedy wróci i zatrzyma się na zaznaczonym miejscu. A najlepiej to ściągnij Manual. Albo podaj emila to ci wyślę i po kłopocie.
K

Gardenus

  • 1605 / 5851
  • Ekspert
19-04-2008, 01:03
>> kakofonix:), 2008-04-19 00:52:34

Na pewno spokojnie kilkadziesiąt razy nie spowoduje pogorszenia jeżeli taśma jest równo prowadzona w magnetofonie, nie ma zagniotów, przycięć krawędzi taśmy i innych ew. uszkodzeń mechanicznych .

kakofonix:)

  • 119 / 5836
  • Aktywny użytkownik
19-04-2008, 01:10
mam jeszcze jedno pytanko..dlaczego jest tak zajebiscie niski poziom wyjsciowy sygnalu z decka na wzmacniacz??
z cedeka na 9 \'\'przestawia sciany\'\', z decka aby osiagnac podobny stan minimum 11..o co chodzi?

kakofonix:)

  • 119 / 5836
  • Aktywny użytkownik
19-04-2008, 01:14
kurcze , strasznie mnie to wkurza..ale ten cholerny deck strasznie wciaga, ..juz wiem ze szybko mi nie przejdzie:)

rafal996

  • 1090 / 5863
  • Ekspert
19-04-2008, 01:36
>> kakofonix

A Ty czasem nie kupiłeś Pioneera? Jeśli tak, to ten typ tak ma :) Też się męczę z niskim poziomem na wyjściu, ale w sumie mi to za bardzo nie przeszkadza.

A że wciąga to fakt :) Do mnie leci własnie drugi deck, a już planuję wymianę tego pierwszego :)

Gardenus

  • 1605 / 5851
  • Ekspert
19-04-2008, 02:49
Gdyby nie wciągało to nie było by tego wątku na forum.
To magia taśmy.

Reaper

  • 521 / 5864
  • Ekspert
19-04-2008, 07:30
To normalne, ze w większości decków poziom na wyjsciu jest niższy niż na CD. W niczym to nie przeszkadza, poprostu trzeba zrobić głośniej ;)

clo2

  • 1702 / 5867
  • Ekspert
19-04-2008, 12:13
Zauważyłem dziś jeszcze jedną rzecz. Mam we wzmacniaczu przycisk "tape monitor". W lakonicznej instrukcji doczytałem, że przydaje się w magnetofonach 3-głowicowych do odsłuchu "po taśmie". Mam 2-głowicowy więc zagadnienie mnie omija. Ale jest inna ciekawa rzecz - po wciśnięciu "tape monitor" dźwięk z magnetofonu jest odrobinę głośniejszy, klarowniejszy i ... lepszy. O co tu chodzi?
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!

magus

  • 20990 / 5867
  • Ekspert
19-04-2008, 12:34
clo2,

są tu lepsi specjaliści ode mnie, ale jak pamiętam, to tape monitor służy do odsłuchu jakości nagrania podczas... nagrywania

czyli mając trzecią głowicę tylko do odczytu słyszysz, co właśnie nagrała głowica nagrywająca

tak mi się kojarzy... a jak to się ma do tego, że po wciśnięciu gra lepiej...

nie chce mi się teraz myśleć. jak wypiję 2 kawę, to spróbuję pokombinować...

może teraz twoja kolej... ? :))
------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

yogi1

  • 159 / 5864
  • Aktywny użytkownik
19-04-2008, 12:39
clo2  jeden dzwięk jest z CD czyli monitor  a drugi to co odtwarzasz czyli tape  czym lepszy deck tym mniejsza rużnica między tape /monitor

magus

  • 20990 / 5867
  • Ekspert
19-04-2008, 12:49
wiem!!!

jeśli podczas nagrywania przełączysz normalnym przełącznikiem np. z CD na Tape to... przerwiesz nagrywanie, bo odetniesz źródło

Tape Monitor pozwala odsłuchiwać Magnetofon nie odcinając jednocześnie źródła i puszczając dalej sygnał na wejście magnetofonu

ale dlaczego jedno gra lepiej? może zwyczajnie przełączniki wymagają konserwacji albo wymiany..?

------------------
maciek_m
Odszedł 13.10.2016r.

clo2

  • 1702 / 5867
  • Ekspert
19-04-2008, 12:53
No nie łapię. Mam dość prosty wzmacniacz - Musical Fidelity E-11. Są tam na froncie raptem 4 elementy "manipulacyjne: 2 przyciski ("power" oraz wspomniany "tape monitor") oraz tylko dwie gałki - "volume" i selektor wejść.
Tape monitor to coś co się nazywa chyba pętlą magnetofonową? (nie śmiejcie się, nie miałem do tej pory okazji ani potrzeby z tego korzystać;)). Rozumiem, że w przypadku magnetofonu 3-głowicowego można np nagrywać sobie sygnał z tunera za pośrednictwem wzmacniacza a jednocześnie za pomocą przycisku "tape monitor" można kontrolować dźwięk już po nagraniu (odczytany przez 3-cią głowicę) bez przerywania samego procesu nagrywania.
Dobrze myślę? to wydaje mi się jasne nawet gdy nigdy z tego nie miałem okazji korzystać.
Powyższe jak wspomniałem mnie nie dotyczy ponieważ Yamaha KX-480 jest 2-głowicowa.

Tylko teraz gdy na wzmacniacz puszczony był dźwięk tunera i uruchomiony był jednocześnie magnetofon (oczywiście sygnał nie szedł na wzmaka bo selektor wejść był na tunerze) to z ciekawości wcisnąłem ten przycisk "tape monitor" i dźwięk z odtwarzającego magnetofonu poszedł na wzmacniacz bez potrzeby przestawiania selektora wejść (oczywiście tuner został tym samym odłączony). Pomyślałem, że fajnie bo połowica mniej będzie kręcić gałami w Musicalu zmieniając sobie żródło z tunera na magnetofon. Ale zauważyłem też, że sygnał z magnetofonu puszczony przez opcję "tape monitor" wydaje się jakościowo lepszy niż gdyby wybrać "tape" selektorem wejść.
Dlatego mnie to zdziwiło.
audiostereo ? dziękuję, nie wchodzę!