Audiohobby.pl

Topowe monitory

pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
28-01-2015, 19:51
Sprawdz jeszcze w miare mozliwosci solidne, ciezkie standy z tymi Accordo. U mnie taki element mial spory wplyw na ilosc i zejscie basu, jego definicje, ukazywanie detali w dole pasma (kontrabas, wibracja pudla itp.), wrazenie wypelnienia w brzmieniu, tyle, ze u mnie jakis bas byl juz na samym starcie...

colcolcol

  • 925 / 5275
  • Ekspert
28-01-2015, 20:00
zajmą "pół pokoju". ..
Dokładnie, i jest to jeden z powodów, dla których pomysł ze subami jest dla tych konkretnie, bardzo wyrafinowanych i genialnych chociażby od strony dizajnu kolumn - nie trafiony.
15 centymetrów Scan Speaka, nawet robionego na zamówienie nie zejdzie niżej niż 40Hz. Źródło takiej częstotliwości można jeszcze zlokalizować i znaczne odległości między monitorem a subem (od metra w górę) zaburzą scenę na 100%.
I znów, gdyby to był produkt "no name", można zaproponować postawienie monitorów na subie, podwyższyć posadowienie subów (będę upierał się przy dwóch) aby zmniejszyć odległość itd... A jak to będzie wyglądało? Rozpacz. Nawet jeżeli damy rade z fazą, falami stojącymi, kompromisem w ustawieniu (scena/fale stojące między 20 a 50Hz) i zapomnimy o cenie konkretnych subów, efekt wizualny będzie nie do zaakceptowania.
Czyli klawiatura przyjęła, ale praktyka zweryfikowała.

Sam temat kompromisu w budowaniu sceny przy jednoczesnym niskim zejściu i jeszcze akceptowalnym wyglądzie, spędza sen z powiek wielu konstruktorom. Na pewnym etapie oczekiwań i przy konkretnym poziomie cen, rozstrzygnięcie problemów jest złapaniem przysłowiowego "królika".

4m

  • Gość
28-01-2015, 20:42
mozna sprobowac ale sub miedzy kolumnami albo 2 szt obok nich

No to krakowskim targiem - 2 subwoofery obok kolumn, a trzeci w środku i będzie gites :)


Założenia
1) pomieszczenie 15-16m2, do tego biurko, sofa, półki, skosy (jednym słowem trudne)

lancaster

  • Gość
28-01-2015, 20:47
Wlodek, naprawde poszukaj czegoc co zagra kompletnym dxwiekiem, masz niemaly budzet. Z tego co kojarze pisales ze nie masz duzego pomieszczenia, nie bedziesz mial w takim najnizszego basu cokolwiek bys tam nie wstawil. Natomiast energetyczny i owszem.
Co do accutonow powiem tak ... przmysl sprawe :-) Sluchalem juz accutonow ze sporym fajnym basem, natomiast jak chodzi o gestosc srednicy, glebie barwy roznicowanie sa to uwazam glosniki mocno średnie. Przynajmniej z dotychczasowych moich doswiadczen (pewnie z 20 par roznych kolumn)

Czasami warto poszukac troche dluzej, spojrz na budujacy przyklad Mirka ;-)

lancaster

  • Gość
28-01-2015, 20:50
4m, jak twoj adwokat polecam tobie 1 dobry ciezki sub pod sufitem nad glowa przymocowany tasma dwustronna do wykladzin :-)

fakamada

  • 1066 / 5391
  • Ekspert
28-01-2015, 20:58
>colcolcol

Dlaczego ma zaburzać scenę. W kwestii niskiego basu nie ma lepszego rozwiązania niż aktywne. (faktycznie lepiej dwa , a przy mikromonitorkach nawet trzy subwoofery)
Choćby dlatego, że przy pełnopasmowych kolumnach trzeba szukać ustawienia, które jest kompromisem między sceną, a charką basu. W przypadku użycia subów ustawiamy je tam gdzie dają najrówniejszą charkę, a monitory tam gdzie dają najlepszą scenę.

Z tą odległością pow. 1 metra to jakieś mity. Przy niskim odcięciu 30-50hz nie będą lokalizowalne, więc spokojnie może być 1szt. Przy wyższych odcięciach 70-80hz faktycznie zaczynają być lokalizowalne. Wtedy jeśli jest poj. sztuka to powinna być między kolumnami. Jeśli są dwie sztuki to można je np, umieścić w narożnikach pokoju za kolumnami.
Proponuję wypożyczyć 1-2 małe REL-e albo Velodyne i posłuchać. Nic prostszego.
« Ostatnia zmiana: 28-01-2015, 21:07 wysłana przez fakamada »

jjurek

  • 2058 / 5818
  • Ekspert
29-01-2015, 18:36
w.luczynski

Cały czas namawiam na skrojenie garnituru na miarę:
1. Zamawiasz obudowę surową jako robocza do prób (3-5 stów)
2. Kupujesz  kilka setów głośników/ zwrotnic (ok. 1,5-2  kzł/zestaw)
3. Po wyborze najlepszego zamawiasz śliczną obudowę w/g własnego pomysłu - max. 2kzł- lekko pozłacane :)


Ged

  • 1715 / 5889
  • Ekspert
06-02-2015, 10:36
Pastwa
Nie da się zmienić standów czy ich wypełnić w Accordo, one są częścią kolumn, tam jest chyba zwrotnica, przynajmniej kabel.

Od wczoraj mam suba Velodyne (dzięki kolegom z forum !). Na razie jest Nirwana. Ale niektórzy nie podzielają mojego podniecenia i są sceptyczni. Podobno wcześniej czy później usłyszę, że to nie gra razem.
Dobra wiadomość - bas w Accordo pojawia się przy wyższych poziomach głośności. Tylko, że ja na takich nie słucham.
Czekam na głosy za i przeciw subowi :)

4m

  • Gość
12-02-2015, 11:19
Przeciw sub. Bardzo rzadko zagra spójnie. Do 15 m2 sub naprawdę nie jest potrzebny, o ile Twoim celem nie jest kino domowe. Widziałem kiedyś na innym forum pdf z planem pokoju - wybrałeś optymalne ustawienie. Przy nim równie dobrze możesz sobie pozwolić na mniejsze, wąskie podłogówki zamiast monitorków. Odpadają standy, a więcej pudła = więcej muzyki w muzyce ;)

Co do wyższych poziomów głośności:
Zjawisko to znane jest użytkownikom niewielkich głośników, gdy mocniej odkręcą gałkę wzmacniacza bas jest mniej precyzyjny i rozciągnięty. Co prawda produkowane przez głośnik zniekształcenia dają wrażenie obfitości basu. Taka prezentacja ma jednak niewiele wspólnego z wierną reprodukcją basowego fundamentu.
http://www.hifi.pl/porady/ogolne/megabas.php

Ged

  • 1715 / 5889
  • Ekspert
12-02-2015, 12:00
Chyba jednak będzie REL S2. Podobno nie buczy :)

Ged

  • 1715 / 5889
  • Ekspert
28-02-2015, 09:12
Podsumowanie poszukiwań monitorów do małego pokoju.
Słuchałem w sumie 6 par głośników:
1) B&W CDM1 SE
2) Acoustic Energy Aegis Evo One
3) Franco Serblin Accordo
4) Akkus RedWine 71
5) stare Grundigi mojego kolegi
6) Equilibrium Ether

W skrócie:
1) B&W - wszystko niby na miejscu, scena wąska, bas jest, średnica - OK. Całość - Bowersy odpadają, serio. Góra pasma na B&W jest dużo słabsza niż na Accordo (wokal, fortepian). Zostały przeniesione do telewizora i dalej są napędzane Denonem 1500.

2) AE Aegis Evo One - dobre głośniki, ze świetnym basem, czasami wydawało mi się, że jest go za dużo. Za te pieniądze (700 PLN) - super ! B&W oraz Acoustic grały równym pasmem, nie było tam jednak tej magii co w Accordo.

3) Franco Serblin Accordo
Grają przepięknie. Genialne scena, lepsza niż najlepszych słuchawek, wydaje się, że stoi przed nami wokalista.
Accordo świetnie grają również górne i środkowe pasmo dźwięku. Lubię ten sposób prezentacji - bardzo dużo się dzieje na górze. Fortepian, wokale, instrumenty smyczkowe - to moje dźwięki.
Scena w Accordo jest genialna, szeroka, głęboka, cudowna. Niesamowite co się z nią dzieje jak się kolumny odsuwa od ściany, głebość tej sceny jest po prostu niesamowita.
Nie do uwierzenia !
Wygląd monitorów Franco Serblin to prawdziwe dzieło sztuki. To najpiękniejsze kolumny jakie widziałem z bliska.
Bardzo przyjemnie się na nie patrzy. Cieszą oko.
Ze względu na małą ilość basu Accordo nie mają żadnych szans z innymi kolumnami w muzyce rockowej w tym np. z Akkusami. Ta początkowa opinia zmieniła się jednak w trakcie słuchania.
Po pierwsze to przy wysokich poziomach głośności basu jest naprawdę wystarczająco. Dla tych którzy lubią trochę więcej basu - potrzebny jest sub.
Ja mam REL S2 - bardzo fajny, biały, nie za duży jak na 10 cali. Wkręcam go na godzinę 9-10 i jest dobry bas bez przeszkadzania innym zakresom pasma dźwięku.
Próbowałem małego REL T5, ale buczał. S2 nie buczy.

4) Akkus Red Wine 71 - grają całe pasmo, bardzo dobry środek i bas, jak dla mnie za mało góry.
Wielu kolegów słuchających u mnie uważało, że są to bardzo dobre głośniki i te woleliby zamiast Accordo.

5) Stare Grundigi raz zagrały dużo gorzej niż Accordo, innym razem lepiej (w sensie więcej góry). Postawione na podstawkach Grundigi mają mało basu, u kolegi stoją na wielkiej, ciężkiej ławie
do daje im naprawdę świetny bas (przynajmniej w sensie jakości, niekoniecznie ilości).

6) Equilibrium Ether
Wyglądają świetnie, przepiękny jasny klon. Wykonanie bardzo dobrej jakości, nic nie można zarzucić.
Niestety za duże do pomojego pomieszczenia, buczały, nie dało się słuchać, mój malutki pokój kompletnie nie pasuje do tych niewielkich podłogówek.
Nie wiem dlaczego tak się stało, chyba coś nie tak z moim pomieszczeniem (15m2, skosy, cienkie ściany ?).

Na koniec jest dla mnie jasne, że nie potrzebuję tak dokładnych i wiernych kolumn jak Akkusy. Na wystawach głośniki Accutona grały wspaniałym, dokładnym dźwiękiem ze świetną górą.
To jednak nie potwierdziło się w moim systemie. Wolę czar Accordo.

Chciałbym podziękować wszystkim którzy mi pomagali w trakcie odsłuchów. Za cierpliwość, odbieranie telefonów, odpowiedzi na dziesiątki pytań, za przywożenie/wypożyczanie sprzętu itd.
Nie wymieniam po imieniu/nazwisko bo lista by była bardzo długa :) Są tu zarówno dystrybutorzy jak i koledzy z forum i z miasta :)

Przy okazji muszę też wspomnieć o trudnościach/wyzwaniach takich porównań:
1) do posłuchania trzech par kolumn po 10-30 tys każda potrzebne jest na raz prawie 60 tys. PLN (kaucje)
2) jedna para kolumn przyjechała w drewnianych skrzynkach ważących po 30 kilo każda zamkniętych za pomocą 10 czy 20 wkrętów każda (dla mnie to godzina pracy z odkręcaniem, noszeniem, chowaniem skrzynek)
3) w trakcie montażu jednej z kolumn upadła mi śrubka (ponieważ jest audiofilska więc swoje waży) i uszkodzła podstawki jednej z kolumn, tych których nie chciałem kupić. Mało przyjemna sprawa.
4) koszty transportu, wożenia, jeżdżenia, czasu na jeżdżenie są ogromne :)
5) wbrew niektórym opniom na forach wszyscy dystrybutorzy których do tej pory przez lata spotkałem byli bardzo, bardzo mili, uczynni i życzliwi - dzięki :)

Pozdrawiam
Włodek

Ged

  • 1715 / 5889
  • Ekspert
28-02-2015, 09:32
.

Ged

  • 1715 / 5889
  • Ekspert
28-02-2015, 09:34
.

Waluch

  • 39 / 5571
  • Użytkownik
02-03-2015, 11:13
Gratuluję wyboru. Aż przyjemnie jest popatrzeć na te dzieła sztuki.  Na pewno jeszcze przyjemniej się słucha. 
Nie to, co te brzydkie 'RedWine-y' :)



pastwa

  • 3815 / 5887
  • Ekspert
07-03-2015, 02:05
Wlodek, tak z reka na sercu, jestes kontent ?