Audiohobby.pl

Fizjologiczna regulacja głośności - loudness compensation

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
« Ostatnia zmiana: 04-01-2015, 21:25 wysłana przez cadam »

lancaster

  • Gość
04-01-2015, 21:58
Tomek, oczekiwania OK. Moze sprobowalbym zrobic regulacje glosnosci w sprzezeniu zwrotnym. - wzmocnieniem. efekt ma szanase byc taki ze przy nizszym wzmocnieniu a wiec sluchajac ciszej  bedziesz mial bardziej transparentne skraje pasma a zwiekszajac wzmocnienie uwydatni sie srodek. to nie beda wielkie roznice ale sa i moze o to tobie chodzi. Testowalem kiedys na chipampie, dxwiek zmienia tez nieco swoj charakter stety/niestety, ale sprawdx sam czy o cos takiego Tobie chodzi. Rezystor do gleby w nfb dajesz od takiego jakie minimalne wzmocnienie moze pracowac wzmak do powiedzmy wzmocnienia x 30 w kilkunastu krokach. nic innego mi w tej chwili do glowy nie przychodzi w miare prosto.

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
05-01-2015, 00:08
Oprócz loudnessem można pobawić się kompresorem dynamiki. Najtaniej wtyczką do foobara, a jak kogoś stać to i sprzętowo.

simon19

  • 256 / 4882
  • Zaawansowany użytkownik
05-01-2015, 09:09
A wiecie że w AvantgardeAcoustic jest taki system, przy słuchaniu po cichu automatycznie podbija bas do góry,przy zwiększaniu głośności to DSP sie wyłącza. W którymś opisie kolumn sie na to natknąłem. Czasem mam wrażenie że kolumna dostrojona która ładnie gra po cichu np z lampą, chciałaby być już odrobine inaczej strojona i tłumiona do napieprzania pod tranzystorem.

Cypis

  • 2479 / 5029
  • Ekspert
05-01-2015, 10:04
http://sound.westhost.com/bafflestep.htm#var-equaliser

O! Dzięki. Zapomniałem to tym "wynalazku".

Moze sprobowalbym zrobic regulacje glosnosci w sprzezeniu zwrotnym.

Regulacja głośności sprzężeniem zwrotnym? Można ale to bardzo kiepski pomysł.

A jeszcze wracając do naturalności. Oddalając się od rzeczywistego źródła dźwięku, jak ustaliliśmy, spada słyszalność niskich i wysokich ale spada również słyszalność stereofonii! A tego żaden znany mi wzmacniacz czy zestaw audio nie robi. Także Twoja teoria o naturalności przekazu jest do bani. ;)

A wiecie że w AvantgardeAcoustic jest taki system, przy słuchaniu po cichu automatycznie podbija bas do góry,przy zwiększaniu głośności to DSP sie wyłącza.

Twoje zestawy też przyczyniły się do moich przemyśleń. Nie słyszałem jeszcze żadnych które by grały tak nienapastliwie (wiem, wiem, to jakiś eufemizm ale naprawdę było bardzo głośno i przyjemnie) z takimi natężeniami dźwięku.

BTW. Trafiłem na coś takiego: http://www.aliexpress.com/store/product/LC-Loudness-Volume-Potentiometer-Circuit-Boards-PCBA-Japan-ALPS27-Type-100K-HIFI-DIY-Free-Shipping/725205_2038254696.html  ;D


I jeszcze uwaga natury ogólnej. Chciałem wywołać dyskusję ale bardziej liczyłem na konkrety jak zrobić taką korekcję by była jak najbardziej "audiofilska" niż na rady dlaczego to jest kiepski pomysł i by tego nie robić.
« Ostatnia zmiana: 05-01-2015, 10:32 wysłana przez Cypis »
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
05-01-2015, 14:21
Żeby stłumić rezonanse w zamkniętych słuchawkach można po drugiej stronie membrany umieścić włókno aramidowe (jest to najlepszy na świecie materiał wytłumiający jaki da się bez problemu kupić).

Synthax

  • 2323 / 4109
  • Ekspert
05-01-2015, 17:32
Cadam, dzięki za post. Bardzo ciekawe. Aktualnie stroję tłumienie w moich orto (co prawda otwarte, ale w otwartych tłumienie też się liczy), i temat bardzo ciekawy.

Cypis

  • 2479 / 5029
  • Ekspert
05-01-2015, 20:09
włókno aramidowe

Kewlar?
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
05-01-2015, 20:53
Tak ale w takiej postaci

Cypis

  • 2479 / 5029
  • Ekspert
05-01-2015, 23:09
Tak ale w takiej postaci

He, he.. W takiej postaci to on jest po próbie przecięcia dowolnymi nożyczkami.  ;D
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
06-01-2015, 00:13
Ustawiamy kompensację dołu i góry pasma dla największego poziomu głośności jakiego używamy w domu

Maksymalny poziom głośności nie powinien przekraczać 80 dB jeśli ktoś chciałby cieszyć się muzycznym hobby przez długie lata. Inaczej słuch szybko się wyeksploatuje.

cadam

  • 4401 / 5892
  • Ekspert
06-01-2015, 01:06
Niestety. Też się tego obawiałem. Ale tak się dzieje tylko w przypadku filtrów RLC. A co jeśli zastosujemy obróbkę DSP? A może są filtry co fazą nie kręcą? Ja tam nawet politechniki nie kończyłem....

Filtry Skończonej Odpowiedzi Impulsowej (FIR) nie kręcą fazą.

Tu http://sourceforge.net/projects/rephase/ masz programik którym mażesz zakręcić fazą jak tylko chcesz albo powyginać charkę nie ruszając fazy. Wygenerowany impuls z korekcją można potem wczytać do foobara. http://www.foobar2000.org/components/view/foo_convolve

http://www.minidsp.com/applications/advanced-tools/rephase-fir-tool

« Ostatnia zmiana: 06-01-2015, 01:20 wysłana przez cadam »

fallow

  • 6457 / 5860
  • Ekspert
06-01-2015, 10:42
I jeszcze uwaga natury ogólnej. Chciałem wywołać dyskusję ale bardziej liczyłem na konkrety jak zrobić taką korekcję by była jak najbardziej "audiofilska" niż na rady dlaczego to jest kiepski pomysł i by tego nie robić.

Audiofilska korekcja? :)) To chyba lampa w torze, albo klasowym, hi-endowym wzmacniaczem :)

PS. Fajny temat :)

Cypis

  • 2479 / 5029
  • Ekspert
06-01-2015, 10:53
Audiofilska korekcja?

Zwracam szanownemu koledze uwagę (btw. ledwo poznaję po zmianie avatara), że nie audiofilska tylko "audiofilska".  ;)
Pzdr, Tomek
d(-_-)b