Audiohobby.pl

Tannoy M2 - pytania , modyfikacje ...

Corvus5

  • 2596 / 5364
  • Ekspert
20-01-2014, 18:31
>> almagra, 2014-01-20 17:37:49
>Poza tym faza elektryczna nie odpowiada tej akustycznej i nie ma to większego sensu.

To jest to samo ;-) Masz kąt dla prądu i napięcia. Możesz najwyżej jeszcze dać moc i robić na czynną, bierną i pozorną. Kąt (faza) akustyczna? A co to?

Z miernika RLC ma charakterystyki częstotliwościowe |Z| i fi dla wybranego napięcia. Miernik daje napięcie zmienne i wyznacza Z poprzez analizę prądu, który płynie przez badany elementy - wszystko jest w dokumentacji, m.in. mierników RLC Agilenta. Ja na tym mierzyłem kable audio słuchawkowe. Dobre sprzęcicho to kilkadziesiąt tys. zł. Kondensatory też można badać, ale tego nie robiłem, a szkoda, bo mam już kolekcję kondensatorów za chyba ponad 1.000zł.

cadam

  • 4401 / 5899
  • Ekspert
20-01-2014, 18:44
Almagra radzę ściągnij ten program http://www.ijdata.com/LspCAD_demo.html i najpierw w nim przeprowadzaj eksperymenty zanim sięgniesz po lutownicę, bo jak na razie działasz po omacku.

Corvus5

  • 2596 / 5364
  • Ekspert
20-01-2014, 18:48
Do bardzo prostego modelowania dobry jest LTspice, nieco lepszego Tina Spice (TI), ale tym nie przemierzysz tego, co masz i nie uwzględnisz kierunkowości drutu. Jeżeli istnieje kierunkowość, to musi być wykazana w pomiarach.

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
20-01-2014, 20:01
Sorry,ale nie bardzo rozumiem o co wam chodzi.Ja nie buduje urządzeń w oparciu o modele i pomiary,a zaręczam wam,że mam wyniki lepsze niż wy wszyscy razem wzięci.To was boli?

Yotomeczek

  • Gość
20-01-2014, 20:05
A czy ktoś oprócz Ciebie może potwierdzić te wyniki?
Może najpierw należałoby udowodnić niedowiarkom, że to co się wymyśli działa?

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
20-01-2014, 20:11
I proszę nie zarzucać,że działam po omacku.Urządzenie które skonstruowałem pozwala na płynne przejście od symetrycznej zwrotnicy I rzędu do symetrycznego układu wszechprzepustowego korygującego fazę.Jedyną wadą tego układu jest pojawianie się nieco większej składowej basowej na tweetterze,ale w zakresie mocy \'\'domowych\'\'jest to bezpieczne dla głośnika.Wszystko jest przemyślane,a żaden krok innowacyjny nie został wprowadzony a priori tylko porównawczo empirycznie.Powodzenia w konstrukcjach wirtualnych z ironicznym uśmieszkiem życzę.

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
20-01-2014, 20:13
Yotomeczku...Niedowiarków mam w dupie,a dowiarki niech robią.W zasadzie dlaczego miałbym komukolwiek cokolwiek tu udowadniać?Pojebało was?

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
20-01-2014, 21:58
Uzyskałem drogą empiryczną prosty i zarazem ciekawy obwód elektryczny o zasadzie działania nieco przekraczającej tzw.chłopski rozum.Podkreślam,że doszedłem do niego drogą kolejnych prób odsłuchowych w których porównywane były zarówno pomysły mające ręce i nogi,jak i te zupełnie od czapy.Priorytetem było dla mnie osiągnięcie maksymalnej rozdzielczości,wiernej barwy instrumentów i dużej sprawności ogólnej do wzmacniacza lampowego 3W.Dalibóg wszystkie aspekty poprawia to rozwiązanie.Sprawą drugorzędną są dla mnie wyniki pomiarów.Dlatego,że nie istnieje żaden inny sposób włączenia tych konkretnych głośników,który dałby lepszy rezultat odsłuchowy.Sprawdziłem bowiem WSZYSTKIE możliwe konfiguracje filtrów.Podczas sprawdzania koncepcji głupich z założenia odkryłem np.konieczność filtracji symetrycznej tzn.żeby nie było wspólnej masy oraz oraz kierunkowość drutów nawojowych i oporowych i kierunkowość kondensatorów niepolarnych.To dwa miesiące niesamowitej przygody konstruktorskiej,zwłaszcza,że temat rzeka,a ja zielony.Jeżeli możecie podać symulację działania zespołu to jestem bardzo zainteresowany,ale pozwólcie,że nie będę się tym zajmował...Ja po prostu będę na nich słuchać muzyki.Kate Bush właśnie leci.

Yotomeczek

  • Gość
20-01-2014, 22:01
Ehhh
Nie wiem dlaczego często działa na forach taki schemat:
pojawia się ktoś ze świeżymi pomysłami - robi coś ciekawego - stawia siebie na piedestale "jestem zajebisty i pokażę wam świętego grala" - jakąkolwiek krytykę czy niedowierzanie traktuje jako personalny atak - lekceważy innych "gorszych" forumowiczów - finalnie obraża się na cały zły świat

lancaster

  • Gość
20-01-2014, 23:10
...no i wlasnie dlatego Yotomku zostaja wiekszosci standardowe nudziarstwa.

Ktos cos pisze to Ty powinienies sprawdzic jesli jestes ciekaw a nie ktos ma Tobie udowadniac.
Niby co w tym wypadku ?

Facet zrobil test, opisal go, jest zadowolony.
slabo sie robi od tekstow w stylu "sprawdx jak dzialaja symulacje ?" ... on to ma juz dawno za soba, bo jak pewnie wszyscy zwrocili uwage nie pyta o porade bedac zadowolonym z efektow. Nie oznacza to ze kazdy bedzie ale musze Wam Panowie powiedziec ze z lspcadem tez roznie bywa a juz notorycznie np. reverse null wychodzi w symulacjach piekny gleboki na 30dB a w rzeczywistosci roznie...roznie...aczkolwiek program jest przydatny uwazam....na etapie podstawowym i czasami kontrolnym.

Jak ktos Cie spyta zeby Cie sprawdzic ile jest 4 x 6 to co pomyślisz ?

Yotomeczek

  • Gość
20-01-2014, 23:53
A to przepraszam...

lancaster

  • Gość
21-01-2014, 09:24
almagra kiedys podal dobry temat na bias do diabelka, sterowanie lampy z symatrycznie zasilanego srpp...nigdzie tego wczesniej nie widziałem...sprawdzilem i dzialalo cholera :-)

Zwrotki jaka proponuje jeszcze nie testowalem ale przy czasie nie odmowie sobie, nie mam parcia na zmiany ale glupota byloby nie sprawdzic rzeczy ktora wyglada przynajmniej teoretycznie bezproblemowo.

Apropos tabliczki mnozenia ...Beatlesi byli ponoc analfabetami muzycznymi, Paul bez zadnej krepacji przyznal ze nie zna lspcada...znaczy sie nut mialem na mysli ;-)

Powiem tak...teoria (przynajmniej ta ogolnie znana z for internetowych) jest warunkiem wystarczajacym by stworzyc przecietna kolumne, a cos wiecej jest warunkiem koniecznym by stworzyc bardzo dobra. To cos wiecej to moze byc chocby szczescie...ale musi byc jak nie ma innych pomyslow.

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
22-01-2014, 12:07
No wczoraj tak wstępnie przegwizdałem generatorem z rezystorem i oscyloskopem.Faktycznie są duże wahania impedancji w funkcji częstotliwości.Ale nie ma spadków poniżej znamionowych 8omów dla skrajów pasma i z 50omów plateau dla środka częstotliwości.Wzmacniacz nie wybuchnie,spoko wodza.

Corvus5

  • 2596 / 5364
  • Ekspert
22-01-2014, 12:21
Dla uproszczeń - to samo można zrobić kartą dźwiękową, jeżeli amplituda odpowiada :)

Na końcu się pochwalę - mój obecny przetwornik, który jest tak koło SR-007A :)

almagra

  • 11514 / 5552
  • Ekspert
22-01-2014, 15:42
A co to jest faza?