Audiohobby.pl

Płyty Binaural

Cypis

  • 2479 / 5026
  • Ekspert
22-08-2014, 14:58
Konwersja na binaural? Chyba technicznie nie jest to wykonalne :/ Podejrzewam, że raczej chodziło o jakiś DSP dodający efekty przestrzenne.

Dlaczego nie?

W końcu to zwykła matematyka i fizyka. Masz nagranie za pomocą dwóch mikrofonów. Stereo. Trzeba między nie "włożyć" matematyczny model głowy i "już". Widziałem gdzieś w sieci nawet opracowania z jakimiś algorytmami.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

-Pawel-

  • 4724 / 5492
  • Ekspert
22-08-2014, 15:07
Każdy ślad ma nałożone w trakcie nagrania efekty typu pogłosy, korekcje, a wszystko to dla zapewnienia przestrzenności w trybie stereo. Dobrze zrealizowane stereo ma część informacji prawego kanału w lewym i vice versa. Myślę, że taki zabieg byłby realny gdybyśmy dysponowali "czystymi" śladami, a tak to trochę jak wyciąganie cegieł z istniejącego budynku. Czytałem kiedyś o "wyciąganiu" śladu mono ze zmiksowanego wcześniej nagrania (chodziło konkretnie o linię gitary basowej). Odbywało się to na zasadzie zabawy potężnym korektorem do masteringu z rozbudowanym DSP na pokładzie.

Chyba, że efekt końcowy miałby przypominać odsłuch tegoż nagrania na kolumnach, czyli jakby z perspektywy. Ale to nie to samo co zgrać "na żywca" muzyków sztuczną głową z naturalnymi pogłosami pomieszczenia, w którym grają.
« Ostatnia zmiana: 22-08-2014, 15:10 wysłana przez -Pawel- »

Cypis

  • 2479 / 5026
  • Ekspert
22-08-2014, 15:50
Każdy ślad ma nałożone w trakcie nagrania efekty typu pogłosy, korekcje, a wszystko to dla zapewnienia przestrzenności w trybie stereo.
...i o dziwo używając głośników, w zależności od umiejętności realizatora dźwięku, mamy lepsza lub gorszą iluzje sceny muzycznej. Nie ma tego na słuchawkach. Dźwięk gra w głowie i jest "płaski" bez planów dalej bliżej. Jedyna różnica w tych odsłuchach to... właśnie głowa, która przy kolumnach zagina, opóźnia i miesza fazy między lewym a prawym kanałem.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

4m

  • Gość
22-08-2014, 16:31
Jak nie ma, jeżeli jest? :)

-Pawel-

  • 4724 / 5492
  • Ekspert
22-08-2014, 16:32
No tak - "mamy lepszą lub gorszą iluzje sceny muzycznej". I tyle, myślę, że taką metodą przeróbki można jedynie uzyskać. W prawdziwym binaural scena w słuchawkach jest natomiast do złudzenia realna i dookólna, czego nie uświadczysz nawet w najlepszej klasy systemie stereo.

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
22-08-2014, 21:44
Każdy ślad ma nałożone w trakcie nagrania efekty typu pogłosy, korekcje, a wszystko to dla zapewnienia przestrzenności w trybie stereo.
...i o dziwo używając głośników, w zależności od umiejętności realizatora dźwięku, mamy lepsza lub gorszą iluzje sceny muzycznej. Nie ma tego na słuchawkach. Dźwięk gra w głowie i jest "płaski" bez planów dalej bliżej. Jedyna różnica w tych odsłuchach to... właśnie głowa, która przy kolumnach zagina, opóźnia i miesza fazy między lewym a prawym kanałem.


Chyba Cypis dobrego systemu sluchawkowego jeszcze nie słyszał.
Są i plany i glębia i zarys sceny metr od glowy.

Cypis

  • 2479 / 5026
  • Ekspert
23-08-2014, 10:31
Chyba Cypis dobrego systemu sluchawkowego jeszcze nie słyszał.
To prawda. Nie słyszałem jeszcze takiego systemu słuchawkowego, który by rysował plany przed głową. Ale jedyny jaki ma ku temu predyspozycje to AKG K1000, bo pracuje w sposób zbliżony do zwykłych głośników.
Pzdr, Tomek
d(-_-)b

palton

  • 422 / 5395
  • Zaawansowany użytkownik
30-08-2014, 11:06
Zastanawiam się, jak brzmią płyty Binaural, na kolumnach głośnikowych? Zapewne ktoś sprawdzał, proszę o kilka słów na ten temat.

Gustaw

  • Gość
30-08-2014, 11:16
Wpis nie na temat. Jesteśmy w zakładce Słuchawki.

Corvus5

  • 2596 / 5354
  • Ekspert
30-08-2014, 12:05
Chyba Cypis dobrego systemu sluchawkowego jeszcze nie słyszał.
To prawda. Nie słyszałem jeszcze takiego systemu słuchawkowego, który by rysował plany przed głową. Ale jedyny jaki ma ku temu predyspozycje to AKG K1000, bo pracuje w sposób zbliżony do zwykłych głośników.

To przecież możliwe. Na kilkaset kombinacji udało mi się uzyskać dwie, które bardzo pchnęły plan do przodu i to nie tak, że się wydaje, ale po prostu chce się wyciągać rękę do przodu po wokal tak, jakby wokalista był fizycznie przed słuchaczem ciałem i duszą. Sam się na tym załapałem. Wcale nie było to żadne binauralne nagranie.

Co ciekawe nie do końca wiem co było przyczyną pierwszego efektu, ale wysokie tony zbyt zaznaczone. Drugi przypadek był łagodniejszy, ale bardzo naturalny pasmem. Z pomiarów wyszło, że DAC był zbytnio obciążony i da wysokich tonów ciął sygnał i wyglądało to jak przebieg trójkątny, a nie sinusoidalny. Przyczyna to m.in. dzielnik pojemnościowy na wyjściu bez dodanej rezystancji w szeregu. Skąd? Ano lubię się bawić filtrem środkowoprzepustowym na RC. Dodane harmoniczne można próbować porównać w rozkładzie do NOS DACów. Ciekawe co by wyszło.

Erem

  • 54 / 5656
  • Użytkownik
30-08-2014, 20:56
Zastanawiam się, jak brzmią płyty Binaural, na kolumnach głośnikowych? Zapewne ktoś sprawdzał, proszę o kilka słów na ten temat.
Na tej stronie można przetestować, czy ten rodzaj nagrywania odpowiada nam:
http://www.binauralairwaves.com/

palton

  • 422 / 5395
  • Zaawansowany użytkownik
30-08-2014, 20:58
Piękne dzięki.

brodacz

  • 1780 / 3821
  • Ekspert
28-09-2014, 18:23
Płyta CC.Coletti okazała się super do słuchania.Jest Muzyka i jest flow.