Audiohobby.pl

Upgrade wzmacniacza słuchawkowego

szerszy

  • 18 / 5174
  • Nowy użytkownik
18-01-2014, 15:55
W dużej mierze to od niego zależy dolna granica pasma przenoszenia stopnia końcowego.

szerszy

  • 18 / 5174
  • Nowy użytkownik
18-01-2014, 16:03
">> Synthax, 2014-01-03 12:16:10
Lampy i podstawki są na zewnątrz, tak jak trafo - patrząc na płytkę drukowaną po stronie niewidocznej. Podstawki lamp ceramiczne."


Synthax - Zamieść na forum również fotografię podstawek o, których piszesz. Jeśli są to chińskie ceramiczne podstawki z kontaktami, które łatwo mogą ulec wygięciu to warto je wymienić.

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
20-01-2014, 18:09
.

dankam

  • 112 / 5482
  • Aktywny użytkownik
23-01-2014, 19:13
Dolna granica przenoszenia niskich częstotliwości to jedno a jakość tego basu to drugie.
Najlepiej gdyby było to 220uF jakiegoś mundorfa suprem ale kosztuje majątek i nie wiem nawet czy takie robią.
Ja z własnych doświadczeń wiem że lepiej jest 100uf dobrego konda niż 220uf badziewia elektrolitu.

zibra

  • 812 / 4987
  • Ekspert
23-01-2014, 21:04
Taka ciekawostka - mozna kupic i 330uF:

http://www.hificollective.co.uk/catalog/-c-61_68_428.html
The Protagonist DAC by McGyver, Black Pearl by Majkel, DT1350 by Germany, Shure SRH940 by USA:)

szerszy

  • 18 / 5174
  • Nowy użytkownik
24-01-2014, 11:52
>> dankam, 2014-01-23 19:13:51
Dolna granica przenoszenia niskich częstotliwości to jedno a jakość tego basu to drugie.
Najlepiej gdyby było to 220uF jakiegoś mundorfa suprem ale kosztuje majątek i nie wiem nawet czy takie robią.
Ja z własnych doświadczeń wiem że lepiej jest 100uf dobrego konda niż 220uf badziewia elektrolitu.

Dankam - > Słyszałeś kiedyś o możliwości równoległego oraz szeregowego łączenia kondensatorów? To wcale nie musi być jedna wielka zwijka 220uF, można spokojnie złożyć taki kondensator z kilku o mniejszej wartości np 47uF.

Jak pokazałem w poście wyżej duża pojemność kondensatora wskazana jest przy stosowaniu jako obciążenia słuchawek o niskiej impedancji znamionowej. [Przypominam F= (2*pi*R*C)^-1 ]. Przy stosowaniu słuchawek o impedancji znamionowej większej lub równej 50 ohm wymienione przez Ciebie 100uF może wystarczyć. W przypadku słuchawek o impedancji znamionowej 50 ohm otrzymasz F dolną 31,8Hz  (Ciężko powiedzieć czy stosowanie słuchawek o tej impedancji dla tego konkretnego wzmacniacza jest sensowne, wypada wykonać trochę pomiarów)

Synthax - Właśnie o takich podstawkach myślałem, z czasem ich kontakty się odkształcają i tracą kontakt z wyprowadzeniami lamy. To jedne z najtańszych dostępnych na naszym rynku podstawek ceramicznych. Warto poszukać czegoś lepszego. Podstawek z pierwszego załącznika użyłem już 10 lat temu do budowy wzmacniacza na PL841 i do dziś nie ma z nimi problemu.

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
24-01-2014, 15:26
Bardzo dziękuję Wam za wskazówki.
Pytanie może naiwne ale czym się różnią elektrolity od pio od aluminiowych itd.. W sensie wpływu na brzmienie. Ja dlaczego do odsprzęgania daje się takie lub takie?

Jako element ciekawostki Duelund tej pojemności to taki kolos :) Ale pio więc pytanie czy się nadają PIO (oczywiście nie mówię o tej marce bo to cena wielokrotnie wyższa od ceny wzmaka :)  )

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
28-01-2014, 11:50
Zmieniłem lampy 6s45p z Sovteka obecnej produkcji na NOS też rosyjskie z nadrukiem OTK2. Różnica jest kolosalna. Dźwięk ma znacznie bogatsze dolne pasmo, przestrzeń się powiększyła, a lekka szklistość przy wokalach na wysokich poziomach bardzo się zmniejszyła... Doszedł taki rodzaj aksamitności. Różnica jest na prawdę duża. I zdecydowanie na lepsze. Choć te stare mają zaśniedziałe nóżki... ale jakoś je podczyściłem.

almagra

  • 11514 / 5546
  • Ekspert
28-01-2014, 23:22
Ogólnie to ma pałer i basiszcze jeno za mało detaliczna moim zdaniem.Ale kierunek poszukiwań wytycza.Chodzi bowiem o lampki średniej mocy tzn.poniżej 5W,o dużym wzmocnieniu i nachyleniu.Zwiększanie mocy dla słuchawek jest absurdem i pociąga zawszę utratę detaliczności.2W to przysłowiowy świat i ludzie nawet dla niskoomowych słuchawek.Ciekaw jestem jaki tam prąd puszczasz,ile mA?

almagra

  • 11514 / 5546
  • Ekspert
28-01-2014, 23:30
A co do szczegółowości i barwy to najważniejsze są kondensatory,zarówno wyjściowe jak i wspólny zasilania.Zdecydowanie lepiej założyć mniejszej pojemności,ale niepolarne.Po 100mikro na wyjścia i 200mikro w zasilaniu zadowoli wszystko co na łeb się zakłada o ile wzmacniacz jest szybki,a jest.

almagra

  • 11514 / 5546
  • Ekspert
28-01-2014, 23:38
Druga i nie mniej ważna dla mikrodynamiki jest konieczność zastosowania wszelkiego zasilania bezkrzemowego tzn.anodowe na lampce,a broń Boże prostować zasilanie żarzenia.Żarzenie wyłącznie 50Hz z odbrzęczaczami.Nie należy po prostu zakłóceniami generowanymi przez krzemowy prostownik zasyfiać przestrzeni wzmacniacza.Nie udało mi się skutecznie zwalczyć tego efektu,ani filtracją,ani ekranowaniem.Lampa zawsze wyczuwa ten krzem,magia jakaś?

almagra

  • 11514 / 5546
  • Ekspert
28-01-2014, 23:47
W zasadzie to oba warunki są konieczne do wystąpienia spektakularnego skoku rozdzielczości.Dlatego,że zarówno elektrolity w torze,jak i prostowanie krzemowe w podobny sposób oddziaływują na subiektywnie postrzeganą detaliczność.Dlatego zastosowanie jednego tylko upgrade może być maskowane przez zamazanie z drugiego powodu.

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
29-01-2014, 01:18
Z dużym zaciekawieniem czytam to co piszesz. Niestety nie mam tak dużej wiedzy aby to wszystko zrozumieć od razu. To co wiem to to że wzmacniacz ma bardzo dużo wspomnianej mocy. Ponieważ przy słuchawkach o impedancji 250-300 Ω i skuteczności na poziomie 100dB nie słucham nigdy powyżej godz 10-11, a to i tak już bardzo wysoki poziom dźwięku przy większości nagrań. Pytanie tylko po co mi ta moc, skoro i tak jest niewykorzystana. Wolałbym obniżyć zakres impedancji z aktualnego min 60Ω do np 30Ω aby móc napędzić np. Audeze lub inne orto.

Jedno jest pewne nawet w obecnym setupie ten wzmak jest bardzo przestrzenny, jak mało który tranzystor.

Synthax

  • 2323 / 4110
  • Ekspert
29-01-2014, 01:21
te dziwne znaki "Ω" odpowiadają za znak jednostki om/ohm

szerszy

  • 18 / 5174
  • Nowy użytkownik
29-01-2014, 09:46
>> almagra, 2014-01-28 23:30:53
A co do szczegółowości i barwy to najważniejsze są kondensatory,zarówno wyjściowe jak i wspólny zasilania.Zdecydowanie lepiej założyć mniejszej pojemności,ale niepolarne.Po 100mikro na wyjścia i 200mikro w zasilaniu zadowoli wszystko co na łeb się zakłada o ile wzmacniacz jest szybki,a jest.

Pomysł ze złożeniem kondensatorów filtrujących z kondensatorów niepolarnych jest wart uwagi, ma dwie zasadnicze wady... Jest drogi i zajmuje dużo miejsca, raczej w obudowie pokazanej przez Synthaxa ciężko będzie  senownie rozmieścić cztery duże pojemności składane z mniejszych.

>>>almagra, 2014-01-28
Żarzenie wyłącznie 50Hz z odbrzęczaczami.Nie należy po prostu zakłóceniami generowanymi przez krzemowy prostownik zasyfiać przestrzeni wzmacniacza.Nie udało mi się skutecznie zwalczyć tego efektu,ani filtracją,ani ekranowaniem.Lampa zawsze wyczuwa ten krzem,magia jakaś?

Zauważyłeś, że lampy w tym całym Espressivo są żarzone pośrednio? (Tzn. Katoda pokryta pastą emisyjną jest oddzielona galwanicznie od grzejnika) Lampom pośrednio żarzonym nie robi wielkiej różnicy czym są żarzone byle by układ żarzenia zbudowany był zgodnie z zasadami sztuki i z uwagą na minimalizację rozsiewania zakłóceń na resztę układu.
Problemy mogą się pojawić przy przekroczeniu dopuszczalnego napięcia grzejnik/katoda.

Przy lampach bezpośrednio żarzonych faktycznie sposób w żarzenia ma dużo większe znaczenie ponieważ w nich katoda jest jednocześnie żarnikiem.

>>>> almagra, 2014-01-28
Lampa zawsze wyczuwa ten krzem,magia jakaś?

Chętnie zobaczę oscylogramy pokazujący zakłócenia na wyjściu tego wzmacniacza przy obu sposobach żarzenia [tzn. wyprostowane i stabilizowane oraz symetryzowane do masy 50hz] wykonany przy czułości 500uV/Dz (Jeśli dobrze wykonany) jeśli mniej starannie to wystarczy 1mV/Dz lub 5mV/Dz.

Z doświadczenia wiem, że zakłóceniami o większej amplitudzie będą te powstałe w wyniku ciągnięcia "zmiennego" żarzenia przez cały wzmacniacz.


>>>>>Synthax.
Wolałbym obniżyć zakres impedancji z aktualnego min 60Ω do np 30Ω aby móc napędzić np. Audeze lub inne orto.

Tu najlepiej poeksperymentować z transformatorami (Zwłaszcza, że wyjście będzie dobrze odseparowane od składowej stałej przez porządny kondensator z dielektrykiem stałym) lub autotransformatorami na wyjściu wzmacniacza.