Audiohobby.pl

System aktywny od podstaw- pomiary, zwrotnice itd.

Olekbiker

  • 16 / 5840
  • Nowy użytkownik
30-06-2008, 13:12
Witam

Postanowiłem założyć ten temat z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że nie jestem na tyle zaawansowanym audiofilem/konstruktorem aby samemu sobie poradzić z konstrukcją aktywnego systemu. Drugi- niewątpliwie wiele osób jest w podobnej sytuacji do mojej i chętnie skorzysta z wiedzy, jaką mam nadzieje podzielą się wszyscy, aby ten system stworzyć.

Jednak po kolei. Na rysunku poniżej znajduje się schemat systemu. W jakim to wszystko jest obecnie stanie? Hmm.... tworzenia i kompletowania elementów.

Zacznę od opisu wejściowych elementów. Obecnie używam karty USB NOS DAC na PCM2706 zaprojektowanej przez kolegę Msfalcona z zaprzyjaźnionego ( :) ) forum. CD w przyszłości to najprawdopodobniej Shigaclon (ciekawość jego możliwości) plus NOS DAC na TDA1543.
Posiadam nie do końca poskładany PVC równieżprojektu Msfalcona. Do tego chwilowo nie działający w 100% klon Pass Aleph 1.7 (przypadkowe zwarcie uszkodziło jeden kanał. Wymiana tranzystorów powinna pomóc).

Jak widać na zchemacie te elementy, włącznie z regulacją głośności, która będzie odbywać się właśnie na PVC (tak jak wybór kanału wejściowego) będzie znajdować się w jednej obudowie przedwzmacniacza.

Kolumny- to często spotykane połączenie MDT-29 + XT18WH. MDT w osobnej przegrodzie oddzielonej od osiemnastolitrowej komory XT, która jest typu bass-reflex. Nie posiada wytlumień, a jedynie dodatkowe wzmocniena wewnątrz. Dodatkowo cała kolumna posiada przegrodę na obciążenie piaskiem (która nie jest obecnei wykorzystana). Kolumna zasilana jest GC na elementach polecanych przez Petera Daniela.

W obecnej chwili projektuję subwoofer. Poniższa konstrukcja widoczna na zdjęciu jest u stolarza i tworzy sie:)
Głośnik SLS-8 zasilany będzie zmostkowanym LM3886. Wydaje mi się, że przy obudowie zamknietej 20 litrów będzie to wystarczająca moc. Jeśli nie w przyszłości zastosuję coś większego. Sam wzmacniacz będzie w osobnej obudowie, celem uniknięcia wielu problemów z budową skrzynki głośnika.

To jednak jest stosunkowo proste. Problemy pojawiają się dopiero w momencie konieczności zaprojektowania odpowiednich filtrów.
Nie wiem niestety jak dokładnie wszystko podzielić. Wymieniłem z kolegą Misiomorem kilka wiadomości i stanęło na tym, że subwoofer będzie cięty w okolicach 100 Hz. Niestety nie wiem jaki filtr zastosować (nie chciałem już tak mocno męczyć tego dobrego człowieka, który przecież też ma ograniczony czas).

Tutaj pojawia się moje pytanie- jaki typ filtru (dokładny schemat) powinienem zastosować? Na starcie użyję tego: http://allegro.pl/item377532072_nowy_modul_filtra_do_subwoofera_aktywnego_sub4.html , ponieważ taki posiadam. Zdaje sobie jednak sprawę z jego ograniczeń i chciałbym móc zrobić coś bardziej profesjonalnego.

Drążąc temat zastanawiam się, jakiego użyć podziału dla XT18 oraz MDT-29. W innym wątku przeczytałem, że nie zaleca się stosowania aktywnego filtra do wysokotonowego głośnika. Główny powód to możliwośc jego spalenia. Ale czy zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia głosnika nie bedzie wystarczające?

Przy okazji muszę nadmienić, że posiadm zestaw pomiarowy (JIG plus WM61 z pre Wallina). Nie używałem go zbyt wiele, ale pomiarów potrzebnych rzeczy dokonać mogę. Może takie pomiary pomogą Wam mi pomóc?

Liczę mocno na Waszą pomoc drodzy forumowicze, ponieważ niedługo przyjdzie taki moment, że utknę w miejscu i nie będę mógł się cieszyć coraz ciekawszym dźwiękiem:)

Z góry dziękuję za pomoc. Ze swojej strony postaram się doprowadzic ten temat az do samego końca- a więc realizacji całego planu budowy systemu... o ile czasu i pieniędzy wystarczy:)

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
30-06-2008, 19:27
Wysokotonowy można zabezpieczyć kondensatorem, który może być jednocześnie częścią filtra górnoprzepustowego.

Przykąłdowe rozwiązania w wątku + wpis z 28 czerwca 2008
http://www.audiostereo.pl/KOLUMNY_AKTYWNE_20343.html
Czemu by nie zrobić od razu konstrukcji trójdrożnej, zamisat z subem? Wtedy zamiast niskośredniotonowego lepszy będzie głośnik średniotonowy, albo mniejszy niskośredniotonowy 12-15cm.
Filtry II - IV rząd, tak żeby uzyskać odpowiednią zgodność fazową, na dole zazwyczaj wystarcza II rząd, u góry - asymetrycznie III/II lub IV/III (IV/II z kondensatorem na kopółce). Ewentualnie symetryczne II lub IV rząd, a kopółka w przeciwfazie, jeśli podział będzie odpowiednio wysoko.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

Olekbiker

  • 16 / 5840
  • Nowy użytkownik
30-06-2008, 22:27
Podany wątek oczywiście przeglądałem, ale dosyć pobieżnie. Dokładnie się z nim zapoznam jutro.

Dlaczego nie konstrukcja trójdrożna? powody są w gruncie rzeczy trzy:
-koszty. Budowanie kolumn od nowa to spory wydatek, a chcąc przeskoczyć poziom wyżej to już naprawde nie mała sumka. W obecnej chwili nie chce na to przeznaczać takiej kwoty.
-cały czas podskórnie czuję, że nie osiągnąłem maksimum możliwości głośników, które posiadam. Nie są to produkty najwyższej światowej klasy, ale wierzę w to, że odpowiednio dopieszczone jeszcze mnie zaskoczą.
-pomieszczenia w jakich stoją obecne kolumny są o niewielkiej kubaturze, dlatego dowolny system trójdrożny byłby dla mnie za duży. 2.1 choć przysparza pewnych problemów to rozwiązuje inne. Jestem przekonany, że ścieżka którą obrałem jest prawidłowa. Brakuje mi jednak wiedzy, aby kroczyć nią samemu:(

Olekbiker

  • 16 / 5840
  • Nowy użytkownik
01-07-2008, 23:34
Osobiście przyznam, że liczyłem na odrobinę większy odzew:)

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
01-07-2008, 23:45
Zastanawiales sie nad sprzedaza zestawu vifa+morel i zakupem czegos co bardziej pasowaloby do koncepcji sub - sat?

Jezeli subwoofer mialby byc jeden to lepszym podzialem byloby 80Hz i tu jest problem z ta vifka:
http://www.audioheuristics.org/measurements/Testing/XT18/Vifa_XG18.htm
xmax jest niewielki i ciecie na 100Hz wydaje sie zbyt niskie, lepiej byloby np. na 300Hz, ale to z kolei kloci sie z Twoja koncepcja.

Pozdrawiam!

Molibden

  • 1906 / 5889
  • Ekspert
02-07-2008, 03:00
OK, to poniżej 80Hz może być sub, dalej zwrotnica dwudrożna, z tym że albo gł. niskotonowy filtrowany od dołu kondnesatorem - lub lepiej, na wejściu zwrotnicy filtr górnoprzepustowy I rzędu -6dB @ 80Hz żeby nie obciążać tego głośnika pełnym pasmem od dołu.  
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
02-07-2008, 11:26
Najbardziej mi sie podoba koncepcja misiomora na sub-sat, ktora szeroko opisywal na audiostereo. Tak w skrocie: aktywny sub, monitorki w OZ filtrowane od dolu kondem w preampie, normalna (pasywna) zwrotka na podzial srednie-wysokie.

Aktywny podzial srednie-wysokie, moim zdaniem, najbardziej praktyczny bylby przy cieciu metalowego midwoofera np. seas w18ex lub L18rnx. Ciac mozna stromo bez obawy o nadmiar degradujacych brzmienie czesci, jak to ma miejsce w zwrotnicy pasywnej.

 

abuq1

  • 51 / 5888
  • Użytkownik
02-07-2008, 14:14
>> eMiL, 2008-07-02 11:26:12
Najbardziej mi sie podoba koncepcja misiomora na sub-sat, ktora szeroko opisywal na audiostereo. Tak w skrocie: aktywny sub, monitorki w OZ filtrowane od dolu kondem w preampie, normalna (pasywna) zwrotka na podzial srednie-wysokie.

To jest również moje koncepcja :]
( http://www.audiostereo.pl/forum_wpisy.html?temat=37479 ).
 
Mam już wszystkie elementy do takiego  półaktywnego zestawu głośnikowego, brakuje mi tylko obudów  : [
Monitorki to projekt misiomora "L18RNX/P + 27TBFC/G, pochyła ścianka",  podstawki pod nie to aktywne suby oparte o głośniki SS 4557, wszystko w niewielkich obudowach zamkniętych.
Suby będą napędzane i filtrowane wezmacniaczami konstrukcji p.Irka z forum DIYaudio.pl o mocy 300W, napęd monitorków to dzielony zestaw Audio Analogue, Bellini-Dionizetti, w pre odfiltruję trochę basu dla monitorków.

A co do obudów, czy możecie polecić kogoś, kto mógłby je dla mnie wykonać?

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
02-07-2008, 15:22
Ten scan zostal stworzony do takiej zabawy, nawet w malej budzie zejdzie ekstremalnie nisko.
Zybel niestety dlugo Was zwodzil, szkoda bo sam mialem chec na taka obudowe z pochylonym przodem...

Olekbiker

  • 16 / 5840
  • Nowy użytkownik
02-07-2008, 21:43
Dziękuję za uwagi. Jutro postaram się ze wszystkim zapoznać i uzgodnić jakiś wewnętrzny konsensus, bo w obecnej chwili mam wrażenie, że trochę dużo tych koncepcji :).. Wtedy napiszę co dalej ...

EMiL

  • 531 / 5873
  • Ekspert
02-07-2008, 22:50
Zapoznaj sie z testami Marka K, 18stka pracujaca do 80Hz musi radzic sobie z odtwarzaniem niskich tonow.

Konstrukcje na vife XT18 sa marzeniem audiofilow, kupca zapewne znalazbys b. szybko:))

Krs47

  • 1037 / 5886
  • Ekspert
02-07-2008, 23:01
Ze swojej strony polecam zaminę Vify XT18 na Seasa ER18RNX nie powinieś żałować ;) Od 80Hz radzi sobie nieporównywalnie lepiej...