Audiohobby.pl

Yamaha HPH-Pro 300 - pęknięty pałąk

Ralich

  • 2 / 3454
  • Nowy użytkownik
13-11-2014, 19:15
Witam,
jakiś czas temu w moich słuchawkach pękł pałąk. Myślałem, aby go skleić jakimś mocnym klejem, ale nie wiem czy wytrzyma. Poniżej wklejam zdjęcia złamania:

http://puu.sh/cO0g3/b05dccde64.jpg

http://puu.sh/cO0i0/9f4457f066.jpg

http://puu.sh/cO0jt/c97850995a.jpg



Pokazane na zdjęciach wejścia na śrubki służą tylko do przykręcenia gumy, na której leży głowa. Dodatkowo, oprócz kleju myślałem, że można by usunąć trochę gąbki i w to miejsce przykleić trochę taśmy bądź jakiś drucik.



Macie może jakieś pomysły?

Synthax

  • 2323 / 4115
  • Ekspert
13-11-2014, 20:48
Może podlaminowanie tkaniną węglową z żywicą np Epidian?



tkanina np o gramaturze 50-80 jest delikatniejsza, i dać np rowing węglowy na brzegach. Tylko pamię†aj aby zmatowić dobrze plastik.

Ralich

  • 2 / 3454
  • Nowy użytkownik
14-11-2014, 20:50
Wygląda naprawdę solidnie, ale czy można gdzieś kupić taką tkaninę w małych ilościach? Bo jeśli miałbym kupić jej cały metr kwadratowy (który nie jest tani a do tego trzeba dokupić żywicę) to raczej odpuszczę sobie takie rozwiązanie.

-Pawel-

  • 4724 / 5501
  • Ekspert
14-11-2014, 21:23
To ma być pałąk czy felga do Koenigsegg'a? :)

Kropelka + jakiś drucik w środek dla wzmocnienia? Nie wiem jak to na żywo wygląda, ale chcąc przywrócić pierwotną wytrzymałość próbowałbym wstawić coś w stylu kawałka blaszki przykręconej małymi śrubkami z dwóch stron (można wykręcić ze starego telefonu komórkowego np), tak powinno być solidnie, kropelka oczywiście też nie zaszkodzi.
« Ostatnia zmiana: 14-11-2014, 21:28 wysłana przez -Pawel- »

Karol

  • 2011 / 4326
  • Ekspert
14-11-2014, 23:54
Ralich,
ten dwuskładnikowy klej wystarczy aby naprawić ten pałąk.
Można nim łączyć nawet metal z plastikiem.
Naprawiłem nim klapę przy kosiarce i mimo drgań i uderzeń połączenie wytrzymało.
Rozrób niewielką ilość kleju, posmaruj czoło pękniętych części i dociśnij trzymając tak ok. 4 - 5 min.
Po tym czasie  klej powinien chwycić.
Następnie rozrób trochę większą ilość kleju i grubo oblej od spodu pałąka pęknięte miejsce.
Moim zdaniem, wystarczy to zrobić na szerokość ok 1 cm, po obu stronach pęknięcia.
Możesz bezpośrednio pod pałąkiem, wkleić jakąś blaszkę wzmacniającą, a następnie zalać ją grubą warstwą kleju.
Po 24 godzina trzyma to niczym spaw i ma to wytrzymałość metalu.
Wtedy nadwyżkę kleju można oszlifować, np zwykłym pilnikiem, albo na szlifierce.
Klej kosztuje ok. 30 zł. Można go kupić np. w sklepach metalowych.

wiktor

  • 2503 / 5896
  • Moderator Działu Słuchawki
15-11-2014, 12:18
@Ralich

Karol zaproponował usunięcie problemu przez zrób to sam, natomiast  moja sugestia, to poszukać fachowca od spawania plastików.  Kto to robi? Wyguglaj w swoim regionie "naprawa zderzaków" lub "spawanie plastiku".

Mnie przytrafiła się podobna usterka. Znalazłem speca i za 30 zł pospawał mi pęknięty pałąk. Efekt końcowy jest całkiem dobry, zarówno estetycznie, jak i technicznie. Poniżej kilka zdjęć przed i po naprawie.