Audiohobby.pl

Miedź OCC - czy warto?

Lakson

  • 11 / 4463
  • Nowy użytkownik
27-11-2014, 11:13
Cześć,

Co sądzicie o miedzi OCC jako materiale na przewody głośnikowe? Czy opłaca się bawić w sprowadzanie takiej miedzi z Chin, czekanie i wysokie opłaty wysyłkowe? Może znacie jakieś sprawdzone źródła tego drutu o przekroju >18awg?

W Polsce znalazłem jedynie Forzę ale oni oferują druciki o przekroju 24awg (do słuchawek). Mam wątpliwości czy taki przekrój wystarczy do zastosowań kolumnowych; oczywiście chciałbym zastosować plecionkę np. z 6 lub 8 drucików na kanał...

Ewentualnie prosiłbym o jakieś alternatywy dla miedzi OCC jako materiału na kabelek głośnikowy.

majkel

  • 7476 / 5892
  • Ekspert
27-11-2014, 12:48
YdYp 2x 1.5 made in Poland (TF Kable, Bitner)

Lakson

  • 11 / 4463
  • Nowy użytkownik
27-11-2014, 13:50
Dzięki, ale czy rzeczywiście nie będzie żadnych różnic brzmieniowych w porównaniu do wspomnianej miedzi OCC?
Ponadto taki przewód instalacyjny będzie dosyć sztywny, a tego chciałbym uniknąć.
Przejrzałem ofertę przewodów głośnikowych Bitnera i moją uwagę zwrócił BiTsound Speaker Cable - jest to wielodrutowa linka.

Jako laik w tym temacie zapytam: co jest lepsze do przewodu głośnikowego, pomijając aspekt sztywności, powyższa linka czy pojedyńczy drut?

Bacek

  • 2366 / 5888
  • Ekspert
27-11-2014, 17:44
Ja tam jestem profanem ale w szkole mnie uczyli że efekt naskórkowości ma znaczenie albo dla bardzo dużych częstotliwości albo dla bardzo dużych energii, czyli w zastosowaniach głośnikowych jest pomijalny.
ali baba and the forty thieves
Ali Baba and the Forty Thieves
Ali Baba and the FORTY THIEVES
ALI BABA AND THE FORTY THIEVES