nygus napisał:
"Piotrsz, te ruskie teflony pracują do 200 stopni, zycze powodzenia w znalezienu takich kondesatorow i za taką cenę (i to takiej stabilności temperaturowej). Wogóle poszukaj sobie cenę nowych telfonów."
Ten parametr nie ma takiego znaczenia. Polipropylenowe pracują stabilnie do 100-125 stC i to w zupełności wystarczy. Nawet We wzmacniaczu w pobliżu radiatora nigdy tyle nie ma.
"Te parametry co podałeś nie mają praktycznie żadnego wpływu na dźwięk, ESR? wiekszy pewnie ma sciezka na PCB ktora idzie to tewgo kondesatora..."
Zgadza się dla małego kondensatora 330nF odsprzęgającego np. zasilanie nie ma to istotnego znaczenia. Bardziej ma znaczenie w elektrolitach zasilających podczas impulsowego poboru prądu.
"Poszukaj sobie jak się ma np. typ dielektryka do znikształceń nieliniowych... wsadź kilka kondensatorów w miernik i nie zdziw się jak czasami pokaże np. 1% zniekształceń dla 1khz... (tylko mierz sygnał zbliżony audio, np. przy -40dB, a nie np. sinus 10V z generatora)"
I tu popełniasz błąd (chciaż bardzo często spotykany). Nie ma, powtarzam nie ma czegoś takiego, że THD jest większy dla niższych poziomów sygnałów niż dla większych. Nigdzie ani dla wzmacniacza ani dla kondensatora, jest to po prostu niemożliwe.
Jeśli dla sinus 10V jest np. THD 0.01% to dla -40dB (czyli 0,1V) NIGDY nie będzie większe.
A błąd bierze się z tego, że zapominacie o szumach i zakłóceniach EMC. Dla dużego poziomu sygnału składowa szumowa jest do pominięcia. Dla niższego poziomu sygnału użytecznego THD spada ale szum pozostaje na tym samym poziomie i miernik THD pokaże wam wyższy poziom (a tego jaka jest składowa harmoniczna a jaka szumowa to on tego nie wie).
Prosty przykład:
a) harmoniczna podstawowa dla 1kHz np 10V, 2 harmoniczna na 2 kHz np. 0,005V, szum w pasmie objętym funkcją okienkowania analizatora widma dla 2kHz np. 0,005V. Miernik THD pokaże wam 0,1%.
b) harmoniczna podstawowa dla 1kHz np 0,1V, 2 harmoniczna na 2 kHz np. 0,00005V, szum w pasmie objętym funkcją okienkowania analizatora widma (jest bez zmian !) dla 2kHz np. 0,005V. Miernik THD pokaże wam 5%.
Dlatego prawidłowo powinno się mówić o parametrze THD+N a nie THD. Oczywiście samo THD też można zmierzyć ale nie przy jednostkowym pomiarze. Trzeba osobno mierzyć szum i harmoniczne z szumem a potem obróbka tych danych.
Ponadto bez specjalizowanego układu z wielokrotnym ekranowaniem, wysterowywaniem sygnałem wspólnym ekranów wewnętrznych o pomiarze THD poniżej 0,1% to można śmiało zapomnieć. W warunkach amatorskich nie do przeprowadzenia.
"Sprawdz tez sobie na jakims mierniku np. ile śmieci np. zbiera typowy plastikowy kondesator z otoczenia, bo nie mają metalowej obudowy jak ruskie tanie OMBG czy teflony."
Jak wzmacniacz ma stalową/aluminiową obudowę uziemioną (a raczej ma) to nie zbiera za dużo.