Audiohobby.pl

Stax SR-009 najlepsze słuchawki, tak czy nie?

saudio

  • 724 / 5244
  • Ekspert
17-06-2018, 12:22
Wzmak na wyjściu powinien mieć ponad 10V. 933 chodzi prawie na maxa w najciszej nagranych płytach.

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
17-06-2018, 15:59
Zacznę od LST przywiezionego przez Ductusa.

Estetyczna obudowa i bardzo duży ciężar w stosunku do jej objętości. W moim odczuciu urządzenie neutralne, które różnicuje zarówno słuchawki jak i źródła. Znam swój system i dlatego mogę napisać, że zmiany pomiędzy torem analogowym jak i cyfrowym to urządzenie przekazuje bardzo dobrze. Generalnie to świetne rozwiązanie, które, w sposób transparentny dla informacji dźwiękowej, pozwala wykorzystać wzmacniacz kolumnowy do napędzenia słuchawek elektrostatycznych. Doskonała podstaw do budowy systemu uniwersalnego, który jest tak samo dobry dla słuchawek jak i kolumn.


Zarówno 007 jak i 009 uważam za słuchawki bardzo dobre. Nie chce używać, tak często nadużywanego, określenia high-end ale to moim zdaniem jest słuchawkowy high-end i kropka. Porównanie z moimi Sennheiserami HD600 było dla mnie, delikatnie ujmując, ....ekhmm, ekhmm....bolesne :-)
Tutaj nie było kwestii, że STAX-y i HD600 grają inaczej tylko elektrostaty niczym ciężkie pancerniki klasy Yamato rozgromiły niemiecki krążownik klasy "Admiral Graf Spee", zanim ten wystrzelił pierwszą salwę w kierunki przeciwnika. W STAX-ach lepsze było wszystko, od ilości informacji, przestrzeni, średnicy ......itp, itd. Sennheiser HD600 został zwyczajnie posłany na dno nie mając nawet czasu na spuszczenie szalup dla rozbitków :)

Kiedy już HD600 poszły na dno to dwa, a chwilami 3, japońskie pancerniki zaczęły walić do siebie salwami ze wszystkich wieżyczek ;-).

Moje wrażenie dotyczą tego co usłyszałem w moim systemie i nie twierdzę, że to prawda objawiona, która musi odnosić się również do innych systemów.

STAX 007 są, moim zdaniem, słuchawkami lepszymi od STAX 009.
007 (złote, Ductusa) to konstrukcje oferujące bardziej dojrzały, naturalny i jednocześnie bardziej subtelny dźwięk, szczególnie na średnicy. Kiedy 009 wyraźnie odfiltrowuje ten zakres częstotliwości to 007 operuje taką naturalność i ilością informacji i mikroplanktonu, że zwyczajnie bardziej chce mi się tego słuchać.
009 też ma w tym zakresie sporo do powiedzenia ale zdecydowanie mniej niż 007. Wokale 009 są przekonywujące ale nie tak naturalne i soczyste jak w 007. 009 bardziej operują dynamiką i konturem dźwięku a 007 sceną, wypełnieniem i barwą. Po stronie 009 właśnie jako główną zaletę można przedstawić atak dźwięku i dynamikę ale w systemie neutralnym na dłuższą metę może to być męczące. 007 (czarne) Chreesa grały trochę inaczej jak złote 007 kol. Ductusa. Faktycznie to krok w stronę dźwięku 009 aczkolwiek drobny i dlatego tą wciąż 007 ze swoimi wszystkimi zaletami.
W zdecydowanej większości materiału muzycznego 007 były dla mnie lepsze niż 009. Wyjątkiem była klasyka - fortepian Zimmermana i orkiestra grająca Czajkowskiego. Tutaj z 009 było słychać lepsze, bardziej dosadne i bardziej dynamiczne, uderzenie w klawisze i lepszą separację instrumentów. Pogłos również, moim zdaniem, był lepiej artykułowany w 009 niż w 007.

Jednym z wniosków po porównaniu było to, że 009 mogą lepiej spisać się w systemie grającym dźwiękiem określanym jako typowo lampowy, kiedy to pewne niedostatki barwy załatwi lekko przesłodzona pozostała część systemu. W systemie grającym neutralnie lub "tranzystorowo" 007 będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. 007 wydały mi się również słuchawkami odrobinę wygodniejszymi ale być może to kwestia regulacji.

Gdybym miał wybierać STAX-y dla siebie to zdecydowanie złote STAX 007. Tuż za nimi czarne 007.
009? Bardzo dobre, świetne,  ale to nie jest, w moim mniemaniu, faktyczny progres w stosunku do 007. To raczej krok w inną stronę i niekoniecznie w tą w którą chciałbym aby podążał STAX.
« Ostatnia zmiana: 17-06-2018, 16:18 wysłana przez Gustaw »

lok

  • 432 / 5867
  • Zaawansowany użytkownik
17-06-2018, 17:23
Gustaw mam nadzieje ze CALe zagraly najlepiej.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Gustaw

  • 3846 / 3285
  • Administrator
17-06-2018, 17:26
Gustaw mam nadzieje ze CALe zagraly najlepiej.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Oczywiście zatopiły bez problemu "japońskie pancerniki".

CAL... długo, długo nic, potem Orfeusz i STAX-y :D

ductus

  • 1247 / 4809
  • Ekspert
17-06-2018, 20:06
Właśnie wróciłem z Poznania i widzę, że już dużo zostało tu opisane. Poniżej wrzucę swój gwóźdź do zupy (do sałatki?) ze spotkania z trzema wytrawnymi audio-muszkieterami...
Ale najpierw do "S" prezentowanch przez Wiktora. Gratulacje Wiktorze! To niesamowite, jesteś  posiadaczem nowego flagowca nr ...001. Czujesz się z pewnością jak sportowiec na najwyższym podium w świetle jupiterów pełnego stadionu.  Brawo, też dla p. Kienitza.
Parę spraw o czym piszesz, chciałbym tu poruszyć: 1.  "numer seryjny po lewej stronie" - a to heca... Zawsze kierowałem się tym label po prawej stronie biorąc staxy na głowę. Bo do tej pory było po prawej. Nic, trzeba będzie się przestawić, ...jeśli sobie sprawię S-ki. 2. "przesunięty w górę balans tonalny"- hmmm. Z mojego doświadczenia dziewicze elektrostaty właśnie tak mają - z początku. Grają ostrzej, jaśniej jak po 100-200 godz. wstępnego przegimnastykowania membrany. Zmienia się na korzyść też bas. Być może jest to tylko mój pogląd typu placebo. Ale... posłuchasz i opowiesz co będzie za miesiąc, dwa? 3.  "ograniczone przestrzenne granie" - obstawiałbym odpowiedzialność po stronie wzmacniacza T8k. Możesz łatwo sprawdzić jadąc "S-ką" po Twoim T2. 4. Tu poprę Cię Wiktorze: Moim zdaniem SRM-T8k wcale nie jest taki "nieudany". Owszem, może się wiele rzeczy w nim nie podobać zaczynając od potencjometru i jego gałki chodzącej lekko jak w chińskich miniwieżach a na design, też tym elektronicznym, kończąc. Jednak  mimo że z początku miałem wielkie opory, żeby go w ogóle włączyć, to teraz po 100-200 godz. przebiegu zmieniłem o nim zdanie. Nie radykalnie, ale... To nie jest zły wzmacniacz, jednak o wieeeele za drogi w stosunku do tego co przedstawia.  5. I wreszcie sprawa zmian w dźwięku "S" do standardowych 009: Odległość ucha od przetwornika przez stosowanie grubszych padów ma o wiele większe znaczenie wg mnie, niż zmiana perforacji elektrod, czy i ich pozłacanie. Sam pogrubiłem pady w 007 i w 009 o dobre 5 mm, dając wyciętą gąbkę pod spód. Nie wszystkim musi to odpowiadać, jednak słyszalna (dla mnie) zmiana jest. Wiktorze, proszę nie bierz sobie specjalnie do serca co tu wypisuję. To takie moje ględzenie...
Ważne, że mamy pierwsze wrażenia, z Twojej ręki, i nie są one przecież złe, raczej przeciwnie.
« Ostatnia zmiana: 17-06-2018, 20:11 wysłana przez ductus »

ductus

  • 1247 / 4809
  • Ekspert
17-06-2018, 20:21
Spotkanie było niezmiernie udane - z pewnością też towarzysko. Mieliśmy trzy różne staxy do dyspozycji i b. dobry wzmacniacz "nagrobek" Gustawa. Nie mówiąc o ciekawych kolumnach Lancastera o jednym koncentrycznym wielomembranowym głośniku, oraz znakomiych Focalach Gustawa. Moje wrażenia odnośnie różnic między staxami pokrywają się generalnie z opinią moich znakomitych kolegów. Uzupełnię - staxy Chrisa to czarne 007 mk2 z modami zmieniającymi bas. O wzmacniaczu Gustawa z LST napiszę jeszcze na wątku o adapterach ze wzmacniaczami.
EDIT: Moc podziękowań dla organizatora spotkania - Gustawa. Było super!
« Ostatnia zmiana: 17-06-2018, 20:43 wysłana przez ductus »

naitik

  • 104 / 5864
  • Aktywny użytkownik
18-06-2018, 09:36
Wiktor,

Pytanie skieruje do Ciebie ,nie bez powodu...Czy Wzmacniacz Staxa SRM-T1(Hybryda) jest wstanie zaspokoic potrzeby pradowe SR-007?.

Pozdrawiam
Zygmunt



Krzysztof_M

  • 1467 / 5256
  • Ekspert
18-06-2018, 09:49
Wiedzieliście, że Stax ma swój oficjalny kanał na YT?

https://www.youtube.com/channel/UCJ_-pPJj1o7BsyLjq4quhWA
α β Σ Φ Ω ℧ μ π °C ± √ ² < ≤ ≥ > ^ Δ −

padam

  • 27 / 5586
  • Użytkownik
19-06-2018, 09:28
Wiktor,

Pytanie skieruje do Ciebie ,nie bez powodu...Czy Wzmacniacz Staxa SRM-T1(Hybryda) jest wstanie zaspokoic potrzeby pradowe SR-007?.

Pozdrawiam
Zygmunt

Istnieje modyfikacja, która może zwiększyć moc, aby lepiej kontrolować SR-007.

https://www.head-fi.org/threads/stax-srm-t1-repair-re-cap-mod.796058/page-2#post-13541974

naitik

  • 104 / 5864
  • Aktywny użytkownik
19-06-2018, 15:23
Ciekawa modyfikacja, dzieki za link...

wiktor

  • 2503 / 5864
  • Moderator Działu Słuchawki
20-06-2018, 20:27
@naitik

Zygmunt,

moim zdaniem spokojnie możesz używać SRM-T1 z 007 i 009. Oczywiście modele serii 727, 717 i 007 są lepsze, ale T1 to również udany model Staxa.

escaflowne

  • 190 / 5128
  • Aktywny użytkownik
20-06-2018, 23:34
Da się tak stuningować T1 i pochodne. Byli by chętni na podobną modyfikację? Można by też zastosować ECC99.
gnuśny kocur

naitik

  • 104 / 5864
  • Aktywny użytkownik
21-06-2018, 08:49
Wiktor,
Brzmienie T1 z moimi Lambdami 404 bardzo mi odpowiada, ...Wypozycze teraz SR-007 na testy,tak bedzie najprosciej.

Escaflowe
Czy dobrze rozumiem, ze wykonal bys taka modyfikacje ?

escaflowne

  • 190 / 5128
  • Aktywny użytkownik
21-06-2018, 09:34
Kiedyś myślałem o zaprojektowaniu dedykowanej płytki z CCS i radiatorem dla T1 i pochodnych.  Tak żeby to było demontowalne w razie powrotu do serii. 
gnuśny kocur