Audiohobby.pl

Klub Espressivo-E

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
06-07-2015, 18:46
Hmm,ten izopropalon jest niezly,lampy ktore kupilem do espressivo ecc88 za 35 zl,buczaly a po wymyciu nozek jest ok i chyba graja lepiej niz oryginalne;),apropo lamp nos co powiecie o takich lampach:http://allegro.pl/sylvania-ecc88-e88cc-6dj8-i5509229811.html

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
06-07-2015, 22:53
Hmm,ten izopropalon jest niezly,lampy ktore kupilem do espressivo ecc88 za 35 zl,buczaly a po wymyciu nozek jest ok i chyba graja lepiej niz oryginalne;),apropo lamp nos co powiecie o takich lampach:http://allegro.pl/sylvania-ecc88-e88cc-6dj8-i5509229811.html
Drogie, lepiej najpierw posłuchać.

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
07-07-2015, 01:38
...
,a propos lamp NOS, co powiecie o takich lampach: SYLVANIA ecc88 (e88cc, 6dj8)

@Aaarti wybacz, że cytat jest trochę zmieniony, ale link do Allegro przestanie działać i nie będzie wiadomo, o jakie lampy chodziło. :)
Nie chcę Cię zniechęcać, bo żonglowanie lampami to fajna i wciągająca zabawa, ale ja wkładając lampy E88CC różnych producentów, specjalnych różnic nie słyszałem. Jeżeli były to na tyle małe, że nie podjąłbym się zgadywać na ślepo, którego producenta lampy są we wzmacniaczu. Różnice tylko wtedy były wyraźnie, gdy np. jedna z lamp nie trzymała parametrów lub zwyczajnie była uszkodzona i na przykład szumiała. Były też wtedy, gdy zamiast E88CC wkładałem lampy, które nie były ich bezpośrednimi zamiennikami, czyli lampy o trochę innych parametrach.

Tak przy okazji chciałbym zwrócić uwagę, że lamy ECC88 to niedokładnie to samo, co E88CC.
Ta ostatnia to ulepszona, nowsza wersja ECC88. Różnią się one nie tylko żywotnością, ale i parametrami.
Np. maksymalne napięcie anodowe dla ECC88 to 130V, a dla E88CC to 220V.
Prąd żarzenia wynosi odpowiednio 365mA dla ECC88 i 300mA dla E88CC.
Lampa 6DJ8 to dokładnie to samo, co ECC88. Lampy ECC88 i 6DJ8 nie zawsze można wstawić zamiast E88CC.
Ale odwrotnie, czyli E88CC zamiast 6DJ8 i ECC88, można wstawić zawsze i nie powinno być żadnych problemów.

Lampy ECC88 i E88CC, mają trochę inne parametry i różnice w dźwięku mogą być słyszalne.
Powiem tylko tyle, że gdy ja sprawdzałem ECC88 zamiast E88CC, lepiej na pewno nie było.
Z moich doświadczeń wyszło, że tanie E88CC Tesli grają całkiem przyzwoicie.
Z ich bezpośrednich zamienników najbardziej podobały mi się lampy 6N23P-EW, zresztą też tanie.
Dlatego mogę Ci spokojnie te lampy polecić.

Fabrycznie, w Sli-80, wstawiane są lampy 6922, których bezpośrednim odpowiednikiem są E88CC.
Są jeszcze jedne lampy, które zagrały mi dobrze w Cary-m, jako lampy sterujące.
Te lampy to PCC88. Tylko one nie są bezpośrednimi zamiennikami E88CC.

Zawsze, gdy wkładałem lampy, które nie były zamiennikami E88CC, dźwięk był gorszy.
Albo zamulony, albo jakiś taki bez wyrazu, albo zbyt szklisty.
To był jedyny przypadek, gdy granie wzmacniacza podobało mi się. Dźwięk był jak trzeba i miał ten błysk oraz świeżość.
Jeżeli konstrukcja twojego wzmacniacza pozwala na włożenie PCC88 zamiast E88CC, to warto spróbować.
Możesz być zaskoczony efektami. A lampy PCC88 też są bardzo tanie.
Trzeba tylko pamiętać, że lampy PCC88 mają inne napięcie żarzenia niż E88CC i ECC88.
Dla lamp ECC88 i E88CC wynosi ono 6,3V, natomiast dla PCC88 aż 7,6V.

Po tym, co napisałem, już chyba się domyślasz, że jestem podobnego zdania, co Synthax.
Ja też bym nie zapłacił za te lampy (ECC88 Sylvania) prawie 400 zł, bez upewnienia się, że są jakieś różnice na plus.
« Ostatnia zmiana: 07-07-2015, 12:50 wysłana przez Karol »

Synthax

  • 2323 / 4083
  • Ekspert
07-07-2015, 13:01
apropo lamp nos co powiecie o takich lampach:http://allegro.pl/sylvania-ecc88-e88cc-6dj8-i5509229811.html
Jak szaleć to szaleć : http://allegro.pl/mullard-e88cc-ecc88-6922-6dj8-nos-gray-shield-i5509230008.html
Cena 1500 zł w opcji :kup teraz" gwarancją niezłych emocji. Ręce aż się trzęsą gdy trzymasz je w dłoniach, bo a nie daj Bóg wypadną ... ;) Oczywiście to napisałem z dużą dozą sarkazmu. Ceny niegdyś tanich lamp osiągają ostatnio poziomy absurdu, zwłaszcza jak na forach "ałdjofilskich" pojawi się wokół nimb tajemniczości, dźwiękowej ekstazy, a dookoła "och!" i "ach!" to na aledrogo ceny od razu w górę. Czy ta para lampek warta jest tych pieniędzy ? Zwłaszcza, że są droższe niż Espressivo. Być może w innej aplikacji różnica byłaby po ich wstawieniu, ale czy byłoby warto ? Jest tyle lampek wartych zainteresowania: mało popularne, tanie. Tylko jak ktoś odnajdzie taką "gwiazdę" to niech lepiej głośno tego nie mówi bo lampka zyska miano "kultowej" i skończy się tanie Eldorado :)

Każdy musi to sam ocenić. Ale jest coś w tym że lepiej mieć tańszy wzmak na najlepszych lampach niż najlepszy wzmak na słabych lampach.
Ja się posłucha porównania dobrej żarówki z taką powiedzmy przeciętną to różnice są spore. Pytanie czy warte takich wydatków trzeba traktować indywidualnie. Jeśli miałbym kupić powiedzmy wzmacniacz słuchawkowy tranzystorowy w sklepie za 3000.00 (słuchałem wielu takich) to wolałbym Espressivo z jakąś wybitną żarówką. To dałoby mi więcej radości i piękna z muzyki.

Espressivo ma swoje ograniczenia. Ale jeśli się spróbuje lampowego grania to łatwo docenić ten wzmak w tych pieniądzach.

Co do wydatków na lampy, to sam na lampy do Espressivo pewnie nie wydałbym więcej jak 300-400 pln/para. Uważam że w tej kwocie można mieć coś dobrego do niego.

Ostatnio jak wsadziłem do Arioso pewnego NOSa to tak jakbym słuchał innego wzmacniacza. Więc jest o co walczyć. I hype hypem ale NOSy grają inaczej. Koniec kropka.

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
07-07-2015, 23:21

Z moich doświadczeń wyszło, że tanie E88CC Tesli grają całkiem przyzwoicie.

[/quote]Dzieki chłopaki za radę,odpuściłem tamte lampy i zamówiłem e88cc tesli za 40 zł :) mam nadzieje ze zagrają dobrze:)

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
07-07-2015, 23:22
Coś zle zacytowałem;)

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
09-07-2015, 22:30
Witam!dzis dostałem lampy e88cc tesla 32 gold pin.przydzwiek który słyszałem wczesniej(50hz) ustał prawie zupełnie i już mi nie przeszkadza.lampy grają bardzo dobrze a jeszcze sie nie wygrzaly(były nieużywane).takze za 40 zł mam rozwiązany problem!dzieki wielkie Karol za radę i pozdrawiam!

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
09-07-2015, 23:08
@Aaarti, nie ma za co. :)
Możesz jeszcze spróbować rosyjskich 6N23P-EW.
Trzeba tylko kupić egzemplarze, z tzw. sprawdzonego źródła. Dobrze pomierzone i sparowane.
Nie są to jakieś wielkie różnice w stosunku do E88CC, ale może spodoba Ci się taki dźwięk.
Ja obecnie jadę właśnie na 6N23P, jako lampach sterujących. Ceny na poziomie tych Tesli, które kupiłeś.

sir.jax

  • 241 / 3776
  • Aktywny użytkownik
09-07-2015, 23:13
Pytanie do Karola:)
W moim Espressivo siedzą lampy sterujące 6N1P, pan Henryk w załaczonej instrukcji jako zamienniki podał E88CC, 6922, 6DJ8 i wspomniane przez Ciebie 6N23P.
Jak to się ma do tego, że w sklepie lampyelektronowe pl panowie twierdzą, że 6n1p nie ma tak naprawdę zamienników.
Warto spróbować 6n23p?
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
09-07-2015, 23:50
Pytanie do Karola:)
W moim Espressivo siedzą lampy sterujące 6N1P, pan Henryk w załaczonej instrukcji jako zamienniki podał E88CC, 6922, 6DJ8 i wspomniane przez Ciebie 6N23P.
Jak to się ma do tego, że w sklepie lampyelektronowe pl panowie twierdzą, że 6n1p nie ma tak naprawdę zamienników.
Warto spróbować 6n23p?

I moim zdaniem mają rację. 6N1P, nie jest zamiennikiem żadnej z podanych przez Ciebie lamp.
Ale myślę, że pan Henryk wie co mówi, czyli wymienione lampy można włożyć do Espressivo, bez żadnych efektów ubocznych dla konstrukcji. I pewnie to miał na myśli, podając w instrukcji, że można zamiast 6N1P wkładać te wymienione lampy.
Ja kiedyś zamiast 6N6P, wstawiłem 6N1P i konstrukcji nic się nie stało, ale dźwięk mi się nie podobał. :)
Wracając do pytania. Jeżeli konstruktor twierdzi, że można je wkładać, to moim zdaniem warto spróbować.
To dobre lampy i bardzo wielu użytkowników ale też i konstruktorów je chwali i stosuje.
Właściwie przeważająca większość poleca wersję wojskową tych lamp, czyli 6N23P-EW, ale i zwykła (cywilna) 6N23P też będzie dobra.

sir.jax

  • 241 / 3776
  • Aktywny użytkownik
10-07-2015, 00:03
Pytanie do Karola:)
W moim Espressivo siedzą lampy sterujące 6N1P, pan Henryk w załaczonej instrukcji jako zamienniki podał E88CC, 6922, 6DJ8 i wspomniane przez Ciebie 6N23P.
Jak to się ma do tego, że w sklepie lampyelektronowe pl panowie twierdzą, że 6n1p nie ma tak naprawdę zamienników.
Warto spróbować 6n23p?

I moim zdaniem mają rację. 6N1P, nie jest zamiennikiem żadnej z podanych przez Ciebie lamp.
Ale myślę, że pan Henryk wie co mówi, czyli wymienione lampy można włożyć do Espressivo, bez żadnych efektów ubocznych dla konstrukcji. I pewnie to miał na myśli, podając w instrukcji, że można zamiast 6N1P wkładać te wymienione lampy.
Ja kiedyś zamiast 6N6P, wstawiłem 6N1P i konstrukcji nic się nie stało, ale dźwięk mi się nie podobał. :)
Wracając do pytania. Jeżeli konstruktor twierdzi, że można je wkładać, to moim zdaniem warto spróbować.
To dobre lampy i bardzo wielu użytkowników ale też i konstruktorów je chwali i stosuje.
Właściwie przeważająca większość poleca wersję wojskową tych lamp, czyli 6N23P-EW, ale i zwykła (cywilna) 6N23P też będzie dobra.
W moim też pan Henryk zastosował wersję militarną 6n1p EB, pokusiłem się jednak o zakup wersji cywilnej bardziej muzykalnej i fakt, że piekniej czarują niestety kosztem bardzo pogrubionego i rozciągnjętego basu, całe szczęście wiele nie kosztowały nawet z opcją parowania lamp.
Teraz cywilne leżą sobie w szufladzie :)  6n23p kosztują 69pln w sklepielamyelektronowe pl. Espressivo ma automatyczną regulacje biasu, może stąd pan Henryk proponuje możliwość zamiany na wspomniane wyżej lampy?
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Karol

  • 2002 / 4295
  • Ekspert
10-07-2015, 00:26
Uważam, że konstruktorowi można zaufać, bo jak nie jemu, to komu? :)

Ja lampy 6N23P-EW, kupowałem u tego gościa: http://allegro.pl/6n23p-ecc88-pary-5-test-100-emisji-i5529647074.html
Widzę, że teraz ma chyba tylko 6N23P, ale można go dopytać.
Kupując, prosiłem go o specjalne potraktowanie i staranne dobranie lamp, choć wydaje mi się, że i bez tego zrobiłby to jak należy.
Inna sprawa, że zazwyczaj brałem więcej niż jedną parę. Kupowałem już u niego wiele razy i nie tylko lampy 6N23P.
Jak na razie nie mogę mu nic zarzucić. Wszystko było zawsze w najlepszym porządku.
Trzeba tylko kupować lampy ze 100% emisją. Ma też gorsze, np. z 80% emisją, ale w akcjach to zaznacza i cena jest niższa.


« Ostatnia zmiana: 10-07-2015, 00:55 wysłana przez Karol »

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
10-07-2015, 09:04
Tesla e88cc 32 gold pin,polecam te lampy.wg mnie maja cechę poszerzania sceny muzycznej i "wyciągania korka z nosa" podobna różnice usłyszałem jak wymieniłem kable głośnikowe z zwykłych sznurówek na Cardasy.polecam te lampy:)

sir.jax

  • 241 / 3776
  • Aktywny użytkownik
10-07-2015, 14:49
Uważam, że konstruktorowi można zaufać, bo jak nie jemu, to komu? :)

Ja lampy 6N23P-EW, kupowałem u tego gościa: http://allegro.pl/6n23p-ecc88-pary-5-test-100-emisji-i5529647074.html
Widzę, że teraz ma chyba tylko 6N23P, ale można go dopytać.
Kupując, prosiłem go o specjalne potraktowanie i staranne dobranie lamp, choć wydaje mi się, że i bez tego zrobiłby to jak należy.
Inna sprawa, że zazwyczaj brałem więcej niż jedną parę. Kupowałem już u niego wiele razy i nie tylko lampy 6N23P.
Jak na razie nie mogę mu nic zarzucić. Wszystko było zawsze w najlepszym porządku.
Trzeba tylko kupować lampy ze 100% emisją. Ma też gorsze, np. z 80% emisją, ale w akcjach to zaznacza i cena jest niższa.
A ja się na tym panu przejechałem, nie wiem czy nawet nie rozmawialiśmy o tym kiedyś.
Przysłał mi 6n23p NOSY z krzywymi nóżkami, pokrytymi patyną, czarne jak smoł no o po wpieciu niestety lewy kanał brumił jak jasna cholera. Zamieniłem lampy stronami i to samo tylko w prawym, a zapewniał że je parowa hmmm. Podziękowałem temu panu chociaż z problemem je chciał przyjąć spowrotem i później jeszcze pretensje do mnie że pokrzywiłem nóżki. Dziękuję nasram na jego lampy wole dać więcej w sklepie lampyelektronowe tam przynajmniej po sparowaniu przysłali wyniki pomiarów i nóżki w lampach świecą się jak psu jajca :)
Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Aaarti

  • 43 / 3201
  • Użytkownik
10-07-2015, 19:48
Ja tez u tego Pana kupiłem i tez huczały i nóżki były czarne ale wymylem specjalnym płynem i już nie buczą,ale grają najsłabiej z tych co mam,lepsze są stożkowe a najlepiej(dużo lepiej )wspomniane Tesle:)