Audiohobby.pl

Wzm. słuchawkowy dla kolegi na 4x NE5532

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
30-12-2014, 18:18
Założenia :
- prezent
- potencjometr głośności + potencjometr balansu
- zasilanie , 10W transformator 2x 12V
- element czynny ,kostka NE5532 po 2 sztuki na kanał (po 4 wzmacniacze na kanał)
- zabezpieczenie słuchawek - kondensator na wyjściu wzmacniacza
- co do jakości dzwęku , rzetelne HIFI
- niewielki koszt , do 100zł.
- podstawowy cel , zadowolenie obdarowanego .Nie z prezentu ! :) Z słuchanej muzyki .
--------------------------------------------------------------------------------------
Wszystkie potrzebne elementy już kupiłem łącznie z obudową .
Niestety właśnie co do obudowy zrobiłem pewien błąd , oczywiście cała konstrukcja zmieści sie w niej
ale są zbyt małe powierzchnie na płycie czołowej tak więc jestem zmuszony np. gniazda wejściowe i wyjściowe wraz z kablem zasilającym  umieścić na płycie tylnej , na czołowej prawdopodobnie znajdą
sie tylko potencjometry .Tak to wstępnie widze , jeszcze to przemyśle , może znajdzie sie na czołówce miejsce
na dwa gniazda słuchawkowe 3mm.
Układ teoretycznie zaprojektowany , płyta PCB aktualnie trawi sie .
Oczywiście na czymś bazowałem , testowałem pojedyńczy scalak NE5532 pod słuchawkami 50om i
wypadł bardzo fajnie , dlatego właśnie taki jest mój wybór układów czynnych , w połączeniu równoległym
jeszcze nie testowałem :).
----------------------------------------------
pcb
cześć podzespołów na tym JPG nie widać bowiem :) są tylko w postaci punktów lutowniczych .
Schematu na razie nie posiadam , jest jedynie w głowie ale jeśli po zmontowaniu układ
"zagada " stworze schemat szczegółowy i zamieszcze , na dzień dzisiejszy  jest to układ eksperymentalny
choć wierze w niego .:).
A ta wężownica po prawej to jest pole do przylutowania pod kątem 90stopni wycinka PCB do zamontowania
w niej potencjometrów reg. poziomu i balansu tak aby na zewnątrz obudowy nie wystawały nakrętki .
A nieco dziwaczne symbole w polu transformatora przypominające litere H to poprostu pola dla wlutowania
diód prostowniczych w wesji SMD 5mm.



 
« Ostatnia zmiana: 30-12-2014, 19:00 wysłana przez atmeg »

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
30-12-2014, 19:24
Po trawieniu :) niestety moja drukarka laserowa nie chce zbyt dobrze z tym tanim wsadem współpracować
ale układ da sie na tym co widać spokojnie polutować .

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
30-12-2014, 19:32
ona ciągle śledzi co robie :)

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
30-12-2014, 19:40
jeśli nie znajdzie czegoś do jedzenia przyjmuje taką postawe ale to tylko pozory :)
W każdej chwili jest gotowa do ataku , np. złapać moją ręke swoimi pazurami i ugryżć .....
robi to dla zabawy ale jest w tym doskonała :)....jak tu nie kochać takiego domowego a zarazem dzikiego lamparta płci żeńskiej :)

a_men

  • 746 / 5862
  • Ekspert
31-12-2014, 11:47
mam pytanie do autora wątku.

Dlaczego użyłeś NE5532 do niskoomowych słuchawek? JRC4556 ma dwa razy większy prąd wyjściowy.

« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 12:55 wysłana przez lancaster »

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
31-12-2014, 23:07
Poprosimy lancastera o usunięcie tej naszej tfórczości,nie?No i atmega warto przeprosić i obwinszować w tem starem-nowem jorku...
« Ostatnia zmiana: 31-12-2014, 23:09 wysłana przez almagra »

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 14:45
Poprosimy lancastera o usunięcie tej naszej tfórczości,nie?No i atmega warto przeprosić i obwinszować w tem starem-nowem jorku...
OK.Rozumiem że wstąpiłem na jakąś droge wykraczającą poza akceptacje .Domyślam sie że nie dotyczy to samej konstrukcji lecz tego w jakim stylu prezentuje te swoją wesołą twórczość forumową .Plus dla ciebie że
przynajmniej piszesz otwarcie .Może ten kociak spowodował przekroczenie tej granicy akceptacji ?
Zabrałem sie teraz za lutowanie tej płytki , ścieżki są w lepszej kondycji niż by to wyglądało po tej fotce i
no właśnie ,ten kociak teraz śpi na biurku w moim warsztacie 50cm od kompa rozłożony wygodnie na kartkach z schematami .
« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 15:06 wysłana przez atmeg »

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 14:48
Almagra -
tak od innej strony ,zamieść fotki z swoich prac , eksperymentów , jak to praktycznie wygląda . Czy to jest profeska jakaś czy amatorka .
Ja zakładając ten temat w żadnym wypadku nie miałem na myśli dokumentowania na forum Genialnej konstrukcji
oraz zadowolenia wybrednych podniebień.
To poprostu kolejna amatorska konstrukcja będąca w fazie tworzenia , jeśli wypadnie dobrze brzmieniowo to
wspomne o tym , jeśli wypadnie średnio lub kiepsko to także napisze o tym .
Poza tym to jest dział DIY i na tym forum jest on bardzo ubogi , nie pasuje Tobie że ktoś od podstaw , od podszewki publikuje prace nad jakimś układem audio ? Zgłoś sie jako kandydat na moderatora który nielubi
publikacji DIY.
« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 15:02 wysłana przez atmeg »

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 15:15
mam pytanie do autora wątku.

Dlaczego użyłeś NE5532 do niskoomowych słuchawek? JRC4556 ma dwa razy większy prąd wyjściowy.
Być może inne scalaki byłyby lepsze w tym celu .Nie mam tu doświadczenia , dotychczas robiłem wzmacniacze słuchawkowe na elementach dyskretnych w klasie A . Zdecydowałem zrobić ten układ na NE5532 z następujących powodów :
- odsłuchałem wcześniej jak napędza słuchawki w stereo pojedyńcza kostka NE......było dobrze do
  średnich poziomów głośności , braki wystąpiły  przy wyższych poziomach głośności .Stąd połączenie kilku
  układów równolegle
- układ scalony dostępny tam gdzie zamawiałem większą ilość podzespołów do innych zastosowań i tani
  jak barszcz przy tym o bardzo dobrych parametrach (niby są lepsze usc ale to nie ten temat)
- w necie jest sporo przykładów równoległych łączeń tego układu scalonego , ludzie robili na tym nawet
   wzmacniacze kilkudziesięcio watowe .
- to chyba najważniejsze - ciekawość jak to wypadnie .
------------------------------------------------------------------------------
W żadnym wypadku nie należy widzieć tego projektu jako "lepszego" od dziesiątków innych .
Dla mnie to jest test układu a jeśli dobrze wypadnie powędruje do mojego serdecznego kolegi .
Jeśli coś będzie żle wykonam inny układ :)
« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 16:10 wysłana przez atmeg »

almagra

  • 11514 / 5520
  • Ekspert
01-01-2015, 16:26
Spróbuj z kondensatorami pio,albo foliowymi.Tam w słuchawkowcu  nie potrzeba więcej od 30mikro.Ludzie robią dziwne rzeczy np.wzmacniacz mocy na kilkunastu ECC83.
« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 16:28 wysłana przez almagra »

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 16:48
PCB na dziś .

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 16:54
Spróbuj z kondensatorami pio,albo foliowymi.Tam w słuchawkowcu  nie potrzeba więcej od 30mikro.Ludzie robią dziwne rzeczy np.wzmacniacz mocy na kilkunastu ECC83.
Szanuje ciebie pomimo tego co wcześniej napisałeś ,taki jestem , umiem to zaakceptować .co do zastosowania lepszych jakościowo elementów to
nie przewiduje w tej konstrukcji , zastosuje typowe standardy . Jeśli układ "będzie dobrze gadał" to może powstać za jakiś czas jego wersja "pro" słuchawkowa i wtedy jak najbardziej dobre podzespoły będą miały swoje miejsce .
Ale na dziś to tylko pieśń przyszłości .
« Ostatnia zmiana: 01-01-2015, 17:07 wysłana przez atmeg »

Synthax

  • 2323 / 4084
  • Ekspert
01-01-2015, 16:58
Ja co prawda jestem najbardziej zielony z zielonych, ale to co napisał Almagra o kondensatorach jakoś dramatycznie nie podniesie kosztów a technologia wykonania kondensatorów ma spory wpływ na dźwięk. Od takiego że nie da się po prostu słuchać do absolutnej satysfakcji.

atmeg

  • 1202 / 4829
  • Ekspert
01-01-2015, 17:03
ahaja -
jak najbardziej ,między innymi właśnie to że inni robili konstrukcje na zwielokrotnionych Ne....... zacheciło mnie
aby taki skromny projekt na 4 sztukach tego układu wykonać .