Audiohobby.pl

Audiofilskie zwrotnice aktywne 3-WAY

lancaster

  • Gość
25-11-2018, 14:31
"Inną możliwą kompensacją SPS torów jest zmniejszanie napięcia zasilania wzmacniaczy"

 w celu zmniejszenia wzmocnienia jak pewnie przed chwila czytales zmieniasz nfb kostki albo robisz to w sekcji filtru aktywnego
Nie wiem w czym Ci moc wzmacniacza przeszkadza.

z tym dopasowywaniem kombinujesz jak qń pod góre, zrob calosc aktywnie bo i tak pewnie sie to tak skonczy. Albo doloz po prostu suba do tego co jest jak basu potrzebujesz wiecej.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-11-2018, 14:47
czyli na squawkera lutuję sobie takie coś
https://www.st.com/resource/en/datasheet/tda7496.pdf

i 6L6 SE na tweetery , czy lepiej lampy na squawkera, a na tweety kostka 7496 ?

sub już jest i gra razem na zwykłej pasywnej zwrotce z zamkniętymi BR w stereo już całkiem ok. Spasowanie fazowe ma z przesunięcia o kilka centymetrów do przodu/tyłu, więc precyzyjna symetryczna zwrotka aktywna jest tutaj sprawą banalną.

martwiłem się tylko przesunięciami centrów akustycznych obu tub, ale chyba faktycznie "najprościej" będzie mi zrobić każdy głośnik aktywnie i dopasować głośności jakimiś metalizowanymi 0,1% na sztywno w pętli NFB.

moc mi w niczym nie przeszkadza, ale ja na razie NIE MAM żadnej aktywki, a chciałem to na szybko jakoś zintgegrować co już jest, i aby nie szumić na sygnale dużymi ustawieniami potka, wolałem zwiększyć odstęp stabilizacji napięcia. A że jeszcze w ten sam weekend musiałem przerobić głośniki, więc aby do niedzieli wieczora zagrało, zrobiłem jak zrobiłem i gra CAŁKIEM SPOKO..
Lity drut, first watt, full range.

lancaster

  • Gość
25-11-2018, 16:28
tda jest jedna z popularniejsyzhc kostek, projektu Tobie nie uwali, glosnosc sekcji ustal sobie jak chcesz ja bym zrobil na poczatek potencjometrem na wejsciu. % tolerancji nie jest potrzebny wartosc nie bedzie pewnie z szeregu wiec albo rezystory na zamowienie albo odpowiednio laczone rownolegle.

Nie popelnilem do tej pory zadnej kostrukcji aktywnej, robilem filtr suba. Nie bierz mnie na powaznie ;-)

Pisz co masz juz zrobione i jakie ew. klopoty, bedziemy myslec.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-11-2018, 16:57
ok ;-)

na razie zamawiam te rzeczy:
zasilacz +- 15V
https://allegro.pl/a-103b-zasilacz-symetryczny-stabilizowany-15v-i7650849895.html?reco_id=72cdcc8d-f0ca-11e8-86f6-246e961043f8
20 kostek
https://allegro.pl/tl072-op-amp-texas-5szt-i6110099505.html
miflexy 0,15, 0,18, 0,33 i 0,47 uF
rezystory metalizowane

jak będę miał wszystko na biurku , obok lutownicy, to zacznę od pojedyńczego low-pasa na 80Hz i dam znać jak mi poszło.

jako drugie robię 2 x high pass na 80Hz przed kostki AB i zobaczę jakość pierwszego szycia. 2 Band pasy to temat na dużo później.

świetna strona na sprawdzanie modów pokoju. Podział suba i wooferów najlepiej zrobić z odstępem na najbardziej dokuczliwy mod długości pokoju.

https://amcoustics.com/tools/amroc?l=500&w=400&h=300&r60=0.6
« Ostatnia zmiana: 25-11-2018, 17:45 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
25-11-2018, 17:52
A ja sie tylko tak przyp... gadam.
Jak juz masz tę lapę i głosniki, które wyglądaja jakby do lampy były robione, to chyba lubisz takie brzmienie? Po co chcesz na siłe to "uszlachetniać"?
Aktywizacja głosników kojarzy mi sie z zaletami monitorów bliskiego-średniego pola. Ale w nich sie raczej nie stosuje lamp - może dlatego że za drogo, a moze dlatego, że za dziwnie. W każdym razie jest to robione dla innych preferencji brzmieniowych niż brzmienie lampy przez głośnik tubowy.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2018, 18:09 wysłana przez tetejro »

Yotomeczek

  • Gość
25-11-2018, 18:06
Jak z Tangentów chcesz zrobić obudowę zamkniętą to jest to całkiem bez sensu bez wymiany woofera.
Moim zdaniem jak się bawić w aktywkę to jednak inne głośniki i obudowa/obudowy.
Tangent 400 to fajne kolumny (i głośniki) ale bardziej to Hi-Fi niż High End.
Bardzo rzetelne granie ale bez magii.
Upgradowałeś kopułki na Boba Critesa? To daje zauważalną poprawę.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
25-11-2018, 18:21
Z tego co widze to są konstrukcje z 1997 roku???

Po nich była seria KG z membranami biernymi, która grała tak samo zle - znaczy tubowo... - znaczy jak kto lubi oczywiście, ale dodatkowo muliła na basie.
Moim zdaniem brzmienie specyficzne i do lampy może się nadawać, bo robi atmosferę.

Po co na siłę to aktywizowac zeby dodat czegos tam na dole  czy na górze. Jezeli ma byc aktywnie bo precyzyjniej to precyzja oznacza zmiane brzmienia. Czyli sensowniej przejsć już na całkowicie inny system w rodzaju Alesis M1 albo Elevate z subwoofererm.

W Klipsach uzyto technologii, która ma znaczenia dla zamierzonego efektu brzmieniowego.

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-11-2018, 18:23
A ja sie tylko tak przyp... gadam.
Jak juz masz tę lapę i głosniki, które wyglądaja jakby do lampy były robione, to chyba lubisz takie brzmienie? Po co chcesz na siłe to "uszlachetniać"?
Aktywizacja głosników kojarzy mi sie z zaletami monitorów bliskiego-średniego pola. Ale w nich sie raczej nie stosuje lamp - może dlatego że za drogo, a moze dlatego, że za dziwnie. W każdym razie jest to robione dla innych preferencji brzmieniowych niż brzmienie lampy przez głośnik tubowy.

tangenty przy swoich 97dB/1W mają homeopatyczne ilości basu i co gorsza z zauważalną górką rezonansu BR. Po drugie, nawet 97dB / 1W nie daje mi z lampy 6F6 GT w Single Ended takich poziomów głośności i kontroli jaką chcę.

samo dodanie Suba dało zauważalną poprawę całości

aktualna, bardzo prymitywna "aktywacja,  poprzez zwykłe rozszycie wooferów i zasilenie ich kostką za 27 zł w klasie AB, dała już bardo dużo dla jednoczesnej bezproblemowej głośności, jak i przy okazji spokoju na lampie. Można już bez problemów robić sylwestrową imprezę, z dźwiękiem lampy w gratisie.

wooferów nie zmienię, bo równie dobrze mógłbym budować nowe kolumny od nowa. A co ci woofer Klipschy w dużej i mocno wytłumionej OZ przeszkadza, jak to i tak dopiero od 80 Hz w górę ma grać ??
Lity drut, first watt, full range.

Yotomeczek

  • Gość
25-11-2018, 18:31
Z tego co widze to są konstrukcje z 1997 roku???

Po nich była seria KG z membranami biernymi, która grała tak samo zle - znaczy tubowo... - znaczy jak kto lubi oczywiście, ale dodatkowo muliła na basie.
Moim zdaniem brzmienie specyficzne i do lampy może się nadawać, bo robi atmosferę.
...

Słuchałeś chociaż Klipschy czy tak sobie wyobrażasz?
Pitolenie o tubowym brzmieniu doprowadza mnie do szewskiej pasji - może występuje w jakich wujowych głośnikach tubowych - Tangenty 400 nie mają nalotu tubowego cokolwiek by to miało być...

Yotomeczek

  • Gość
25-11-2018, 18:33
...
wooferów nie zmienię, bo równie dobrze mógłbym budować nowe kolumny od nowa. A co ci woofer Klipschy w dużej i mocno wytłumionej OZ przeszkadza, jak to i tak dopiero od 80 Hz w górę ma grać ??

A nadąży sub za Tangentami?

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
25-11-2018, 18:40
Z tego co widze to są konstrukcje z 1997 roku???

Po nich była seria KG z membranami biernymi, która grała tak samo zle - znaczy tubowo... - znaczy jak kto lubi oczywiście, ale dodatkowo muliła na basie.
Moim zdaniem brzmienie specyficzne i do lampy może się nadawać, bo robi atmosferę.
...

Słuchałeś chociaż Klipschy czy tak sobie wyobrażasz?
Pitolenie o tubowym brzmieniu doprowadza mnie do szewskiej pasji - może występuje w jakich wujowych głośnikach tubowych - Tangenty 400 nie mają nalotu tubowego cokolwiek by to miało być...

Gdybym ich nie słyszał to bym nie pisał o brzmieniu. Tubowe zabarwienie tych tanich Klipshy słychać byłoby nawet podawane przez PRLowską rozgłośnie zakładową. Efekt wokalisty spiewajacego z kubkiem kawy przy ustach i saksofony ze skarpetką w ustniku.
Żadne z nich - a słyszałem je dwadziescia lat temu, wiec na uszy raczej wtedy nie chorowałem - nie grały neutralnie. Taki właśnie jest ich urok.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2018, 18:42 wysłana przez tetejro »

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-11-2018, 18:44
oczywiście, że nie "nadąży", trzeba go tylko trochę do przodu przesunąć, to "nadąży".. ;-)

ten sub jest z założenia konstrukcją nastawioną na generowanie buczenia z dziury bas reflexu i jak każdy reflex, z definicji będzie miał opóźnioną reakcję impulsową i wygaszanie. Tu już nic nie poradzisz.

natomiast woofer w stero, odciążony od subsoniki <80hz i w przetłumionej obudowie zamkniętej, może dopiero zagrać komfortowo, z daleka od wszystkich tych zniekształceń dopplerowskich, nieliniowych, grzania cewki i itp.

powinno to dać dźwięk "odprężony", naturalny i szczegółówy, również na mocno tanecznych poziomach głośności przy powierzchni salonu do 35m2.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2018, 18:58 wysłana przez Cashlack »
Lity drut, first watt, full range.

Yotomeczek

  • Gość
25-11-2018, 18:57
Z tego co widze to są konstrukcje z 1997 roku???

Po nich była seria KG z membranami biernymi, która grała tak samo zle - znaczy tubowo... - znaczy jak kto lubi oczywiście, ale dodatkowo muliła na basie.
Moim zdaniem brzmienie specyficzne i do lampy może się nadawać, bo robi atmosferę.
...

Słuchałeś chociaż Klipschy czy tak sobie wyobrażasz?
Pitolenie o tubowym brzmieniu doprowadza mnie do szewskiej pasji - może występuje w jakich wujowych głośnikach tubowych - Tangenty 400 nie mają nalotu tubowego cokolwiek by to miało być...

Gdybym ich nie słyszał to bym nie pisał o brzmieniu. Tubowe zabarwienie tych tanich Klipshy słychać byłoby nawet podawane przez PRLowską rozgłośnie zakładową. Efekt wokalisty spiewajacego z kubkiem kawy przy ustach i saksofony ze skarpetką w ustniku.
Żadne z nich - a słyszałem je dwadziescia lat temu, wiec na uszy raczej wtedy nie chorowałem - nie grały neutralnie. Taki właśnie jest ich urok.

To znaczy że albo miałeś zaburzoną percepcję albo mocno coś było nie tak z resztą toru.
Pewnie według Ciebie Heresy czy Cornwall albo Klipschorn tez grają "tubowo"

Cashlack

  • 1566 / 5769
  • Ekspert
25-11-2018, 19:28
dokładnie! sam jezdeź gupi! i guchy!
Lity drut, first watt, full range.

tetejro

  • 2745 / 2957
  • Ekspert
25-11-2018, 19:45
Z tego co widze to są konstrukcje z 1997 roku???

Po nich była seria KG z membranami biernymi, która grała tak samo zle - znaczy tubowo... - znaczy jak kto lubi oczywiście, ale dodatkowo muliła na basie.
Moim zdaniem brzmienie specyficzne i do lampy może się nadawać, bo robi atmosferę.
...

Słuchałeś chociaż Klipschy czy tak sobie wyobrażasz?
Pitolenie o tubowym brzmieniu doprowadza mnie do szewskiej pasji - może występuje w jakich wujowych głośnikach tubowych - Tangenty 400 nie mają nalotu tubowego cokolwiek by to miało być...

Gdybym ich nie słyszał to bym nie pisał o brzmieniu. Tubowe zabarwienie tych tanich Klipshy słychać byłoby nawet podawane przez PRLowską rozgłośnie zakładową. Efekt wokalisty spiewajacego z kubkiem kawy przy ustach i saksofony ze skarpetką w ustniku.
Żadne z nich - a słyszałem je dwadziescia lat temu, wiec na uszy raczej wtedy nie chorowałem - nie grały neutralnie. Taki właśnie jest ich urok.

To znaczy że albo miałeś zaburzoną percepcję albo mocno coś było nie tak z resztą toru.
Pewnie według Ciebie Heresy czy Cornwall albo Klipschorn tez grają "tubowo"

Przestań bredzić jak zaburzony audiofil bo Ci poradze zebys wział kąpiel.

Mowa jest o T400 ewentualnie  T500 oraz poprzednikach KG 4.2 względnie KG 5.2 na przykład. Odsłuchy były w dobrych warunkach salonu audio z różnymi zródłami...
Zabarwienie tubowe z tych modeli usłyszałby nawert głuchy...
No chyba ze jestes audiofilem... a to przepraszam... audiofil tego nie usłyszy, bo generalnie odróznia kiedy grają i kiedy przestały, a resztę legendy sam sobie dopowie w zależnosci od towarzystwa, w którym chce zabłysnąć czerstwą gadką o tak zwanym osłuchaniu.
« Ostatnia zmiana: 25-11-2018, 19:58 wysłana przez tetejro »