Audiohobby.pl

Komputer/DAC zamiast RIAA PRE do gramofonu - czym?

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
11-07-2019, 21:41
Czy masz na myśli to urządzenie?

Han Solo

  • 24 / 1743
  • Użytkownik
11-07-2019, 21:51
Tak. To jest, wbrew pozorom, bardzo dobry sprzęt. Lepszy jest Clarett ale tez i droższy.

Gustaw

  • 3852 / 3307
  • Administrator
11-07-2019, 22:22
Przyznam, że trochę mnie zaintrygowałeś tym rozwiązaniem.
Konwersja AD -> RIAA programowo  -> konwersja DA. Hmmmm..... Muszę to "przetrawić" bo z założenia każda konwersja w domenie cyfrowej to niby etap mało pożądany. W mojej Amarra na Macu też mam ustawienie RIAA więc sprawa kosztów oprogramowania, przynajmniej do celów testowych, może być w ten sposób rozwiązana.
« Ostatnia zmiana: 11-07-2019, 22:25 wysłana przez Gustaw »

Han Solo

  • 24 / 1743
  • Użytkownik
12-07-2019, 06:11
Żaden inny program nie jest nawet w połowie tak dobry jak PV. Sprawdziłem to, wnikliwie. Proszę poświęć chwile czasu i poczytaj w jaki sposób jest ten sygnał obrabiany przez PV, na ich stronie jest mocno rozbudowane FAQ. 2i2 jest podstawowym preampem polecanym przez PV, bardzo dobre efekty uzyskasz też z kartą Apogee Duet. Najlepiej mieć zaprzyjaźnionego realizatora dźwięku żeby sobie taką kartę pożyczyć, tu liczy się jakość wejść mikrofonowych i obsługa 192/24.
Jeszcze jedna ciekawostka, mając taki system i płytę testową można za pomocą programu Mac the Scope wykonać idealną kalibrację wkładki, tudzież popatrzeć sobie na różne przebiegi, wykresy charakterystyk pasma, tłumienia, separacji kanałów i tak dalej. Można sobie naukowo kilka wkładek porównać. Albo ramion. Program bardzo przydatny.
« Ostatnia zmiana: 12-07-2019, 06:18 wysłana przez Han Solo »

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
14-07-2019, 01:39
Ogólnie możliwą drogą było by też użycie linuxa i np BruteFIR, protrafi wziąśćsygnał z czego kolwiek, porzetworzyć po swojemu i puścić na DA. To dorga na palcach ale w Rephase można było by krzywą suwakami do tego stworzyć. CIekawe czy ktoś już próbował filtrów FIR do RIAA? Pewnie tak bo niewiele jest rzeczy któe nie są jeszcze wymyślone.

ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES

Han Solo

  • 24 / 1743
  • Użytkownik
14-07-2019, 06:15
Próbowałem nagrywać LP bez korekcji, następnie nakładałem korekcję RIAA w Audacity. Próbowałem też zbudować sobie takie pudełko na rpi, które byłoby cyfrowym preampem gramofonowym ale poległem na małej mocy, miałem gigantyczne lagi. Używałem PureData, jest gdzieś w necie cała strona z projektem. Problemem jest zapewne słabe USB i brak TB w rpi. Generalnie PV daje najlepsze efekty pod względem sonicznym, ta jego implementacja RIAA w 64 bitowej domenie, bez przesunięć fazowych, na sygnale 192/24 jest zrealizowana wyśmienicie.

Bacek

  • 2366 / 5881
  • Ekspert
14-07-2019, 11:38
Brutefir z definicji nie robi przesunięć fazowych.
Nie wiem jak pozostałe ale on liczy to na floatach a do tego w armach chyba nie ma hardware. Kusi mnie jakiś czterodrzwiowy atom na takie zabawy. Ale chyba najpierw protestuję na zwykłym pc. Próbowałem kiedyś bezpośrednio samplować przy użyciu emu404 USB ale miałem problemy z przydźwiękiem.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES