Audiohobby.pl

Czy taki przedwzmacniacz ma sens ?

x500

  • 461 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2008, 14:13
Postanowilem zbudowac pre do GainClone'a i przeszperalem troche watkow tu i na AS .
Schemat ktory nizej przedstawiam stanowi polaczenie PRE wedlug Petera daniela , Bufor wedlug Weterana i znane DCserwo . Pytanie tylko czy DCserwo ma sens jesli dam wyjsciowy kondensator czy moze konda wywalic i pozostac z DC serwo , a moze to ostatnie dac tylko dla bufora ? Potencjometr moze dac na wyjsciu ? Albo na samym wejsciu ? Prosze o sugestie ...
Stabilizacja bedzie osobna dla kazdego z kanalow tylko wacham sie czego uzyc ... 7815/7915 ? A moze cos lepszego ?
Bede wdzieczny za Wasze sugestie a moze nawet za jakies lepsze schematy ...
Chce tez do wyjscia z pre podpiac sluchawki ale przed buforem , czy nie beda jakims obciazeniem ?

Lenny

  • 70 / 5856
  • Użytkownik
20-06-2008, 16:20
Na szybciora:
- Opampy brzmią źle w roli buforów, lepiej dać zwykły wtórnik (jak niżej, lub "diamond transisor")
- Daj większe tłumienie serva, jeśli je zastosujesz. Zwiększyłbym 47k do 470k i zobaczył czy "daje radę", ewentualnie skorygował.

Popatrz jak pre (z buforami i ze wzmacniaczem słuchawkowym) zrobił ChUmI:
http://www.audiohobby.pl/topic/1/642#koniec

Jak Ci się spodoba i masz trochę szczęścia, to może nawet ma gotowe płytki do tego. Ja ręczę za efekty brzmieniowe tego pre. :)
Jeśli nie chcesz to można przynajmniej podpatrzeć jak zrobić dobry bufor. Na 2SK170 to nawet da się za normalne pieniądze ;].

Lenny

Lenny

  • 70 / 5856
  • Użytkownik
20-06-2008, 16:22
Jeszcze jedno - albo servo, albo kond na wyjściu, szkoda Black Gate\'a :).

Lenny

ahaja

  • 513 / 5890
  • Ekspert
20-06-2008, 17:30
Zamiast  tego bufora na 627 lepiej dać kostkę typowo prądową (np 634 lub coś ze stajni LT).
Zamiast BG: 100n + 1-4,7u tantal + 47-100u Panasonic  - jak najbliżej nóżek op.

Na stronie Pawła Macury jest gotowy projekt takiego preampa.

x500

  • 461 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2008, 18:50
Czy moglbys podac link do str Pawla ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
20-06-2008, 19:38
Ja bym zrobił wejście z sygnałem od razu na potencjometr, za nim opamp o wzmocnieniu 1 lub 2 i dalej na GC, bez DC servo, które przy tak małym wzmocnieniu nie jest potrzebne.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!

x500

  • 461 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2008, 21:53
Rozumiem ze najpierw potencjometr na wejscie , potem pre na opampie ( jaki najlepszy ? ) , bez bufora i bez dc serwo , z kondem wyjsciowym . Minimalistyczny jak sam GC . Ok , jak odsprzegac zasilanie najlepiej i jaki typ stabilizatorow ? Dac diody jak w GC dla mostka czy normalny pojedynczy greatz ? Czy sluchawki na wyjsciu pre nie beda obciazaly wejscia podlaczonego GC ? Uzywam dt880pro oraz grado sr60 .

ahaja

  • 513 / 5890
  • Ekspert
20-06-2008, 22:07

ahaja

  • 513 / 5890
  • Ekspert
20-06-2008, 22:10
http://www.transientharmony.com/   to jest jeszcez dobre.

x500

  • 461 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
20-06-2008, 22:20
Dzieki .
Swoj schemat opracowalem w taki a nie inny sposob dlatego ze widzac skomplikowane , rozbudowane uklady przedwzmacniaczy sadzilem iz zapewnienie jak najlepszych warunkow pracy pre da dzwiek lepszy ... pre podparte buforem , ukladem serwo itp itd . Widze jednak ze wystarczy mi najprostrzy opamp . Moze jednak zastosowac w zasilaniu uklad virtualnej masy na innym opampie zamiast stabilizacji kazdej z galezi zasilania ? Pytam o to wszystko bo nie mam tak duzo opampow by sprawdzac kazda konfiguracje ... Dzieki za dotychczasowe odpowiedzi .
W takim razie pozbede sie dc serwo i dam na wyjsciu BG N , tylko ktora koncowka do wyjscia ? krotsza czy dluzsza ?

piotrsz

  • 96 / 5886
  • Użytkownik
21-06-2008, 08:00
Tak na szybko:

a) nie ma sensu dawać DC Servo i kondensatora razem na wyjściu. Albo jedno albo drugie. Chyba, że lubisz podniecać się zmianą dźwięku przy eksperymentowaniu z wymianą tego kondensatora na wyjściu. Generalnie wszystkie elektrolity wprowadzają potężne THD a ludzie się wtedy tym podniecają, że jest więcej szczegółów, itp. a tak naprawdę słyszą harmoniczne

b) nie ma sensu dawać dwóch DC Servo. To głupota. Jak już to jedno na wyjściu.
c) OPA627 można śmiało zamienić na jeden z nowszych LT, Analog Devices, Texsas Instruments lub National Semiconductor.

Ja bym zwrócił uwagę na:

OPA211/OPA2111/OPA827 - Texsas Instruments
AD8397/ADA4841-1/ADA4841-2/AD8599/ADA4898-1 - Analog Devices
nowe układy National Semiconductors z serii Performance Audio

Przy zakupie tych układów uważaj na guru oszustów, którzy szukają frajerów. Liczą sobie za te układy czasami po 100 zł/szt. na aukcjach. A większość jest wartych mniej niż 10-15zł. Nawet przy pojedynczych sztukach opłaca się kupić w sklepach internetowych. Analog Devices - na stronie www.alfine.pl, Texsas i National na pl.farnell.com (tutaj wyszukiwanie zrób na stronie anglojęzycznej www.farnell.com, bo na polskiej wersji jest zepsuta wyszukiwarka).

d) Te BG 47uF na zasilaniu zbocznikuj foliowymi 1uF i foliowymi/ceramicznymi 100nF. To akurat jest elementaż. Kondensator elektrolityczny powyżej kilkudziesięciu/kilkuset kHz zachowuje się jak cewka. Koniecznie trzeba zbocznikować. Zniknie wtedy temat zmian dzwięku przy wymianie elektrolitów na zasilaniu ale o to właśnie chodzi w dobrze zaprojektowanym układzie. No i im mniejsza pojemność tym bliżej układu scalonego na płytce drukowanej.

e) na wejściu daj z tym 100k równolegle kondensator foliowy (polipropylen/poliester) lub ceramiczny (koniecznie NPO/C0G w żadnym wypadku X5R/X7R/X8R/Z5U) tak aby fg tak utworzonego filtru dolnoprzepustowego było w granicach 100kHz. Rozwiązanie to ograniczy intermodulację i wpył zakłóceń radiowych/w.cz.

f) uważaj na potencjometr. Jeżeli kupisz liniowy, to ten stały 47k na suwaku robi charakterystykę pseudologarytmiczną i jest potrzebny. Natomiast jeżeli kupisz już logarytmiczny, to ten stały 47k tuż za potencjometrem jest do usunięcia.

g) kondensator 47pF za potencjometrem jest bez sensu. Wprowadza biegun transmitancji, który zmienia się w zależności od położenia suwaka. Po co to jest to ja nie wiem. Ponadto w skrajnym górnym położeniu (potencjometr odkręcony na maksa co raczej się nie zdaży podczas eksploatacji ale może) pierwszy wzmacniacz operacyjny ma obciążenie czysto pojemnościowe. Dla niektórych wzmacniaczy może to powodować ich niestabilność. Jak już robić tam filtr, to tak jak na wejściu. Kondensator wtedy przed potencjometrem a pomiędzy wyjściem tego pierwszego wzmacniacza a potencjometrem rezystor. fg ustawione znów ok. 100kHz.

h) rezystor 2k w pętli sprzężenia zwrotnego pierwszego wzmacniacza operacyjnego zbocznikować kondensatorem tylko tak aby nie uciąć pasma akustycznego (rozwiązanie ograniczy wzmocnienie szumowe dla w.cz.)

i) przy koncepcji dwóch wzmacniaczy operacyjnych można się już pokusić o zrobienie jednego i drugiego w konfiguracji odwracającej. Zawsze lepszy stosunek S/N, wyższe pasmo i możliwość realizacji w pętli sprzężenia filtru tłumiącego wyższe częstotliwości do 0 a nie 1 (tak jak w nieodwracającym).

Generalnie widać, że schemat robił typowy nieuk. Schemat w sam raz na poziom tego forum.

Pozdrawiam i życzę udanej i dobrze brzmiącej konstrukcji.

piotrsz

piotrsz

  • 96 / 5886
  • Użytkownik
21-06-2008, 08:07
Za przedostatnią uwagę przepraszam. Kiedyś komentowałem już schemat wzmacniacza i parę końcowych uwag się pokrywało dlatego zrobiłem CTRL+C i CTRL+V. Zapomiałem wyciąć tego "Generalnie...". Jeszcze raz przepraszam.

piotrsz

piotrsz

  • 96 / 5886
  • Użytkownik
21-06-2008, 08:14
Odnośnie zasilania to LM7815/LM7915 nie są złe. Są to stare technologie z przełomu lat 70/80-tych ale mają jedną zaletę. Nikt się wtedy nie bawił z oszczędzaniem energii dla układów przenośnych zasilanych bateryjnie. Mają przez to duże prądy spoczynkowe/polaryzujące układów wewnętrznych ale także dobre PSRR i niskie szumy.

Chociaż są lepsze. Niskoszumne tanie i na duże prądy są dobre LF120, LF50 itp. National Semiconductors. Też uważaj bo na aukcjach robionych przez samozwańczych guru (a tak naprawdę oszustów) chodzą po 25 zł/szt. W farnellu zapłacisz 3-5 zł/szt.

Z SMD to wszystkie Analog Devices serii ADP33XX ale one są na niższe napięcia. Oprócz tego niskoszumne i o niskim PSRR robi też National, Texsas no i Maxim Semiconductors.

Dobrym rozwiązaniem jest też kaskada. Ale to raczej przy DAC typu DeltaSigma dużo daje. Tutaj to by był przerost formy nad treścią.

piotrsz

x500

  • 461 / 5866
  • Zaawansowany użytkownik
21-06-2008, 09:39
Dziekuje panie psorze za te odpowiedzi , pytam bo jak pan zauwazyl jestem kompletnym nieukiem , stad moja obecnosc na tym dziecinnym forum ;-)
Ok , koniec uprzejmosci .
Panskie sugestie sa mimo wszystko niezwykle cenne dlatego mam prosbe ; czy zechcialby Pan podzielic sie  gotowym schematem idealnego pre opartego na AD8397 ( takie mam ) ze wszystkimi pojemnosciami bocznikujacymi itp ? Chce uzyc potencjometru alpsa logarytmicznego 2x47k rk09 ( malutki , zielony ) . Dac go na we czy wy ?

Molibden

  • 1906 / 5890
  • Ekspert
21-06-2008, 22:18
Potencjometr na wejściu.
Ale wtedy musiałaby to być mniejsza wartosć, jeśli ma współpracować na niską impedancję wejściopwą wzm. op.  w konfiguracji odwracającej, ustaloną przez rezystor między pot. a wejście,m odwracającym.
Filtr dolnoprzepustowy ustawiłbym na cz. ok. 200kHz i mimo wszytko zrezygnowął z ceramików, chyba że dasdz mikowe, w innym przypadku - poliporpylen i polistyren (styroflex), AD8397 to szybli układ więc w NFB powinien być zablokowany kondensatorem pomiędzy ok. 10 a 100pF.
_________________________________
Było to na posiedzeniu Biura Politycznego. Tow. Gierek miał powiedzieć:
"Towarzyszu Szydlak przestańcie pitolić i nas oszukiwać! Chleba wczoraj po południu w Warszawie nie było. Chleb towarzysze to jest rzecz święta. Chleb musi być!"Imperialistyczny wróg kusi cię Coca-Colą!